swietokrzyskie.info

Niedziela, 23 czerwca 2024, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Wrost poziomu wód w świętokrzyskim, na razie nie ma zagrożenia powodziowego

Dodane: Marta Data: 2023-05-18 09:26:21 (czytane: 2713)  Wersja do druku

Po ostatnich intensywnych opadach, wzrósł poziom wód w województwie świętokrzyskim. Na żadnej z rzek nie doszło jeszcze do przekroczenia stanów ostrzegawczych i na razie nie ma zagrożenia powodziowego w regionie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenie o wzroście poziomu wód w województwie świętokrzyskim.

"Monitorujemy całą sytuację, ale na razie w regionie nie doszło na żadnej z rzek do przekroczenia stanów ostrzegawczych" – powiedział PAP Paweł Ksel z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach.

Wzrost poziomu wód zaobserwowano m.in. w Januszewicach na Czarnej (304 cm, do stanu ostrzegawczego brakuje 16 cm), w Michałowie na rzece Mierzawa (137 cm, stan ostrzegawczy 160 cm) i Bzinie na Kamiennej, gdzie do stanu ostrzegawczego brakuje 8 cm.

Na Nidzie w Pińczowie aktualny poziom wody wynosi 229 cm, do stanu ostrzegawczego brakuje jeszcze 21 cm. Ale według najnowszych prognoz IMGW nie przewidujemy w najbliższym czasie tutaj wzrostu poziomu wody” – zaznaczył Ksel. Dodał, że na razie nie ma zagrożenia powodziowego w regionie.

Bardzo dużo będzie zależało co się wydarzy w najbliższej przyszłości, od sytuacji w województwie małopolskim, bo stamtąd spływa woda do naszego regionu. Śledzimy też na bieżąco sytuację na Sanie, ponieważ dopływ tej rzeki wydłuża falę powodziową w Sandomierzu. Przy bardzo wysokiej wodzie na Wiśle, robi się też cofka na Nidzie. To też może stwarzać zagrożenie powodziowe, ale na chwilę obecną takich sytuacji nie zaobserwowaliśmy” – podkreślił dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach. (PAP)

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (1)
     

eH!De (2023-05-18 12:10:59)

Lepiej żeby już przestało padać bo znowu zamuli tężnię.

Nasz patronat

Data: 2024-06-21, godz: 21:00

Noc Świętojańska: Plenerowy Spektakl w Młynach i przy BSCK

Przed nami Noc Świętojańska - słowiańskie święto ludowe obchodzone podczas przesilenia letniego, gdy noc jest najkrótsza. To święto witalności, płodności i miłości, pełne pradawnych rytuałów i magicznych obrzędów. W tym wyjątkowym czasie będziemy mieli okazję przenieść się w świat dawnych tradycji dzięki plenerowemu spektaklowi teatralnemu 'Świętojańska Noc Czerwcowa'.Wróć do góry