swietokrzyskie.info

Czwartek, 28 marca 2024, Do końca roku 278 dni Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

Wiadomosci

IX Ogólnopolski Przegląd Twórczości Ludowej w Oblekoniu przechodzi do historii

Dodane: Marta Data: 2022-10-03 14:31:53 (czytane: 3288)  Wersja do druku

Z wysokiego muzycznego "C", z charakterystycznym dla twórczości ludowej "Oj dana, oj dana", rozpoczął się w niedzielę 2 października w Oblekoniu, IX Ogólnopolski Przegląd Twórczości Ludowej "Jesień z Folklorem, czyli Muzyka Łączy Pokolenia".

Mocno biło serce europejskiego centrum kultury ludowej w Oblekoniu (gmina Pacanów, powiat buski), które stworzyła w minioną niedzielę, wspólnota Mieszkanek i Mieszkańców, Gości, Artystów. Ponad 85. dzieci i 155. dorosłych na oblekońskiej scenie, przekazało atomową energię, serce i  uśmiech. Wspaniałe talenty ze świętokrzyskiego i małopolskiego przyjechały by spotkać się i zaprezentować utwory ludowe.

Zobacz

Na początek Filip Kołodziej, muzyk, animator, prowadzący Przegląd zaintonował popularną piosenkę biesiadną „Niech żyje wolność”, zapraszając do wspólnego śpiewu publiczność. Tym samym, w imieniu Organizatorów Przeglądu, podzielił się przesłaniem potrzeby wolnej sztuki i kultury oraz wolności praw obywatelskich na całym świecie.

Wystąpili Organizatorzy i Partnerzy Przeglądu, witani przez spirytus movens Wydarzenia – Tadeusza Kołodzieja, Prezesa Zarządu Stowarzyszenia „Diamenty Powiśla”. Wójtowie, Burmistrzowie, Radni, Przedsiębiorcy, wyrażali słowa wsparcia i uznania dla pracy Pana Tadeusza Kołodzieja, jego Rodziny i Zespołu oraz organizacji jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w gminie Pacanów i regionie.

Organizatorzy – minutą ciszy – uczcili pamięć zmarłego przed kilkoma dniami Śp. Mieczysława Gila, opozycjonisty, Senatora RP.

- W życiu tak jest, że radosne chwile przeplatają się ze smutkiem. Mieczysław Władysław Gil (ur. 9 stycznia 1944 w Gacach Słupieckich, zm. 29 września 2022 w Krakowie, polski działacz związkowy, opozycjonista w okresie PRL, poseł na Sejm X i I kadencji, senator VIII kadencji, przewodniczący Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Mieczysław Gil za życia stał się legendą. Gdy „Solidarność” w Gdańsku miała Lecha Wałęsę, to południowa Polska, w Hucie miała Mieczysława Gila. Był gorącym orędownikiem powstania Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Wspieraliśmy Mieczysława w dziele budowy pomnika upamiętniającego 150. rocznicę Bitwy pod Gacami i Komorowem w Powstaniu Styczniowym. Mam nadzieję, że dzieci na lekcjach historii poznają sylwetkę Człowieka, którego mieliśmy zaszczyt znać, współpracowaliśmy, przyjaźniliśmy się, a w jego drewnianej chałupie w Gacach, godzinami rozprawialiśmy o kulturze, przyszłości Polski i Europy. Cześć Jego Pamięci! – mówiła w laudacji Karolina Kępczyk, prowadząca Przegląd, członkini Stowarzyszenia „Diamenty Powiśla”, menedżerka kultury, wieloletnia dyrektorka Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, druhna OSP Oblekoń.

 Zobacz

Po chwili zadumy, rozpoczęły się prezentacje artystyczne dzieci, młodzieży i dorosłych. Zachwytom i oklaskom nie było końca. Dzieci, które zawsze mają własną publiczność, były wspierane pod sceną przez przejętych pedagogów, instruktorów, rodziców i całe rodziny. Kapele porwały do tańca nawet najbardziej nieśmiałych.  – Po czasie pandemii na nowo chcemy nauczyć się uczestnictwa w naszym Przeglądzie – mówiła Pani Maria z Oblekonia, która przybyła na Wydarzenie z siostrą i sąsiadami.

- Przegląd wspaniale zintegrował mieszkańców i gości. Rola tradycji ludowych ma też pozytywny wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży. Tradycję traktuję jako element kultury, warunkujący proces dorastania w wartościach – mówił Tadeusz Kołodziej, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Diamenty Powiśla”.

Zobacz

Werdykt Jury w składzie: Aleksandra Stachniak, dyrektorka Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, Radosław Pach, instruktor ds. edukacji kulturalnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, prowadzi Studio Wokalne WDK, Krzysztof Eliasz, muzyk, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Buskiego, dyrektor Szkoły Podstawowej w Ratajach Słupskich:

Kategoria Przedszkolna - Zespoły:

  • I miejsce ex aequo Grupa Przedszkolna z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego w Ratajach

  • I miejsce ex aequo Przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Ratajach Słupskich

Kategoria Przedszkolna – Solistki

  • II miejsce Zuzanna Rybak

Kategoria klas „0” – Solistki

  • I miejsce Hanna Ściegienna

Kategoria szkolna – Zespoły

  • I miejsce ex aequo Zespół ze Szkoły Podstawowej w Oblekoniu

  • I miejsce ex aequo Zespół „Podwalanki” Duet

Kategoria szkolna – Soliści

  • I miejsce Tomasz Woźniak
  • II miejsce Piotr Soboń
  • III miejsce Aleksandra Wieczorek

Kategoria Dorośli – Soliści

  • I miejsce Monika Walas

  • II miejsce Andrzej Mach

  • Wyróżnienie Janina Zdziechowska

  • Wyróżnienie Katarzyna Walas

Kategoria Dorośli – Zespoły

  • I miejsce ex aequo Kapela Heńka Cacka Małogoszcz

  • I miejsce ex aequo KGW Kępianki Kępa Lubawska

  • II miejsce Kapela „Wiślanie” Szczucin

  • II miejsce Zespół ludowy „Pacanowianie”

  • III miejsce „Nadwiślanki” Rataje

Gratulacje!

Zobacz

 

- Na kulturę ludową składają się folklor i sztuka, charakterystyczne dla społeczności zamieszkujących określone tereny. To część kultury narodowej – wspólnego dobra, a także dumy małych ojczyzn, tworzonych od wielu pokoleń. Nasi przodkowie, „Wiciarze”, przykładali dużą wagę do tego, by dawne obyczaje, obrzędy i wiedza o świecie nie odeszły w zapomnienie. Warto pójść w ich ślady i zachęcać dzieci do odkrywania własnych korzeni. Ogromnie się cieszę, że wspólnie zapoczątkowane dzieło kultury ludowej w Oblekoniu ma coraz szerszy zasięg. Włączajcie się w tę piękną inicjatywę, przybliżając najmłodszym bogatą kulturę ludową w jej różnorodnej postaci – zwrócił się do artystów i publiczności dr Adam Jarubas, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Patron Honorowy i Mecenas Przeglądu.

 Zobacz

Organizatorzy Przeglądu: Stowarzyszenie „Diamenty Powiśla” w Oblekoniu, Jednostka OSP Oblekoń, dr Adam Jarubas, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Pomysłodawca Wydarzenia.

Sponsorzy: nagrody I stopnia oraz upominki dla dzieci ufundował dr Adam Jarubas, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Pomysłodawca Wydarzenia; nagrody II stopnia ufundowali: Gmina Pacanów, Stowarzyszenie „Diamenty Powiśla w Oblekoniu, Radni Rady Powiatu Buskiego; wyróżnienia przekazało Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie.
Patronat Merytoryczny: Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach.
Dziękujemy Panu Adamowi Pałysowi, wójtowi gminy Solec-Zdrój za partnerstwo i wsparcie wydarzenia poprzez udział i wypożyczenie profesjonalnej sceny z nagłośnieniem, oświetleniem i obsługą akustyczną.

Zobacz

Dziękujemy Europejskiemu Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie za wypożyczenie namiotów na potrzeby organizacji wydarzenia.

Wszystkim występującym diamentom, ich opiekunom, rodzinom, składamy gratulacje i podziękowania. - Razem z nami, już od dziewięciu lat, dzieląc się swoją wrażliwością i talentem, tworzycie ten wyjątkowy przegląd twórczości ludowej – zakończył Tadeusz Kołodziej, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Diamenty Powiśla” w Oblekoniu, organizator Przeglądu.
Do zobaczenia za rok w ludowym Oblekoniu!


Zarząd Stowarzyszenia „Diamenty Powiśla” w Oblekoniu

fot. Sylwia Bętkowska

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2024-05-25, godz:

16. Festiwal im. Wojtka Belona 'Niechaj zabrzmi Bukowina'

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza wszystkich chętnych do udziału w 16. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona "Niechaj zabrzmi Bukowina". W tym roku wystąpią: 'Nasza Basia Kochana', Mika Urbaniak , Victor Davies i Urszula Dudziak.



Wróć do góry