swietokrzyskie.info

Sobota, 03 czerwca 2023, Do końca roku 211 dni Imieniny: Anatola, Leszka, Tamary

Wiadomosci

Rekonstrukcja bitwy pod Grochowiskami (foto/wkrótce video)

Dodane: Marta Data: 2023-03-20 12:50:09 (czytane: 2331)  Wersja do druku

W sobotę, 18 marca roku odbyły się uroczystości upamiętniające 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego i bitwy pod Grochowiskami.

Zobacz

Kilkaset osób obejrzało rekonstrukcję Bitwy pod Grochowiskami. Wiekopomne starcie wojsk powstańczych z armią carską miało miejsce 18 marca1863 roku i przyniosło zwycięstwo polskim oddziałom dowodzonym przez gen. Mariana Langiewicza.

Równe 160 lat później mieszkańcy regionu uczcili pamięć tamtych bohaterów podczas uroczystości zorganizowanej przez Gminę Pińczów. Oficjalne obchody zainicjowała msza święta odprawiona w kościele parafialnym w Bogucicach, celebrze przewodniczył ks. prałat Jan Staworzyński, dziekan Dekanatu Pińczowskiego i proboszcz z Bogucic, ks. Piotr Zagała. Po modlitwach uczestnicy rocznicowych obchodów zgromadzili się w miejscowości Grochowiska, gdzie ponad półtora wieku temu Powstańcy Styczniowi walczyli o wolną Polskę. Licznych gości powitał burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak. Gospodarz Pińczowa podkreślił potrzebę upamiętniania wydarzeń ważnych dla każdego Polaka i serdecznie podziękował wszystkim za liczne przybycie.

Zobacz

160 rocznicę Bitwy pod Grochowiskami świętowali senatorowie i posłowie, radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, delegacja z partnerskiego francuskiego miasta Caudry z merem Frederic Bricout na czele, wicestarosta pińczowski Ryszard Barna, zastępca burmistrza MiG Pińczów Beata Kita, radni gminni z przewodniczącymi Zdzisławem Woźniakiem i Kazimierzem Klasińskim, radni powiatowi, gospodarze ościennych powiatów i gmin, dyrektorzy urzędów i instytucji, służby mundurowe reprezentujące Policję, Państwową Straż Pożarną, Służbę Więzienną, Lasy Państwowe i Wojsko Polskie, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół z terenu powiatu pińczowskiego i buskiego, harcerze, strażacy OSP, strzelcy, organizacje, stowarzyszenia i mieszkańcy całego Ponidzia. Apel Pamięci, uroczyste salwy, oficjalne przemówienia i złożenie kwiatów na powstańczej mogile były centralnym punktem obchodów, a ich zwieńczeniem była widowiskowa rekonstrukcja bitwy przed 160 laty.

Zobacz

Zobacz

Punktem kulminacyjnym uroczystości była rekonstrukcja bitwy pod Grochowiskami zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Pińczowie. Przygotowaniem rekonstrukcji bitwy zajął się Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich pod dowództwem Pana Roberta Mazura.

Zobacz

Zobacz

W inscenizacji wzięły udział grupy rekonstrukcyjne z całej Polski, m.in. z Dolnego Śląska, Wielkopolski, Podkarpacia, województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego. Odtwarzali formacje piechoty, kawalerii oraz artylerii, zarówno polskiej jak i rosyjskiej. Ozdobą całego widowiska były formacje powstańcze, m.in. pododdziały strzelców, kosynierów i oddział Żuawów Śmierci z Buska-Zdroju.

Zobacz

 Zobacz

Reżyserem bitwy był Przemysław Bednarczyk, będący także autorem scenariusza do filmu „Rok 1863″.

Zapraszamy do naszej galerii na fotorelację z uroczystości.

Zdjęcia: Krzysztof Kuza

Źródło:UMiG Pińczów ,Muzeum w Pińczowie

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2023-06-03, godz: 19:47

  Mecz AKS 1947 Busko-Zdrój vs Pogoń Staszów

  W najbliższą sobotę, 3 czerwca o godz. 19:47 w ramach 31 kolejki Hummel IV Ligi, AKS 1947 Busko-Zdrój podejmie na własnym boisku drużynę Pogoń Staszów.  Wróć do góry