Dodane: Marta Data: 2023-04-29 10:05:55 (czytane: 14703) 
W czwartek, 27 kwietnia w Buskim Samorządowym Centrum Kultury w Busku-Zdroju miało miejsce niezwykłe spotkanie. Naszym gościem był przebywający na kuracji w Busku-Zdroju Wiesław Paszta.
Wiesław jest krótkofalowcem o znaku wywoławczym SQ5ABG. Szybko nawiązał więc kontakt z krótkofalowcami z Buska-Zdroju i okolic, zgromadzonymi w Terenowym Klubie Polskiego Związku Krótkofalowców o znaku wywoławczym SP7KGO.
Oprócz codziennych radiowych spotkań "na częstotliwości" doszło też do licznych spotkań osobistych. Koledzy znaleźli czas na zorganizowanie wycieczki i pokazanie naszemu gościowi uroków Buska-Zdroju jak również i okolic. Gość zrewanżował się organizacją bardzo ciekawego spotkania właśnie w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.
Oprócz bycia krótkofalowcem, przede wszystkim Wiesław Paszta jest jednym z inicjatorów pomysłu odbudowy-rekonstrukcji słynnej Radiostacji Błyskawica i temu właśnie było poświęcone spotkanie.
Pierwowzór radiostacji skonstruowany był w latach okupacji hitlerowskiej przez garstkę zapaleńców, elektroników, krótkofalowców pod przewodnictwem Antoniego Zębika, znak wywoławczy: SP7LA.
Były to niezwykle ciężkie czasy dla konstruktorów radioamatorów ze względu na powszechny brak części elektronicznych, materiałów konstrukcyjnych i maszyn do obróbki.
Nie bez znaczenia było też widmo kary śmierci za takie konstrukcje.
- Decyzję o budowie "Błyskawicy" uważałem za swój obowiązek. Kiedy przez całą okupację hitlerowską zbierałem części na przyszłą radiostację, przyszło mi do głowy, że tylko ja dysponuję czymś takim, chyba jako jedyny w całej Generalnej Guberni - wspominał Antoni Zębik.
Spotkanie rozpoczęła Pani Anna Stępień (Buskie Samorządowe Centrum Kultury) przedstawiając skrót biografii naszego gościa.
Po kilku słowach tytułem przywitania się i przedstawienia nasz gość specjalny zaprosił wszystkich na projekcję ponad półgodzinnego filmu o początkach, budowie i pracy radiostacji Błyskawica w trudnych wojennych czasach.
Filmu oczywiście nie da się opowiedzieć, to trzeba zobaczyć, ale dość tylko wspomnieć, że znalazły się tam takie rarytasy jak urywki oryginalnych filmów ukazujących szczegóły budowy i pracę radiostacji, nagrania głosów ówczesnych spikerów i masa starych fotografii.
Oczywiście mogliśmy też odsłuchać oryginalnej zapowiedzi jaka emitowana była przed każdą audycją:
"Halo, tu mówi „Błyskawica”! Stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie, na fali 32,8 oraz 52,1 m."
Między innymi dzięki tym historycznym i zachowanym w zawierusze wojennej materiałom udało się z taką szczegółowością odtworzyć pierwowzór Radiostacji Błyskawica. Nawet kolory pokręteł się zgadzają!
Cytując Wikipedię:
"W ciągu trwania Powstania „Błyskawica”, nadawała swoje audycje bezpośrednio z linii frontu. Była zaciekle zwalczana przez nieprzyjaciela, wskutek czego musiała kilkakrotnie zmieniać miejsce swego nadawania. Początkowo siedziba powstańczej radiostacji mieściła się w budynku PKO (Pocztowa Kasa Oszczędności) przy ul. Jasnej 9. 25 sierpnia została przeniesiona do kawiarni „Adria” (ul. Moniuszki 10). 4 września trafiła do byłej ambasady ZSRR (ul. Poznańska 15) i następnie do Biblioteki Publicznej (ul. Koszykowa 26).
