Dodane: red Data: 2023-05-31 08:56:08 (czytane: 2595)
Wynajem długoterminowy jako sposób finansowania nowych aut w firmach, dogania w popularności leasing i zakup ze środków własnych - wynika z najnowszej edycji "Barometru Flotowego", autorstwa Arval Mobility Observatory. Ponad 70 proc. przedsiębiorców planuje powiększenie floty o modele z napędem alternatywnym.
Z opublikowanego we wtorek "Barometru Flotowego", tworzonego przez Arval Mobility Observatory na podstawie badań przeprowadzonych w 25 krajach świata, w tym w Polsce, wynika, że już 29% polskich firm korzysta z wynajmu długoterminowego. To o 3 pkt. proc. mniej niż leasing (32 proc.). 30 proc. firm kupuje auta za gotówkę, zaś tylko 5 proc. przedsiębiorstw finansuje zakup nowych samochodów z kredytu.
Arval (1)
Robert Antczak, dyrektor generalny Arval Service Lease Polska zauważył podczas prezentacji raportu, że wyłania się z niego wzrost optymizmu polskich firm w perspektywie trzech lat.
"Niemal jedna trzecia (30 proc.) ankietowanych polskich firm deklaruje możliwość powiększenia flot samochodowych w tym okresie. Utrzymać flotę na dotychczasowym poziomie chce 61 proc. firm, zaś zmniejszenie liczby użytkowanych pojazdów planuje tylko 7 proc. badanych" - podał.
Jak zauważył, pomimo symptomów spowolnienia gospodarczego i niepewności, polscy przedsiębiorcy są znacznie większymi optymistami niż firmy z innych krajów Europy, gdzie takie plany ma mniej niż jedna czwarta badanych (23 proc.).
Podał, że najważniejszym powodem zwiększenia floty, wskazanym przez 80 proc. ankietowanych firm, jest planowany rozwój przedsiębiorstwa. "Cieszy taka deklaracja, bo wskazuje na niezwykłą odporność polskiego biznesu i zdolność adaptacji do zmieniających się warunków gospodarczych" - wskazał.
"Fakt, że blisko jedna trzecia firm korzysta z wynajmu długoterminowego, jako formy finansowania i pozyskania nowych samochodów, nie dziwi w okresie rynkowej niepewności. Wynajem zwykle jest odporny na zmiany stóp procentowych i zapewnia stałe koszty obsługi samochodu przez cały okres trwania kontraktu" - wyjaśnił Robert Antczak.
Z Barometru wynika ponadto, że rośnie również znaczenie aut z napędami alternatywnymi. Już 71 proc. firm w Polsce chce korzystać ze zelektryfikowanych aut osobowych, czyli z napędem hybrydowym lub elektrycznym. Wynik dla Europy sięga 77 proc.
Arval (2)
Według autorów raportu to duży skok w porównaniu do ubiegłorocznego badania, gdzie taki zamiar deklarowało 54 proc. badanych. Z elektrycznych samochodów korzysta obecnie 16 proc. respondentów z Polski. Całkowity udział samochodów elektrycznych, zarówno osobowych, jak i użytkowych, w polskich flotach w okresie najbliższych trzech lat ma wynieść 4 proc. - szacują twórcy opracowania.
Radosław Kitala, Consulting & Arval Mobility Observatory Manager w Arval Service Lease Polska podał, że ankietowani wciąż dostrzegają bariery dla wprowadzania aut elektrycznych do flot. "Największa z nich to wysoka cena, wskazywana przez 41 proc. respondentów. Pomimo funkcjonującego programu "Mój elektryk", który może obniżyć cenę zakupu lub wynajmu pojazdu osobowego o 27 000 zł, a dostawczego nawet o 70 000 zł" - zaznaczył.
Z raportu wynika, że na drugim miejscu wśród barier dla rozwoju elektromobilności firmy wskazują niewystarczającą infrastrukturę do ładowania elektryków. "37 proc. badanych wskazuje to na równi z brakiem możliwości ładowania aut w domu. Ponad 1/3 firm deklarowała, że w związku z problemem niewystarczającej infrastruktury rozważa zainstalowanie ładowarki u siebie w firmie. Zaledwie 4 proc. firm ma już własny punkt ładowania" - podał Radosław Kitala.
Zauważył, że przesiadkę na elektryki napędzają również użytkownicy samochodów dostawczych. "Ponad połowa z nich deklaruje, że głównym powodem jest potrzeba obniżenia kosztów transportu. Obecnie to w większości firmy logistyczne i kurierskie, a dla nich samochód jest podstawowym narzędziem pracy i każde obniżenie kosztów w tym zakresie przekłada się na skokowy wzrost rentowności" - wyjaśnił ekspert. Dodał, że pozostałe sektory dopiero zaczynają dostrzegać tę opłacalność.
Z raportu wynika również, że polskie firmy coraz częściej dostrzegają też potrzebę zapewnienia pracownikom innych form mobilności niż tylko samochód służbowy, przypisany na stałe do konkretnej osoby, np. rowerów czy skuterów. "Obecnie mniej niż połowa przedsiębiorstw w naszym kraju wdrożyła choć jedno takie rozwiązanie (średnia w UE wynosi 72 proc.), ale zainteresowanie alternatywami deklaruje 3 na 4 ankietowanych, którzy zamierzają wdrożyć takie rozwiązanie w ciągu trzech lat" - wskazał Rafał Tarnacki, Product & Innovations Manager w Arval Service Lease Polska.
