swietokrzyskie.info

Czwartek, 28 września 2023, Do końca roku 94 dni Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława

Wiadomosci

Drzewo Roku 2023 - przypominamy o głosowaniu na naszą Sosnę na szczudłach!

Dodane: Marta Data: 2023-06-29 09:19:51 (czytane: 3979)  Wersja do druku

Przez cały czerwiec 16. drzew z całej Polski - dęby, cisy, buki, kasztanowiec, brzoza, lipa i sosna będzie rywalizowało w konkursie Klubu Gaja o tytuł Drzewa Roku 2023. Wygra to drzewo, które zdobędzie najwięcej głosów internautów. Zagłosuj na www.drzeworoku.pl

Celem plebiscytu jest zwrócenie uwagi na ciekawe, wiekowe drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy otoczyć opieką i zachować dla przyszłych pokoleń.

Zobacz


Tegoroczna 13. edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadziła ponad 40 zgłoszeń drzew z całej Polski, które od pokoleń są częścią lokalnej społeczności, przyrody, kultury i historii. Drzewa jako rośliny długowieczne wymagają czasu aby osiągnąć pełnię swoich walorów przyrodniczych i krajobrazowych, dlatego tak ważne jest, żeby je zachować dla przyszłych pokoleń. Wśród 16. finalistów wybranych przez jury konkursowe w pierwszym etapie konkursu mamy drzewa – świadków historii, drzewa z legendą, drzewa, które dają ciszę, spokój i przestrzeń, a także inspirują do podejmowania różnych inicjatyw ekologicznych, drzewa uratowane przed wycinką i te, o których ochronę miłośnicy drzew ciągle jeszcze walczą, doceniając ich znaczenie i wartość.

Jacek Bożek szef Klubu Gaja, komentuje – „Mamy niezwykły czas wokół. Zawierucha wojenna, polityczna i ekonomiczna powoduje poczucie niepewności i pytania o przyszłość. W takich momentach często zapominamy o rzeczach i sprawach, które zawsze mają znaczenie w naszym indywidualnym i zbiorowym życiu. Należą do nich bez wątpienia spokój i radość serca, wyciszenie, troska o najbliższych i ich przyszłość czy potrzeba wewnętrznej refleksji. To właśnie dostajemy od, nic w zamian nie oczekujących, drzew i całej przyrody. Szanujmy ten dar, dar dawania i chronienia wszelkiego życia, który otrzymujemy. Jest bezcenny. Niech 16 naszych finalistów stanie się symbolem naszej miłości i zrozumienia dla nieoddzielnego od na świata przyrody i nieustawania w jego ochronie przed nami samymi. Oraz głosujmy bawiąc się przy tym i ucząc”.   

Jak co roku o wygranej w konkursie zadecydują internauci, a zwycięzca będzie reprezentowało nasz kraj w konkursie europejskim w 2024 roku. Głosujemy przez cały czerwiec na stronie www.drzeworoku.pl, tam też znajdziemy zdjęcia i historie wszystkich finałowych drzew oraz szczegółowe zasady głosowania. Pamiętajmy, że możemy oddać tylko jeden głos z jednego adresu e-mail i koniecznie potwierdźmy go potem na swojej skrzynce pocztowej. Ostatni tydzień głosowania jest tajny, także nie będziemy widzieli, ile głosów mają poszczególne drzewa, a zwycięzcę ogłosimy już 1 lipca o godzinie 12.00. – przypomina Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

/Klub Gaja/

O finalistach konkursu na Drzewo Roku 2023" pialiśmy w naszym artykule: https://busko.com.pl/sosna-na-szczudlach-w-welczu-wsrod-finalistow-konkursu-drzewo-roku-2023,,2,1,1,36321,n.html

Zachęcamy do głosowania na naszą Sosnę na szczudłach z Wełcza! Link do głosowania: https://www.drzeworoku.pl/

/red/

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (1)
     

jan (2023-07-02 16:55:32)

Czy wiecie, gdzie jest podobna-druga taka sosna, tylko sporo mniejsza? Ma już korzenie około pięćdziesiąt-siedemdziesiąt cm. ponad ziemią na wierzchu. Tan nie wybiera się piasku, ani innych sypkich .... Ja mam zdjęcia tej młodszej sosny.

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2023-09-29, godz:

  Terminarz Kina 'Zdrój'

  Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym Kina "Zdrój" w Busku-Zdroju.
  Wróć do góry