Komendantem „Błyskawicy” i jej szefem technicznym był Jan Gieorgica (ps. „Grzegorzewicz”). Stacja obsługiwała dwa niezależne od siebie programy: 1/ program Biura Informacji i Propagandy KG Armii Krajowej, którego kierownikiem programowym był Stanisław Zadrożny (ps. „Pawlicz”), a jego zastępcą – Zofia Rutkowska (ps. „Ewa”), oraz 2/ program Polskiego Radia, nadzorowany przez Edmunda Rudnickiego (ps. „Konopka”). Audycje PR nadawane były także w języku angielskim, łącznie nadano ich 77 w tym języku, a pisane były przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego (ps. „Jan Nowak”) i odczytywane przez pilota RAF-u Johna Warda i Adama Truszkowskiego (ps. „Tomicki”). Audycje nadawano na falach krótkich i średnich, niektóre były kontynuacją m.in. dywersyjnej Akcji N, programu BIP KG AK, skierowanego do żołnierzy Wehrmachtu. Rolę spikerów pełnili m.in.: Zbigniew Świętochowski (ps. „Krzysztof”), Edmund Osmańczyk (ps. „Jan Gor”), Stefan Sojecki, Zbigniew Jasiński, Jeremi Przybora i Mieczysław Ubysz. Dzienniki i reportaże prowadził Jacek Wołowski. Zespół techniczny radiostacji tworzyli: inż. Roman Kitzner (ps. „Zbigniew”), inż. Zdzisław Wróblewski, inż. Czesław Brodziak oraz Henryk Paśnicki, (ps. „Bocian”), główny technik radiostacji.
4 października, dwa dni po podpisaniu kapitulacji Powstania, o godzinie 19.15, nadana została ostatnia audycja radiostacji. Apel Rady Jedności Narodowej, „Do Ludów Świata” odczytał Edmund Rudnicki. Jako ostatni zabrał głos komendant Jan Gieorgica, który poinformował słuchaczy o warunkach pracy stacji i zakończeniu jej nadawania. Po nadaniu ostatniej, 122 audycji „Błyskawicy” nadawanej po polsku, jej komendant „Grzegorzewicz” zniszczył radiostację, aby nie dostała się w ręce niemieckie. Jej szczątki zostały przez niego zakopane w rumowisku barykady przed Biblioteką na ul. Koszykowej.
Kończące walkę powstańczą słowa „Apelu do ludów świata” brzmiały: Krwi swej nie chcieliśmy oszczędzać, ale brak pomocy uczynił tę walkę całkowicie beznadziejną. Staje się więc rzecz, za którą odpowiedzialność spada na te czynniki, które tę pomoc uniemożliwiły. Ta kapitulacja stanie się niewątpliwie piekącym wyrzutem dla świata.
Replika „Błyskawicy” wraz z oryginalnym kryształem, sercem radiostacji, znajduje się obecnie w Muzeum Powstania Warszawskiego."
Po projekcji, którą zgromadzeni goście obejrzeli z zapartym tchem przyszedł czas na parę słów podsumowania.
Na koniec nasz prelegent podziękował zgromadzonym za przybycie, pracownikom Buskiego Samorządowego Centrum Kultury za umożliwienie projekcji i organizację spotkania a p. Annie Stępień za otwarcie spotkania, wprowadzenie i zapewnienie odpowiedniej atmosfery.
Nie obyło się też bez wspólnych, pamiątkowych zdjęć, prezentów i kwiatów dla p. Dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury.
Gość obdarował lokalny klub krótkofalarski SP7KGO egzemplarzem napisanej przez siebie książki pod tytułem "Cień Błyskawicy", z odpowiednią dedykacją. Podobny prezent przekazał dla Buskiego Samorządowego Centrum Kultury i obiecał dosłanie książki do Biblioteki Miejskiej.
Gdyby nie późny wieczór to pewnie ciekawa dyskusja trwałaby jeszcze długo.
Zapraszam do galerii na skromną fotorelację.
/Krzysztof Kuza SQ7FSO/
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
List gończy za Dariuszem Równickim. Policja apeluje o pomoc w ustaleniu miejsca pobytu
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Disco atmosfera i rodzinna integracja w Słoneczku. Radosne święto dzieci i rodziców (foto/video)
Wakacje inne niż wszystkie. WOT zaprasza na letnie szkolenie
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (1) |
1 (2023-04-30 06:38:04)
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.