swietokrzyskie.info

Czwartek, 28 września 2023, Do końca roku 94 dni Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława

Wiadomosci

Poseł Michał Cieślak - będą nowe inwestycje w gminie Tuczępy

Dodane: Marta Data: 2023-04-29 08:42:33 (czytane: 4817)  Wersja do druku

W środę, 26 kwietnia, w Centrum Kultury w Tuczępach podpisano umowy na modernizację oświetlenia ulicznego i montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznych. Wartość inwestycji po przetargach wynosi 5 195 970 zł, dofinansowanie z Polskiego Ładu to kwota 4 676 373 zł.

Gmina zamontuje 1,1 tys. lamp ledowych, a 400 z nich będzie w tzw. systemie GSM, które będzie można sterować online. Ponadto, w miejscach, gdzie wykonanie oświetlenia elektrycznego dotychczas nie było możliwie, zamontowanych zostanie 35 lamp hybrydowych, które wytwarzają energię elektryczną, bazując na świetle słońca i sile wiatru. Wymiana lamp pozwala zmniejszyć  koszty za energię elektryczną nawet o ok.  70% .

Zobacz

W gminie Tuczępy powstanie siedem instalacji fotowoltaicznych na budynkach publicznych i jedna na oczyszczalni ścieków. Własną energię elektryczną będą dysponowały budynki tj. urząd gminy, Gminny Ośrodek Zdrowia, szkoły w Tuczępach i Nizinach, Centrum Kultury, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz oczyszczalnia ścieków w Tuczępach. Ponadto, Gminny Ośrodek Zdrowia wzbogaci się o pompę ciepła. To w skali roku pozwoli zmniejszyć koszty zużycia energii nawet o 1 mln zł. Ich moc to 225 kilowatów w panelach i 42 kilowaty w pompach ciepła. Przewidywane oszczędności szacowane są między 800 tysięcy a milionem złotych rocznie.

Zobacz

- Dzięki panelom fotowoltaicznym będzie można zmniejszyć koszty energii. Z kolei wymiana lamp oraz montaż nowych pozwoli dodatkowo zwiększyć oszczędności, jaki i bezpieczeństwo. To są kluczowe sprawy dla gminy Tuczępy. Cieszę się, że jako minister do spraw samorządu terytorialnego w rządzie Mateusza Morawieckiego mogłem mieć wpływ na przyznanie na nie pieniędzy. Gmina tylko w tej kadencji podpisała umowy na około 25 milionów złotych. Mówimy tu wyłącznie o inwestycjach z Polskiego Ładu. Zbliża się jego kolejna edycja, a z nią - następne miliardy do rozdysponowania - powiedział obecny podczas wydarzenia poseł na Sejm Michał Cieślak.

/Artykuł sponsorowany/

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Nasz patronat

Data: 2023-09-29, godz:

Terminarz Kina 'Zdrój'

Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym Kina "Zdrój" w Busku-Zdroju.Wróć do góry