swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Resort zdrowia uruchomi program pilotażowy badania stóp dzieci i młodzieży

Dodane: Marta Data: 2023-01-11 09:02:32 (czytane: 12959)  Wersja do druku

Dzieci w wieku od 5 do 16 lat zostaną objęte pilotażowym programem badania stóp. Ma on pomóc w sprawdzeniu skuteczności wykrywania wad kończyn dolnych u dzieci. Rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia wady postawy ma ok. 50-90 proc. dzieci. Projektodawcy wskazują, że wczesne zdiagnozowanie wad postawy u dzieci sprzyja skutecznej terapii. Za okres graniczny uznano 16. rok życia, który ze względu na zakończone kostnienie, powszechnie uznawany jest za zakończony okres wzrastania.

W uzasadnieniu rozporządzenia zwrócono uwagę, że w związku z rozpoczęciem edukacji zmienia się tryb życia siedmioletnich dzieci – zaczynają one długo przebywać w pozycji siedzącej, często w nieergonomicznej, noszą dodatkowe ciężary.

Zobacz

"Etap ten określany jest jako pierwszy krytyczny okres posturogenezy (rozwój postawy ciała – PAP), mający zasadniczy wpływ na dalszy rozwój dziecka. Drugi krytyczny okres pokrywa się z okresami pokwitania (u dziewcząt 11–13 lat, u chłopców 13–15 lat), kiedy to postawę cechuje zwiększona wiotkość. W tym okresie występują zmiany w produkcji hormonów, układ mięśniowy rozwija się wolniej, występują zmiany w kostnieniu. Celem objęcia programem dzieci już od piątego roku życia jest aspekt profilaktyczny" – napisano w uzasadnieniu.

Objęcie pacjentów programem pilotażowym nie będzie wymagało skierowania. W okresie 24 miesięcy przewidzianych na realizację programu zakłada się objęcie nim przez każdego z realizatorów nie mniej niż 500 i nie więcej niż 1500 pacjentów.

(PAP)

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry