swietokrzyskie.info


Sobota, 04 lutego 2023, Do końca roku 330 dni Imieniny: Andrzeja, Mariusza, Weroniki

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Apartament Bajkowy - komfortowe pokoje do wynajęcia

,noclegi,apartament,nocleg,sanatorium, wypoczynek,wczasy,turnus,leczniczy, uzdrowisko,rezerwacja,noclegu,kuracje,pobyt weekendowy,mieszkanie do wynajęcia, wygodny nocleg,

Bajkowa 7/15. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Ciuchcia Ponidzie - podsumowano rewitalizację, zmiany i plany rozwoju

Dodane: Marta Data: 2023-01-25 15:41:44 (czytane: 1943)  Wersja do druku

W Starostwie Powiatowym w Jędrzejowie podsumowano dwuletni okres funkcjonowania Świętokrzyskiej Kolejki Wąskotorowej "Ciuchcia Ponidzie".

W spotkaniu uczestniczył członek Zarządu Marek Jońca, wojewoda Zbigniew Koniusz, dyrektor Departamentu Przyrody i Klimatu Anna Picheta-Oleś, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych Tomasz Hałatkiewicz oraz przedstawiciele samorządów, zaangażowanych w rewitalizację kolejki.

 Zobacz

Przypomnijmy, że dzięki staraniom Samorządu Województwa Świętokrzyskiego, powiatów: jędrzejowskiego i pińczowskiego oraz gmin: Pińczów, Jędrzejów, Imielno i Kije, po kilku latach przerwy ciuchcia powróciła na szlak na odcinku od Jędrzejowa do Motkowic. W pierwszy kurs wyruszyła 27 maja 2022 roku, był to przejazd dla grup zorganizowanych.  A od końca sierpnia przez miesiąc na przejażdżkę mogli się wybrać pasażerowie indywidualni. Miniony rok działalności dla ciuchci był czasem na organizację. W minionym sezonie nie brakowało także wielu tematycznych wydarzeń jak: Mikołajki  z ciuchcią, warsztaty plastyczne, zakończenie wakacji.

 

Zobacz

Ocalić od zapomnienia, odtworzyć cenną kolejkę, by rozwijać turystykę na pięknym Ponidziu – taki jest cel rewitalizacji zabytkowej kolejki. Nie udałoby się to, gdyby nie zaangażowani w projekt lokalni samorządowcy, za co im serdecznie dziękuję – mówił członek Zarządu Marek Jońca.

Dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych Tomasz Hałatkiewicz przedstawił prezentację podsumowującą działalność. W ciągu dwóch lat naprawiono lokomotywy, wyremontowano szlak kolejowy, w tym wymieniono 1010 sztuk podkładów kolejowych na odcinku przejazdu ciuchci.

 Zobacz

Podczas wizyty na terenie stacji Jędrzejów Wąskotorowy, uczestnicy spotkania zwiedzili stację oraz obejrzeli tabor. Rozmawiano o planach oraz inwestycjach w najbliższych latach tj. o remoncie mostów i estakad, remoncie szlaku i taboru kolejowego. Planuje się także odnowienie mostku w Skowronnie, którym dotrzeć można z Pińczowa do Umianowic, gdzie przy pięknym Ośrodku Edukacji Przyrodniczej znajduje się stacja, do której dojeżdża zabytkowa ciuchcia.

 – W tym roku planujemy remont drugiej lokomotywy, dużego wagonu osobowego, platformy i chcemy przygotować cały szlak do Motkowic – czyli 19 km. Na tym szlaku będą trzy przystanki: w Jasionnej przy ścieżce rowerowej, przy ośrodku w Wygodzie i przy samej Nidzie i stąd będzie można spacerem dotrzeć do Umianowic – powiedział dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych Tomasz Hałatkiewicz. – Ciuchcia sezon rozpocznie w maju i będzie przewoziła pasażerów do późnej jesieni nie tylko w weekendy, ale także w dni powszednie – dodał.

Źródło: swietokrzyskie.pro

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2023-02-12, godz: 15:00

  Zapraszamy na Koncerty Buskiej Orkiestry Zdrojowej

  Buska Orkiestra Zdrojowa zawsze przyciąga uwagę mieszkańców, gości i kuracjuszy Buska-Zdroju. Urozmaicony repertuar, wspaniałe wykonania oraz wyjątkowa oprawa koncertów sprawiają, że są one wydarzeniem szczególnym.  Wróć do góry