swietokrzyskie.info

Piątek, 24 marca 2023, Do końca roku 282 dni Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna

Wiadomosci

Akcja monitorowania gniazd bociana białego. Dołącz, obserwuj i wygraj nagrody

Dodane: Marta Data: 2023-03-17 10:11:32 (czytane: 1497)  Wersja do druku

Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych z myślą o lepszym poznaniu bociana białego oraz weryfikacji jego gniazd uruchomiło stronę która pomoże początkującym "ornitologom" i miłośnikom przyrody prawidłowo obserwować te zwierzęta.

Link do strony:  https://bocianbialy.weebly.com/

Wraz z zespołem Life4delta zachęcają wszystkie grupy wiekowe, pojedynczych obserwatorów lub całe klasy do zaangażowania się w monitoring gniazd bociana białego. Zebrane i przesłane informacje w przyszłości pomogą stworzyć bazę gniazd tego gatunku w województwie świętokrzyskim.

Zobacz

Uzyskane dane posłużą także do lepszego poznania potrzeb tych ptaków oraz wdrożenia czynnych działań takich jak konserwacja gniazd. Dodatkowo organizatorzy akcji docenią i nagrodzą najbardziej zaangażowanych.

Śródlądowa delta rzeki Nidy stanowi jeden z najbogatszych przyrodniczo obszarów w Europie i kluczowych dla ochrony bioróżnorodności. Wybudowana w połowie lat 80-tych XX wieku sieć kanałów odwadniających spowodowała trwałe obniżenie poziomu wód gruntowych, przez co doszło do wypłycenia koryta rzeki i osuszenia terenu. Z uwagi na istotne zagrożenie
dla występujących tutaj siedlisk przyrodniczych i unikatowych gatunków flory i fauny teren ten został objęty realizacją projektu LIFE pn. Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy.

Jednym z gatunków objętych czynnymi działaniami jest bocian biały. Mimo, że monitoring tych ptaków prowadzony jest od lat, a ich liczebność w Polsce powoli wzrasta to nadal brakuje szczegółowych informacji o niszczejących gniazdach czy młodych osobnikach.

Aby wzbogacić wiedzę na temat bociana białego Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych  uruchomił stronę internetową dającą możliwość zbierania informacji na temat gniazdowania tego gatunku w której możesz uczestniczyć i TY! Zachęca wszystkie placówki oświatowe, lokalne grupy działania oraz osoby indywidualne do obserwacji i zaangażowania w akcje monitorowania gniazd bociana białego.

Informacje zebrane przez użytkowników zostaną zestawione i umieszczone na stronie internetowej projektu LIFE4DELTA pod koniec każdego roku.

Źródło: swietokrzyskie.pro

Dla stałych użytkowników i wytrwałych obserwatorów przewidziane są upominki, a placówka oświatowa, która najbardziej zaangażuje się w monitoring weźmie nieodpłatny udział w działaniach edukacyjnych realizowanych w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach.

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2023-03-25, godz: 17:00

  Mecz HLB TĘŻNIA Busko-Zdrój vs SPR Górnik Zabrze

  Mecz o mistrzostwo II Ligi Piłki Ręcznej już w sobotę, 25 marca o godz. 17:00! HLB TĘŻNIA Busko-Zdrój zmierzy się z drużyną SPR Górnik Zabrze.  Wróć do góry