swietokrzyskie.info

Niedziela, 23 czerwca 2024, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

XVIII Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny

Dodane: red Data: 2023-05-22 13:38:04 (czytane: 4212)  Wersja do druku

Muzeum Wsi Kieleckiej i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego zapraszają 28 maja 2023 do Parku Etnograficznego w Tokarni na XVIII Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny.

W dniu 28 maja odbędzie się 18. Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny w Parku Etnograficznym w Tokarni między godziną 11:00 a 18:00.

W ramach imprezy odbędą się:

 • giełda agroturystyczna "Swojskie Klimaty – Świętokrzyskie Smaki", podczas której będzie można spróbować wiele produktów i potraw regionalnych przygotowanych przez kilkadziesiąt kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń agroturystycznych, lokalne grupy działania, gminy itp. Do tej pory zgłosiło się ok. 60 wystawców z całego województwa świętokrzyskiego (z miejscowości takich jak m.in.: Chęciny, Bieliny, Nowa Słupia, Łopuszno, Bodzentyn, Brody, Działoszyce, Raków, Nowy Korczyn, Piekoszów, Krasocin a nawet Stowarzyszenie Agroturystyczne Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne i Piwnice Antoniego z Małopolski).
 • występy zespołów ludowych, folkowych na scenie: Zespół Ludowy Bolechowiczanie, Zespół Domaszowianie, Zespół Ignacowianki, Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty, Zespół pieśni i Tańca Piekoszowianie, Kapela Typowy Janus,
 • o godzinie 17:00 wystąpi zespół Piękni i Młodzi, Magdalena Narożna – muzyka taneczna
 • podczas jarmarku odbędą się konkursy: kulinarny "Nadziane po chłopsku" z cennymi nagrodami (sprzęt małe AGD) oraz konkurs "Na najładniejsze stoisko",
 • szereg atrakcji dla dzieci w ramach Agrostrefy dziecięcej,
 • kiermasze rękodzieła,
 • pokazy tradycyjnych rzemiosł,
 • pokazy obrzędowe, warsztaty.

Zobacz

Gościem specjalnym Jarmarku Agroturystycznego będzie Województwo Lubelskie, które zaprezentuje walory i atrakcje turystyczne regionu.

Atrakcją będzie też konkurs kulinarny "Nadziane po chłopsku". Do konkursu zgłoszone zostały potrawy przygotowane z produktów pochodzących z gospodarstw rolnych, z produktów ekologicznych, uprawianych/hodowanych w sposób tradycyjny, odpowiadające tematyce konkursu. Mogą to być potrawy przygotowane w wersji na słodko, na słono, pikantne czy ziołowe. Biorąc pod uwagę sposób przygotowania mogą być: bez obróbki cieplnej lub pieczone, gotowane, smażone itp. wedle pomysłów uczestników konkursu z wykorzystaniem produktów tradycyjnych związanych z Regionem Świętokrzyskim. Oprócz walorów smakowych ocenie podlegać będzie również związek z tematyką konkursu oraz sposób serwowania potrawy przez Wystawcę.

Atrakcje w ramach agrosfery dla dzieci: (w ramach obchodów Dnia Dziecka)

 • Teatr Wagabunda: "Stara Zagroda – czyli jak żyli i bawili się nasi przodkowie" – gry i zabawy rodzinne prowadzone przez Teatr Wagabunda na następujących stanowiskach: stanowiska: pralnia, wychodek, waga, podkowiarnia, kręgielnia, huśtawka, wygibasy, trenażer, strzelanie z procy, moja-twoja, walka na worki, konik bujany, monidło, klepoki małe, klepoki duże, kładka, dziad i baba, rzut kółeczkami i dziobiące ptaszki;
 • Robie Sobie DIZAJN: a) strefa rodzinnej zabawy – "Podróże po równoległym świecie", b) warsztaty projektowania postaci i zwierząt z drewna z równoległego świata.
 • PODRÓŻE PO RÓWNOLEGŁYM ŚWIECIE to, drewniana instalacja połączona tunelem czasoprzestrzennym, w której dzieci podróżować będą między wymiarami różnorodnych zabaw. Atrakcje te w pełni pobudzać będą ich wyobraźnię oraz zachęcać do twórczego działania. Przemieszczając się pomiędzy zakamarkami instalacji, dzieci odbywać będą podróż po swojej wyobraźni doświadczając zabawy motoryczne, sensoryczne, ruchowe i artystyczne. Finalnie dotrą do strefy warsztatowej, gdzie wraz z animatorami stworzą postacie i zwierzęta z równoległego świata

Na stoisku Leśny Kompleks Promocyjny – Puszcza Świętokrzyska prezentowane będą walory turystyczne oraz przyrodnicze obszaru LKP Puszcza Świętokrzyska, a także tematyka związana z tzw. darami lasu. Gościem specjalnym będzie Maksymilian Przybylski, twórca bloga "Max gotuje z natury", przyrodnik, kucharz czerpiący ze staropolskiej kuchni, ale przede wszystkim z dzikich roślin, z których tworzy zaskakujące i nieoczywiste potrawy. Podczas imprezy ugotuje pokrzywiankę świętokrzyską, którą będzie można spróbować. W ramach stoiska prowadzone będą warsztaty z zakresu: rozpoznawania grzybów, rozpoznawania tropów zwierząt, rozpoznawania drzew i krzewów leśnych, rozpoznawania popularnych ziół leśnych (leśna apteka). Ponadto na stoisku będą prowadzone konkursy dla dzieci i młodzieży (koło fortuny) oraz będzie tzw. leśna strefa relaksu. Możliwe będzie uzyskanie porad z zakresu uprawy drzew. Leśnicy będą też prezentowali atrakcje turystyczne i bazę rekreacyjną świętokrzyskich lasów.

Rodzinne gry i zabawy zorganizuje Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej: warsztaty garncarskie, tkackie, zielarskie, animacje: przeciąganie liny, narty wieloosobowe, rzut wiankiem do celu, dojenie krowy.

Wiejska Foto Budka, w której będzie możliwość wykonania sobie zdjęcia w specjalnie zaaranżowanej wiejskiej scenerii, z użyciem tradycyjnych narzędzi i sprzętów (np. balia z tarą do prania) oraz tradycyjnych elementów ubrania.

Zamek Królewski w Chęcinach na swoim barwnym stoisku obsługiwanym przez osoby ubrane w strojach dawnych prowadzić będzie konkursy i pokazy mincerstwa. Ponadto będzie można zobaczyć z bliska elementy zbroi rycerskiej, hełmy, napierśniki, miecze itp.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2024-06-22, godz: 19:00

Sobótki 2024 w Nowym Korczynie

Nowy Korczyn zaprasza na tradycyjne Sobótki, które odbędą się w sobotę, 22 czerwca, o godzinie 19:00 nad Nidą przy Molo. To wyjątkowe wydarzenie to doskonała okazja, aby wspólnie przeżywać magiczną Noc Kupały, pełną pląsów przy ogniskach, zapachu ziół oraz kolorowych wianków rzucanych przez panny do wody.Wróć do góry