swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Spotkanie z pisarką Moniką Maciewicz

Dodane: Marta Data: 2022-12-08 13:41:59 (czytane: 12601)  Wersja do druku

2 grudnia 2022roku w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju odbyło spotkanie z Moniką Maciewicz,  autorką powieści fantasy pt. "Wiedma" i "Kruki".

Monika Maciewicz jest polonistką, logopedką, liderką Teatroteki Szkolnej. Na co dzień pracuje w II Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu. Tworzy scenariusze dla teatrów amatorskich i reżyseruje spektakle. Jest członkinią przemyskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Ponadto działa w drużynie rekonstrukcyjnej, odtwarzającej wczesne średniowiecze.

Zobacz

Jako pisarka zadebiutowała w 2006 r. książką dla dzieci „Bajki pełne marzeń". Dwa lata później ukazało się jej opowiadanie „Uciekaj, nim przyjdzie noc" w antologii „Na końcu świata napisane. Autoportret współczesnej polskiej emigracji".

Podczas spotkania autorka w bardzo ciekawy sposób przedstawiła uczniom realia wczesnego średniowiecza. Odwołując się do licznych tekstów źródłowych, pokazała jak żyli nasi słowiańscy przodkowie, jakie były ich wierzenia i tradycje. Pani Monika opowiedziała uczniom o swojej fascynacji kulturą słowiańską, która zaczęła się od lektury książki „Mitologia Słowian" Aleksandra Gieysztora. Podkreśliła, że dzięki swojemu mężowi, który działał w grupie rekonstrukcyjnej wczesnego średniowiecza w Przemyślu, miała pierwszy kontakt z tym niezwykłym światem. Aby wprowadzić słuchaczy w klimat tej tajemniczej rzeczywistości, pani Maciewicz wystąpiła przed publicznością w nietypowym, stylizowanym na wczesne średniowiecze  stroju,  opowiadając o  dawnych przedchrześcijańskich wierzeniach, rytuałach i zaklęciach, zwyczajach i przesądach, bogach i demonach. Na koniec zachęciła uczniów do odwiedzania jej bloga „Jesteśmy Słowianami", który od kilku lat pisarka prowadzi, publikując tam treści związane z tematyką słowiańską.

Spotkanie zorganizowała biblioteka szkolna w ZSTiO oraz Księgarnia „Helios" w Busku-Zdroju.

Autor: Anna Kułaga
Zdjęcia: Piotr Zoch

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry