swietokrzyskie.info

Środa, 17 kwietnia 2024, Do końca roku 258 dni Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina

Wiadomosci

Ciuchcia Ponidzie - podsumowano rewitalizację, zmiany i plany rozwoju

Dodane: Marta Data: 2023-01-25 15:41:44 (czytane: 7816)  Wersja do druku

W Starostwie Powiatowym w Jędrzejowie podsumowano dwuletni okres funkcjonowania Świętokrzyskiej Kolejki Wąskotorowej "Ciuchcia Ponidzie".

W spotkaniu uczestniczył członek Zarządu Marek Jońca, wojewoda Zbigniew Koniusz, dyrektor Departamentu Przyrody i Klimatu Anna Picheta-Oleś, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych Tomasz Hałatkiewicz oraz przedstawiciele samorządów, zaangażowanych w rewitalizację kolejki.

 Zobacz

Przypomnijmy, że dzięki staraniom Samorządu Województwa Świętokrzyskiego, powiatów: jędrzejowskiego i pińczowskiego oraz gmin: Pińczów, Jędrzejów, Imielno i Kije, po kilku latach przerwy ciuchcia powróciła na szlak na odcinku od Jędrzejowa do Motkowic. W pierwszy kurs wyruszyła 27 maja 2022 roku, był to przejazd dla grup zorganizowanych.  A od końca sierpnia przez miesiąc na przejażdżkę mogli się wybrać pasażerowie indywidualni. Miniony rok działalności dla ciuchci był czasem na organizację. W minionym sezonie nie brakowało także wielu tematycznych wydarzeń jak: Mikołajki  z ciuchcią, warsztaty plastyczne, zakończenie wakacji.

 

Zobacz

Ocalić od zapomnienia, odtworzyć cenną kolejkę, by rozwijać turystykę na pięknym Ponidziu – taki jest cel rewitalizacji zabytkowej kolejki. Nie udałoby się to, gdyby nie zaangażowani w projekt lokalni samorządowcy, za co im serdecznie dziękuję – mówił członek Zarządu Marek Jońca.

Dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych Tomasz Hałatkiewicz przedstawił prezentację podsumowującą działalność. W ciągu dwóch lat naprawiono lokomotywy, wyremontowano szlak kolejowy, w tym wymieniono 1010 sztuk podkładów kolejowych na odcinku przejazdu ciuchci.

 Zobacz

Podczas wizyty na terenie stacji Jędrzejów Wąskotorowy, uczestnicy spotkania zwiedzili stację oraz obejrzeli tabor. Rozmawiano o planach oraz inwestycjach w najbliższych latach tj. o remoncie mostów i estakad, remoncie szlaku i taboru kolejowego. Planuje się także odnowienie mostku w Skowronnie, którym dotrzeć można z Pińczowa do Umianowic, gdzie przy pięknym Ośrodku Edukacji Przyrodniczej znajduje się stacja, do której dojeżdża zabytkowa ciuchcia.

 – W tym roku planujemy remont drugiej lokomotywy, dużego wagonu osobowego, platformy i chcemy przygotować cały szlak do Motkowic – czyli 19 km. Na tym szlaku będą trzy przystanki: w Jasionnej przy ścieżce rowerowej, przy ośrodku w Wygodzie i przy samej Nidzie i stąd będzie można spacerem dotrzeć do Umianowic – powiedział dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych Tomasz Hałatkiewicz. – Ciuchcia sezon rozpocznie w maju i będzie przewoziła pasażerów do późnej jesieni nie tylko w weekendy, ale także w dni powszednie – dodał.

Źródło: swietokrzyskie.pro

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2024-05-25, godz:

16. Festiwal im. Wojtka Belona 'Niechaj zabrzmi Bukowina'

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza wszystkich chętnych do udziału w 16. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona "Niechaj zabrzmi Bukowina". W tym roku wystąpią: 'Nasza Basia Kochana', Mika Urbaniak , Victor Davies i Urszula Dudziak.Wróć do góry