swietokrzyskie.info

Czwartek, 28 września 2023, Do końca roku 94 dni Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława

Apartament Bajkowy - komfortowe pokoje do wynajęcia

,noclegi,apartament,nocleg,sanatorium, wypoczynek,wczasy,turnus,leczniczy, uzdrowisko,rezerwacja,noclegu,kuracje,pobyt weekendowy,mieszkanie do wynajęcia, wygodny nocleg,

Bajkowa 7/15. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Ponad 47 milionów złotych dla opieki dziecięcej w województwie świętokrzyskim

Dodane: Marta Data: 2023-08-25 12:13:23 (czytane: 6100)  Wersja do druku

Województwo świętokrzyskie otrzyma znaczące wsparcie w ramach rządowego Programu Rozwoju Instytucji Opieki nad Dziećmi w Wieku do Lat 3 "Maluch+ na lata 2022-2029. Kwota przekraczająca 47 milionów złotych przeznaczona zostanie na tworzenie miejsc opieki, zapewniając młodym rodzinom wyjątkowe udogodnienia. Umowy z beneficjentami programu podpisał wojewoda Zbigniew Koniusz.

Wsparcie o wartości 47 260 547,76 zł będzie wykorzystane na utworzenie 1222 nowych miejsc opieki nad dziećmi w województwie świętokrzyskim. Spośród nich, 1160 miejsc stworzą jednostki samorządu terytorialnego, zaś 62 miejsca zostaną zapewnione przez podmioty prywatne. Dofinansowanie dla samorządów wynosi 46 491 127,76 zł, a dla podmiotów prywatnych to 769 420 zł.

Zobacz

 Zobacz

Wojewoda Zbigniew Koniusz podkreśla wagę programu. Wcześniejsza edycja "Maluch+" przyczyniła się do powstania wielu miejsc opieki nad dziećmi w regionie świętokrzyskim, osiągając liczbę 1445 takich miejsc. Obecna inicjatywa to podpisanie umów z 42 podmiotami na kwotę przekraczającą 47 milionów złotych. Program ten rozwija się, dając szansę samorządom oraz młodym rodzinom, które pragną godzić opiekę nad dziećmi z aktywnością zawodową.

"Maluch+" na lata 2022-2029 to program ukierunkowany na wsparcie rodziny oraz stworzenie oraz utrzymanie miejsc opieki dla dzieci do lat 3. Jego celem jest zwiększenie dostępności miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych oraz u dziennych opiekunów, z myślą o wszystkich dzieciach, również tych z niepełnosprawnościami czy szczególnymi potrzebami. Przy tym, program umożliwia rodzicom aktywizację zawodową oraz sprzyja wzrostowi zatrudnienia.

 Zobacz

Zobacz

Nowe przepisy w ramach programu "Maluch+" uwzględniają algorytm przydzielający środki dla każdej gminy na tworzenie i utrzymanie miejsc opieki. Algorytm ten opiera się na statystykach oraz zasadach programów europejskich, gwarantując realną pulę środków dostosowaną do potrzeb danej gminy. Środki finansowe na ten cel pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności, a także z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach perspektywy finansowej 2021-2027, oraz ze środków budżetu państwa.

W latach 2016-2021 województwo świętokrzyskie zrealizowało łącznie 54 projekty, tworząc 1445 miejsc opieki nad dziećmi. Dofinansowano funkcjonowanie 8446 miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych oraz u dziennych opiekunów.

Przedłużając czas na realizację inwestycji, zmienione zasady programu "Maluch+" umożliwiają elastyczność w tworzeniu nowych miejsc opieki. W poprzednich edycjach podmioty miały rok na realizację inwestycji, natomiast w nowej odsłonie programu gmina będzie mogła realizować zadanie przez trzy lata od daty ogłoszenia informacji o przyznaniu dofinansowania. To właśnie ta elastyczność ma przyczynić się do skutecznego rozwijania infrastruktury opieki nad najmłodszymi mieszkańcami regionu.

Zobacz

 Zobacz

W ramach programu "Maluch+" na lata 2022-2029, liczne gminy województwa świętokrzyskiego otrzymają wsparcie na tworzenie nowych miejsc opieki w żłobkach. Oto alfabetyczna lista gmin z otrzymanym dofinansowaniem: Bieliny, Busko-Zdrój, Ćmielów, Fałków, Kunów, Kielce, Lipnik, Łagów, Masłów, Mirzec, Mniów, Moskorzew, Nowa Słupia, Nowy Korczyn, Obrazów, Ostrowiec Świętokrzyski, Pawłów, Piekoszów, Pierzchnica, Pińczów, Rytwiany, Sobków, Solec-Zdrój, Smyków, Staszów, Stopnica, Strawczyn, Tarłów, Tuczępy, Wiślica, Włoszczowa, Wodzisław, Złota.

Dodatkowo dwa podmioty prywatne - Marzena Juszczak i Tomasz Brożek, również zostaną objęte wsparciem.

Nowe miejsca opieki nad dziećmi w żłobkach w tych gminach to efekt programu "Maluch+", który ma na celu wspieranie rodziców oraz zwiększanie dostępności miejsc opieki dla najmłodszych dzieci. To ważny krok w kierunku poprawy opieki nad dziećmi w regionie, umożliwiając rodzicom godzenie życia rodzinnego z zawodowym. Przyczynia się to nie tylko do aktywizacji zawodowej, ale także zwiększenia zatrudnienia oraz stworzenia lepszych warunków życia dla młodych rodzin.

Źródło: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2023-10-06, godz: 15.30

  11. Marsz Różowej Wstążeczki: Marsz Życia i Nadziei w Busku-Zdroju

  Stowarzyszenie "Razem Dzieciom" z siedzibą w Busku-Zdroju, już po raz jedenasty organizuje wyjątkowe wydarzenie "Marsz Różowej Wstążeczki". Tegoroczny Marsz rozpocznie się w piątek, 6 października o godzinie 15:30 na Placu Zwycięstwa, w pobliżu fontanny. Marsz zakończy się w Parku Zdrojowym, gdzie tradycyjnie zostaną zasadzone dwa ozdobne krzewy perukowce.  Wróć do góry