swietokrzyskie.info

Niedziela, 21 czerwca 2026, Do końca roku 193 dni Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

Wiadomosci

Tymczasowe prawo jazdy dla kierowców - Prowadzenie pojazdów bez oczekiwania na plastikowy dokument

Dodane: Marta Data: 2023-08-07 12:22:43 (czytane: 13148)  Wersja do druku

Ministerstwo Cyfryzacji wkracza w kolejny etap usprawniania aplikacji mObywatel, wprowadzając nową usługę, która ułatwi życie kierowcom. Tymczasowe prawo jazdy stanie się cyfrowym dokumentem umożliwiającym prowadzenie pojazdów od momentu zdania egzaminu do czasu otrzymania tradycyjnego plastikowego dokumentu.

Nowe świadczenie Ministerstwa Cyfryzacji to dokument cyfrowy, który daje możliwość kierowania pojazdami dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T. Licencja będzie dotyczyła początkujących kierowców, którzy dopiero co zdali egzamin państwowy lub takich, co poszerzyli swoje uprawnienia o kolejne z powyżej podanych. Dokument będzie ważny 30 dni od momentu zaliczenia egzaminu.

Zobacz

 /gov.pl/

"Tymczasowe prawo jazdy będzie dostępne w mObywatelu. Usługa będzie wdrażana sukcesywnie od 7 do maksymalnie 21 sierpnia br., dlatego nie wszyscy użytkownicy znajdą ją w swojej aplikacji już dziś" – podkreśla minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, apelując o cierpliwość w oczekiwaniu aktualizacji systemu.

Po zdaniu egzaminu państwowego w WORD, egzaminator wprowadza informacje o wyniku do Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Następnie dane przesyłane są do Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK), gdzie odbywa się proces tworzenia tymczasowego prawa jazdy. Na końcu aplikacja mObywatel powiadamia nas o możliwości pobrania cyfrowego dokumentu.

Od 14 lipca obowiązuje ustawa o mObywatelu i działa nowa wersja aplikacji. W mObywatelu 2.0 pojawiają się nowe funkcje i usługi. Jedną z nich jest dokument tożsamości - mDowód. Można się nim posługiwać na terenie całego kraju. Wyjątkiem jest wyjazd za granicę i wnioskowanie o tradycyjny dowód osobisty. Do 31 sierpnia nie skorzystamy też z niego w banku. mDowód ma inną datę ważności i wydania oraz numer i serię niż tzw. plastikowy dowód. Jest dostępny wyłącznie w ramach aplikacji.

(PAP)

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2026-06-21, godz: 12:00

Piknik Charytatywny dla Antosia w Elżbicinie. Będzie mnóstwo atrakcji, pokazów i licytacji

Rezydencja Elżbicin stanie się 21 czerwca miejscem wyjątkowego wydarzenia. W godzinach od 12:00 do 18:00 odbędzie się tam Piknik Charytatywny dla Antosia - chłopca, który każdego dnia walczy o zdrowie i sprawność. Organizatorzy przygotowali bogaty program artystyczny, sportowy i rekreacyjny, a także liczne licytacje, z których dochód wesprze dalszą pomoc dla dziecka.




Wróć do góry