swietokrzyskie.info

Środa, 17 kwietnia 2024, Do końca roku 258 dni Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina

Wiadomosci

Do Pińczowa przyjechało mobilne widowisko 'Iskry Niepodległej' (video)

Dodane: Marta Data: 2023-05-23 17:06:18 (czytane: 2832)  Wersja do druku

Mobilne widowisko 'Iskry Niepodległej', wzbudziło duże zainteresowanie wśród mieszkańców Pińczowa. Akcję podsumowano w trakcie wtorkowej konferencji przed Muzeum Regionalnym w Pińczowie. Zapraszamy do obejrzenia materiału video.

W niedzielę do Pińczowa przyjechała multimedialna ciężarówka. z widowiskiem „Iskry Niepodległej”, czyli multimedialny spektakl edukacyjny Biura „Niepodległej”.

Zobacz

Spektakl przybliża historię ponad stu Polek i Polaków, którzy działając zmieniali świat. Niewątpliwie są to Iskry Niepodległej, bo te postacie były znaczące nie tylko dla historii państwa polskiego, ale wielokrotnie ich działalność wykraczała poza ramy naszego kraju. Warto zwrócić uwagę między innymi na trzy kobiety. Irenę Sendlerową, która ratowała żydowskie dzieci z warszawskiego getta, za co została uhonorowana izraelskim tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, Wandę Rutkiewicz, najwybitniejszą polską himalaistkę i jedną z czołowych na świecie, oraz Marię Curie-Skłodowską, która za badania naukowe dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla.

Zobacz

Naczepa ciężarówki została wyposażona w kilka ekranów, na których wyświetlane są obrazy tematycznie powiązane z osobą, której dotyczy historia. Narratorem opowieści jest cyfrowy bot. Dodatkowo, na kilku innych monitorach można przeczytać życiorys prezentowanych bohaterów. Spektakl rozpoczyna się od sylwetek ojców niepodległości, a następnie, na tle skomplikowanej historii Polski, ukazuje osiągnięcia podróżników, sportowców i twórców kultury, wybitnych działaczy społecznych i naukowców, których odkrycia zmieniły świat. Jest też gablota z kilkoma eksponatami.

Zobacz

Prezentowana jest m.in. replika złotego medalu olimpijskiego Haliny Konopackiej z 1928 roku. To było pierwsze w historii Polski złoto olimpijskie. Konopacka zdobyła je w rzucie dyskiem podczas olimpiady w Amsterdamie. Można zobaczyć też kamizelkę kuloodporną z 1901 roku, opracowaną przez Jana Szczepanika, czy chwytak antropomorficzny do przechwytywania satelitów i usuwania pozostałości obiektów w przestrzeni kosmicznej.

Spektakl trwa nieco ponad 20 minut. Widowisko mógł zobaczyć  każdy mieszkaniec Pińczowa. Wstęp był bezpłatny. „Iskry Niepodległej” odwiedzą w całym kraju 100 miejscowości.

Źródło: PAP

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2024-04-20, godz: 19:00

Impreza z DJ-em w stylu LATINO

Hotel Słoneczny Zdrój Medical Spa & Wellness w sobotę, 20.04.2024 roku specjalnie dla Państwa organizuje imprezę w stylu LATINO. Gwarantujemy świetną muzykę przy kubańskich rytmach, wyśmienite menu oraz niesamowite wspomnienia. Nie może Was zabraknąć!!!Wróć do góry