Dodane: Marta Data: 2023-03-20 16:43:57 (czytane: 1276)
Pierwsza z dwóch linii do produkcji wysokospecjalistycznych leków, o łącznej mocy wytwórczej do nawet 6 milionów fiolek i ampułko-strzykawek rocznie, pomyślnie przeszła wszystkie odbiory techniczne i testy u włoskiego producenta — koncernu IMA. Teraz trafi ona do Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych, będącego największą w historii inwestycją Polfy Tarchomin S.A.
Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych będzie największym zakładem produkującym leki onkologiczne w naszej części Europy. W kompleksie o powierzchni użytkowej 12 tys. m2 powstaną laboratoria oraz szerokie zaplecze badawcze dla produkcji leków, które dotychczas nie były wytwarzane w Polsce.
„200 lat naszej historii to kilka przełomowych momentów dla polskiej formacji i zdrowia pacjentów: wprowadzenie na rynek penicyliny, uruchomienie produkcji insuliny, a teraz — stworzenie nowoczesnego zakładu produkcyjnego, który zasadniczo poprawi bezpieczeństwo lekowe polskich pacjentów, nie tylko tych onkologicznych” – tłumaczy Katarzyna Mitrovič, menadżer ds. komunikacji i CSR w Polfa Tarchomin S.A.
Sercem kompleksu będą dwie linie produkcyjne, opracowane, skonstruowane i przetestowane przez międzynarodowy zespół z IMA, światowego lidera w projektowaniu i produkcji automatycznych maszyn do przetwarzania i pakowania m.in. farmaceutyków.
„Nasze zamówienie obejmuje linię onkologiczną oraz linię combo do rozlewu płynów i rozsypu proszków w technologii aseptycznej. Stworzone w oparciu o najnowsze zdobycze nauki i techniki urządzenia pozwolą na bezpieczną i nieprzerwaną produkcję leków onkologicznych (do walki m.in. ze szpiczakiem mnogim, ostrą białaczką czy rakiem piersi), anestezjologicznych, reumatoidalnych oraz antybiotyków iniekcyjnych” — wyjaśnia Katarzyna Mitrovič.
Stworzenie linii produkcyjnej leków, cechującej się bardzo wysokim stopniem komplikacji i koniecznością zachowania maksymalnej sterylności, to rozłożony na wiele miesięcy proces, w który zaangażowanych jest wielu specjalistów z różnych dziedzin — inżynierów, mechaników, biotechnologów, farmaceutów.
„Najpierw tworzymy drewnianą makietę, aby móc ustalić z przedstawicielami klienta detale urządzenia, zapewniające jego ergonomię: długość rękawów dla operatorów, ilość punktów pomiarowych, sposób otwierania i zamykania komór. Następnie, już gotowa linia przechodzi szereg testów (operacyjnych, sprzętowych), by końcowe produkty spełniały najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa” – zaznacza Rafał Plutecki, specjalista ds. sprzedaży i serwisu w IMA LIFE.
Obie linie produkcyjne z zewnątrz przypominają puzzle — pod kolejnymi, połączonymi ze sobą elementami ukryte są niezliczone ilości kabli, przyłączy, akumulatorów, mikrokomputerów. Dzięki nim ampułki z lekami są odpowiednio płukane, sterylizowane, osuszane, a następnie hermetycznie zamykane. W zależności od potrzeb linia momentalnie może zostać przesterowana na produkcję preparatów w jednej z trzech form: proszku, płynu lub stałej (dzięki procesowi liofilizacji).
„Linia combo jest już po testach odbiorowych i aktualnie przygotowujemy się do jej demontażu i przetransportowania na warszawski Tarchomin. Tam zostanie ona ponownie złożona i poddana szeregowi testów. Podobna procedura w najbliższym czasie czeka również linię do produkcji leków onkologicznych” – dodaje Rafał Plutecki.
Pandemia, zerwanie globalnych łańcuchów dostaw i agresja Rosji na Ukrainę niewątpliwie zachwiały stabilnością rynku farmaceutycznego w całej Europie. Okazało się, że obywatele państw opierających swoje bezpieczeństwo lekowe na imporcie preparatów zza granicy, mogą z dnia na dzień zostać pozbawieni dostępu do produktów ratujących zdrowie i życie. Dlatego decyzja Polfy Tarchomin, wzmacniająca krajowy potencjał w zakresie tworzenia leków powszechnie używanych w polskich szpitalach i przychodniach, ma dla milionów polskich pacjentów fundamentalne znaczenie.
