Dodane: Marta Data: 2022-10-27 10:40:06 (czytane: 13972) 
Żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w ćwiczeniu obronnym pod kryptonimem 'Zamek 22'. Zorganizowane ono zostało w dniu 26 października przez Starostwo Powiatowe w Kielcach przy współudziale wielu Urzędów Miast i Gmin z województwa świętokrzyskiego.
Głównym celem ćwiczenia było doskonalenie współdziałania organów administracji samorządowej z pododdziałami WOT, Policji, Państwowej Straży Pożarnej i innych służb.
Wnioski i zagrożenia płynące z konfliktu zbrojnego w Ukrainie nakazują wzmóc ochronę obiektów ważnych dla funkcjonowania państwa i obywateli. Aby powyższe zadanie zostało należycie wypełnione niezbędna jest współpraca wielu służb i instytucji. Tak zwana ,,infrastruktura krytyczna” to krwioobieg funkcjonowania państwa, który wymaga szczególnej ochrony. Należą do niej między innymi szlaki kolejowe, stacje paliw, ujęcia wody, linie energetyczne, czy mosty i inne obiekty inżynieryjne.
Ćwiczenie obronne p. k. ,,Zamek 22” to ćwiczenie sprawdzające w symulowanej sytuacji kryzysowej właściwej reakcje i współdziałanie wielu służb. W czasie wymyślonego na potrzeby ćwiczenia ataku grup terrorystycznych uszkodzeniu ulegają stacje przesyłu prądu i ujęcia wody. Zadaniem żołnierzy 10 ŚBOT było między innymi ochrona ujęcia wody oraz stacji zasilania i przygotowanie zapasowego źródła zasilania w postaci agregatu prądotwórczego dużej mocy.
Działania żołnierzy WOT odbywały się we współpracy z Policją, Strażą Pożarną, pracownikami wodociągów i grupy PGE. Brygada zaangażowała do zadania 3 sekcje lekkiej piechoty, 3 pojazdy ciężarowo-terenowe oraz agregat KEP wraz z obsługą. W sumie udział brało ponad 50 żołnierzy 10 ŚBOT. Scenariusz ćwiczenia zakładał szeroki atak terrorystyczny na infrastrukturę aż 8 gmin Powiatu Kieleckiego min. we Wzdole Rządowym, Zagnańsku czy Morawicy. Liczył się czas reakcji, wzajemne współdziałanie, oraz komunikacja pomiędzy wieloma instytucjami i służbami. Uruchomiono stanowiska kierowania w Starostwie Powiatowym w Kielcach i w wielu współćwiczących Urzędach. Sprawdzono kanały komunikacji, dokonano oceny sytuacji, a na koniec miały miejsca odprawy decyzyjne. Wszystkie działania miały na celu utrwalenie w uczestnikach właściwych umiejętności i nawyków działania zespołowego w zadaniach obronnych. Wnioski po zakończonym ćwiczeniu zostaną omówione i wprowadzone do procedur działania w przyszłych potencjalnych działaniach kryzysowych.
Żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady OT. Wielokrotnie w czasie blisko 4 lat istnienia jednostki, uczestniczyli w realnych działaniach przeciwkryzysowych. Największe zaangażowanie miało miejsce podczas kilkunastu miesięcy wspierania wielu instytucji i placówek medycznych w czasie pandemii koronawirusa. Oprócz tego żołnierze byli zaangażowani w usuwanie skutków nawałnic, powodzi, poszukiwania osób zaginionych, czy wspierania służb weterynaryjnych w czasie walki z ASF. Zakończone ćwiczenie pozwoliło zdobyć i sprawdzić w działaniu nowe umiejętności terytorialsów, zawsze gotowych do wspierania mieszkańców swojego regionu.
/Zespół prasowy 10 ŚBOT/
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (0) |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.