"Wśród już wdrożonych rozwiązań w Polsce dominują rowery firmowe i inne jednoślady, które udostępnia pracownikom 12 proc. respondentów. Jedna czwarta firm chce niebawem uruchomić firmowy car sharing, który jest niezwykle efektywną i łatwą w utrzymaniu formą zapewnienia mobilności bardzo dużej grupie pracowników" - dodał.
Arval (3)
Według ekspertów w ostatniej edycji Barometru Flotowego Polskę wyróżnia także wyraźnie większe wykorzystanie narzędzi do monitorowania stanu i położenia pojazdów. „Przetwarzanie danych z samochodów potwierdza 52 proc. ankietowanych polskich firm (wobec 44 proc. w UE). Najważniejszym powodem, wskazanym przez 37 proc. firm, dla którego wykorzystują rozwiązania telematyczne, jest nadzór nad lokalizacją i bezpieczeństwem pojazdów oraz poprawa zachowania i bezpieczeństwa kierowców.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
/PAP - Artykuł sponsorowany/
Kosmetyki Avon od października w Rossmannie
Pracodawcy powinni udzielić pracownikom zaległych urlopów do 30 września; do PIP wpływają skargi
Szkolenie Podstawowe 2024: Nowi Ochotnicy w 10 ŚBOT
Walka z żywiołem: Pożary lasów w Służowie i powiecie staszowskim
Bezpiecznie na wsi: Ukończ kurs e-learningowy i wygraj hulajnogę!
Trwa Konkurs Fotograficzny 'Moje Wakacje na Ponidziu'
Mimo deszczu, Motocykliści przejechali ulicami Buska-Zdroju (foto/video)
'Spotkania z Kulturą Żydowską' - Co przygotowano na XXII edycję?
II Piknik Rodzinny w Oleśnicy!
85 lata temu wojska niemieckie zaatakowały RP - początek II wojny światowej
Szkolenie Podstawowe 2024: Nowi Ochotnicy w 10 ŚBOT
Bezpiecznie na wsi: Ukończ kurs e-learningowy i wygraj hulajnogę!
85 lata temu wojska niemieckie zaatakowały RP - początek II wojny światowej
Program Aktywny Rodzic ruszy od 1 października; pierwsze wypłaty na przełomie listopada i grudnia
ZUS: od września nowe limity dla dorabiających emerytów i rencistów
Czasowy Zakaz Kąpieli w Zalewie Andrzejówka
15 sierpnia zaczyna w całości obowiązywać tzw. ustawa Kamilka
Burmistrz Pińczowa: status obszaru ochrony uzdrowiskowej to szansa dla rozwoju gminy
5. Skoki Amatorów w Ruczynowie rozpoczęte! (foto/video)
III Edycja Półmaratonu Buskiego - zapisy do 27 sierpnia
Nowe zajęcia sportowe w ramach programu Aktywna Szkoła - budżet do dyspozycji szkół czeka
Busko-Zdrój po raz pierwszy na mapie MTBCross Maraton
Bartosz Tomala z Połańca nagrodzony za wybitne osiągnięcia sportowe
Piłkarskie euro w PAP: korespondencje wideo, statystyki i reportaże z turnieju
Tomek Socha z Buskiej Szkoły Karate Kyokushin na Mistrzostwach Europy IKO Nakamura
Pierwszy Bieg Nocny w Busku-Zdroju
Pobiegnij w Rossmann Run z aplikacją i zdobądź atrakcyjny rabat na zakupy
Trwa Konkurs Fotograficzny 'Moje Wakacje na Ponidziu'
'Spotkania z Kulturą Żydowską' - Co przygotowano na XXII edycję?
II Piknik Rodzinny w Oleśnicy!
11. Przegląd Twórczości Ludowej 'Jesień z folklorem, czyli muzyka łączy pokolenia'
Dzień Energetyka w Połańcu: Wystąpią Kayah i Brathanki!
Zakończenie wakacji nad zalewem Andrzejówka
Jarmark Nadnidziański szlakiem włoskim - Pińczów na nowo odkrywa swoje tradycje
Wernisaż Wystawy 'Ślady Pińczowa w Krakowie. Ścieżkami Andrzeja Dziubińskiego' (foto)
Święto Folkloru w Pińczowie: Koncert i wystawa wieńców w Parku Miejskim
Sprawdź kto uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego
W okręgu 10: PiS - 44,05 proc., KO - 26,96 proc., Konfederacja - 14,14 proc
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024: Lista kandydatów
Wystartował 'Latarnik wyborczy' przed wyborami do Parlamentu Europejskiego
Wybrano nowe władze województwa: Marszałkiem została Renata Janik
Wprowadzenie Ustawy Kaucyjnej: krok ku zrównoważonemu środowisku
Okła-Drewnowicz o założeniach bonu senioralnego
Komentarze (0) |
W sobotę, 14 września o godzinie 16:00, na stadionie w Busku-Zdroju odbędzie się spotkanie 8. kolejki RS ACTIVE 4 Ligi. AKS 1947 Busko-Zdrój podejmie na własnym boisku drużynę Hetman Włoszczowa.