„Przynajmniej 10 z 35 preparatów, nad którymi obecnie pracujemy, będzie produkowanych dzięki obu liniom skonstruowanym dla nas przez IMA. W związku z tym liczba leków wytwarzanych w Polsce, bez konieczności ich poszukiwania i importowania z całego świata, już niebawem znacznie się powiększy” – podkreśla Katarzyna Mitrovič z Polfy Tarchomin S.A.
Dzięki obu liniom docelowa wydajność produkcji w Polfie Tarchomin ma wynieść nawet 6 milionów fiolek i ampułko-strzykawek rocznie.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
/PAP-Artykuł sponsorowany/
Dwóch mężczyzn utonęło podczas spływu kajakowego Nidą
Wyjątkowa okazja! Nowoczesny apartament z ogrodem blisko strefy zdrojowej w super cenie!
BUSKI FESTIWAL SPORTU: Wielki Mecz Otwarcia - Transmisja LIVE
Weekend w regionie - sprawdź co będzie się działo!
Rodzina zwraca się z prośbą o pomoc w poszukiwaniach zaginionego Krzysztofa Krzemińskiego
Naukowcy z Łodzi promują metody alternatywne będące ratunkiem dla zwierząt laboratoryjnych
Wojciech Dąbrowski: projekt budowy elektrowni jądrowej w Koninie przebiega zgodnie z planem
PGE Polska Grupa Energetyczna zaprasza do odwiedzania polskich parków narodowych
Rodzina zwraca się z prośbą o pomoc w poszukiwaniach zaginionego Krzysztofa Krzemińskiego
Wojciech Dąbrowski: projekt budowy elektrowni jądrowej w Koninie przebiega zgodnie z planem
PGE Polska Grupa Energetyczna zaprasza do odwiedzania polskich parków narodowych
Drzewo Roku 2023 - rozpoczynamy głosowanie na naszą Sosnę na szczudłach!
Dziś wyjątkowe święto - Dzień Dziecka
Życzenia z okazji Dnia Dziecka
Minister Cieszyński o dużym wycieku danych: uruchomiliśmy specjalną wyszukiwarkę
Kolizja na ulicy Grotta w Busku-Zdroju
Barometr Flotowy 2023: wynajem długoterminowy coraz popularniejszy w polskich firmach
BUSKI FESTIWAL SPORTU: Wielki Mecz Otwarcia - Transmisja LIVE
Bartosz Tomala - nasz Mistrz Polski - przygotowuje się do Mistrzostw Europy
Busczanin Przemysław Ciba Mistrzem Europy w Armwrestlingu
VII Mistrzostwa Strażaków PSP woj. świętokrzyskiego w wędkarstwie spławikowym
Kolejna walka zawodowa Patryka Głucha!
Bartosz Tomala wywalczył Mistrzostwo Polski w zapasach w stylu wolnym
Reprezentant MKS Czarni Połaniec Bartosz Tomala Mistrzem Polski
Weekend w regionie - sprawdź co będzie się działo!
Tokarnia: 'Sami swoi. Początek' - prequel komedii powstaje w Muzeum Wsi Kieleckiej
Koreański zespół ENHYPEN nakręcił teledysk w Krzyżtoporze. Clip przekroczył 20 milionów wyświetleń
Ogłoszenie o naborze wniosków w sprawie przyznania Świętokrzyskiej Nagrody Kultury
Jeszcze tylko dziś i jutro możecie oddać swój głoś na Wiślicę!
Program XXIX MFM im. Krystyny Jamroz
Do Pińczowa przyjechało mobilne widowisko 'Iskry Niepodległej' (video)
'Blues nad zalewem' koncert na otwarcie sezonu plenerowego w Pińczowie
Adam Jarubas w rozmowie z Jarosławem Kalinowskim o bieżącej sytuacji rolników (video)
Protest - Agrounia zablokuje rondo w miejscowości Słupia w gminie Pacanów
Będzie druga tura w wyborach wójta gminy Michałów
Poseł Michał Cieślak - będą nowe inwestycje w gminie Tuczępy
Czy zielona transformacja ma alternatywę?
Protest - Agrounia blokuje rondo w Busku-Zdroju (video)
Zarejestrowano sześć komitetów w przedterminowych wyborach wójta Michałowa
Poseł Michał Cieślak - Życzenia z okazji Dnia Kobiet
Poseł Michał Cieślak - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Chrobrzu
Komentarze (0) |
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce - Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, który odbędzie się w dniach 1-9 lipca w Busku-Zdroju.