Dodane: Marta Data: 2023-08-10 09:52:13 (czytane: 15651) 
Busko-Zdrój staje się scenerią dla kolejnej filmowej opowieści młodego twórcy. Filip Zaręba, 21-letni mieszkaniec Buska-Zdroju, przygotowuje się do premiery swojego nowego pełnometrażowego filmu zatytułowanego "Cyrkonia". To jego drugi projekt reżyserski po debiutanckim filmie "Freundschaft", który miał swoją premierę w 2021 roku w Kinie "Zdrój" w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.
'Cyrkonia' to produkcja, która nie tylko eksploruje współczesne życie młodych ludzi w Busku-Zdroju, ale także sięga w przeszłość miasta, ukazując kluczowe postaci i wydarzenia historyczne. Film ma być pełen barwnych scen, nawiązujących zarówno do teraźniejszości, jak i do korzeni miasta.
Akcja filmu "Cyrkonia" toczy się w Busku-Zdroju i skupia się na życiu młodych mieszkańców miasta. Przez wiele godzin 5 sierpnia 2023 roku, w centrum Buska-Zdroju, ekipa filmowa kręciła kluczowe sceny, starając się uchwycić autentyczny charakter miejsca i jego mieszkańców. Młodzi aktorzy wcielają się w postacie, które stoją przed wyzwaniami codziennego życia oraz odkrywają tajemnice przeszłości miasta.
Jednym z istotnych aspektów filmu są odwołania do historii Buska-Zdroju. Na ekranie pojawią się postacie, które odegrały kluczową rolę w kształtowaniu miasta i jego historii. Rycerz Dzierżko, postać z drugiej połowy XII wieku, zostanie ukazany jako fundator kościoła i klasztoru Norbertanek, co w znaczący sposób wpłynęło na rozwój Buska. Nie zabraknie również wątków związanych z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim, który dwukrotnie odwiedził miasto w latach 1784 i 1787.
Film "Cyrkonia" podejmuje również temat mrocznej przeszłości miasta. Widzowie będą mieli okazję poznać postać Maxa Petera, niemieckiego oficera z okresu II wojny światowej. Szczególny nacisk zostanie położony na dramatyczną akcję likwidacji tego oficera, przeprowadzoną przez grupę specjalną Armii Krajowej 11 lipca 1944 roku. Kluczowe sceny związane z tym wydarzeniem były nagrywane z udziałem grupy rekonstrukcyjnej.
Premiera filmu "Cyrkonia" zaplanowana jest na wiosnę 2024 roku. Już dzisiaj zapraszamy na premierę, bo film zapowiada się bardzo interesująco.
Zdjęcia: Jarosław Kruk infobusko.pl
List gończy za Dariuszem Równickim. Policja apeluje o pomoc w ustaleniu miejsca pobytu
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Disco atmosfera i rodzinna integracja w Słoneczku. Radosne święto dzieci i rodziców (foto/video)
Wakacje inne niż wszystkie. WOT zaprasza na letnie szkolenie
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (8) |
Do JadziSyna (2023-08-17 19:29:49)
Skąd masz takie zdjęcia, że błoto na ulicach w latach 80? Kociełby były już przed wojną w rynku, a Ty o błocie w głębokiej komunie piszesz... ja błota w tych latach nie pamiętam.
Do JadziSyna (2023-08-17 19:29:49)
Skąd masz takie zdjęcia, że błoto na ulicach w latach 80? Kociełby były już przed wojną w rynku, a Ty o błocie w głębokiej komunie piszesz... ja błota w tych latach nie pamiętam.
JadziSyn (2023-08-14 22:32:18)
Przeglądając zdjęcia Buska Zdrój z lat 80 można zobaczyć jak wyglądała typowa prowincja. Można byłoby kręcić w Busku np. Film Znachor. Tyle błota, a ludziska siedzieli przed domami i liczyli przejeżdżające samochody. Choć miasto się rozbudowało, ulice pokryto asfaltem. To mentalność mieszkańców nadal jest prowincjonalna. Miasto żyje tylko i wyłącznie plotkami.
JadziSyn (2023-08-14 22:31:59)
Przeglądając zdjęcia Buska Zdrój z lat 80 można zobaczyć jak wyglądała typowa prowincja. Można byłoby kręcić w Busku np. Film Znachor. Tyle błota, a ludziska siedzieli przed domami i liczyli przejeżdżające samochody. Choć miasto się rozbudowało, ulice pokryto asfaltem. To mentalność mieszkańców nadal jest prowincjonalna. Miasto żyje tylko i wyłącznie plotkami.
Janek (2023-08-14 18:35:38)
Panie Zaręba, jeżeli chce Pan coś zrobić o starym Busku, proszę się kontaktować z mieszkańcami, którzy to stare Busko pamiętają i coś o nim mogą powiedzieć. Ja z tego co widziałem na tych zdjęćkach, tam nic ze starego buska nie zauważyłem. To jakaś beznadziejna ściema. Bez złośliwości, ale tam brakuje tylko Niemców na hulajnogach i Polaków na deskorolkach. Jeżeli chce się zrobić coś dobrego, należy pytać tych co jeszcze pamiętają tamte czasy, a wyobraźnie zostawić w przedsionku. Ja za te zdjęcia, które widziałem, nie dałbym nawet trzech groszy, mało nigdy nie pokazałbym jako stare Busko. to jest obraźliwe dla Buska. Młody człowieku, chcesz mieć temat do takowego filmiku skontaktuj się ze mną. zapewniam, że nie przegrasz. Mówisz o nazwiskach, więc pytam, co Ci mówi nazwisko Jan Bociński, Dytkowski, Smodrzewsk, Marian Lech i wiele ieszcze innych nazwisk. Skontaktuj się ze mną a skorzystasz . Pozdrawiam.
Do Do Szwagra (2023-08-14 10:13:42)
Ciebie, przebiorę Cię za Dersława i będziesz o północy chodził i dzwonił łańcuchami lamentując klasyka: "przebacz mi Brunhildo". A co się wkłada do muzeum? Może tak pamiątki związane z Buskiem i Buszczanami? Od starego otwieracza do butelek z logiem uzdrowiska można zacząć, a skończyć na fragmencie starej linii produkcyjnej? Jak padł pomysł otwarcia muzeum Powstania Warszawskiego, to pewnie też się taki Tomasz znalazł, co stwierdził, a co my tam włożymy? Powstańców? Pozdrawiam i życzę więcej optymizmu w życiu.
Do Szwagra (2023-08-10 14:18:26)
I co do tego muzeum włożysz? Jakie zabytki?
Szwagier (2023-08-10 11:25:37)
Super sprawa. Brawo za pasję i wytrwałość. Historia Buska, powinna doczekać się muzeum umiejscowionego w najbardziej historycznym miejscu miasta (zespole poklasztornym), tam gdzie widzę ze zdjęć kręcono sceny związane z katownią SS. I tu ukłony za zgłębienie szczegółów tych wydarzeń, mam tylko nadzieję, że ten bokser na zdjęciu to nie pies Johanna Hansla...bo diabeł jednak tkwi w szczegółach, a pies był wtedy równie zainteresowany torturami Polaków, jak jego właściciel, więc bokser czy pudel to być nie może. Powodzenia i życzę sukcesu.
Rezydencja Elżbicin stanie się 21 czerwca miejscem wyjątkowego wydarzenia. W godzinach od 12:00 do 18:00 odbędzie się tam Piknik Charytatywny dla Antosia - chłopca, który każdego dnia walczy o zdrowie i sprawność. Organizatorzy przygotowali bogaty program artystyczny, sportowy i rekreacyjny, a także liczne licytacje, z których dochód wesprze dalszą pomoc dla dziecka.