swietokrzyskie.info

Środa, 05 października 2022, Do końca roku 87 dni Imieniny: Flawii, Justyna, Rajmunda

Wiadomosci

Badanie EWL: ponad 2/3 uchodźców z Ukrainy w Polsce posługuje się w miejscu pracy językiem ukraińskim

Dodane: red Data: 2022-09-19 17:44:01 (czytane: 890)  Wersja do druku

Aż 68% uchodźców z Ukrainy zatrudnionych w Polsce ma możliwość komunikowania się w zakładach pracy w języku ukraińskim, natomiast 54% uchodźców już uczy się języka polskiego - wynika z badania "Uchodźcy z Ukrainy - aktywizacja zawodowa w Polsce i w Niemczech" przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz

fot. PAP/S.Leszczyński

Z badania wynika, że ponad 2/3 zatrudnionych uchodźców w Polsce komunikuje się w języku ukraińskim w miejscu pracy, podczas gdy w Niemczech odsetek ten wynosi jedynie 16%. Zdaniem ekspertów EWL tak wysoki odsetek wśród respondentów w Polsce wynika z wieloletniej tradycji zatrudniania pracowników ze Wschodu w naszym kraju.

Zobacz

„Kluczową rolę w tej kwestii pełnią obywatele Ukrainy zatrudnieni na stanowiskach liderskich i menedżerskich, płynnie posługujący się językiem polskim w miejscach pracy, którzy zapewniają efektywną komunikację przy procedurach wdrożeniowych nowych pracowników narodowości ukraińskiej, nieznających jeszcze języka polskiego” – podkreśla Michalina Sielewicz, dyrektorka rozwoju międzynarodowego w EWL Group.

W raporcie czytamy, że Polska jako kraj posiadający rozbudowane know-how z zakresu aktualnych standardów zatrudniania pracowników transgranicznych, stanowi przykład dobrych praktyk dla innych krajów UE, w szczególności dla Niemiec, które pomimo dużo większej gospodarki, zaktywizowały znacznie mniej uchodźców z Ukrainy.

„Polska osiągnęła bezprecedensowy sukces nie tylko w obszarze działań pomocowych, ale również w aktywizacji zawodowej uciekających przed wojną ukraińskich obywateli. Od wybuchu wojny pracę w naszym kraju znalazło ponad 430 tys. uchodźców, czyli około 2/3 liczby uchodźców w wieku produkcyjnym. Jak dotąd żadnemu państwu w historii nie udało się zaktywizować zawodowo takiej liczby uchodźców. Ukraińscy uchodźcy pokazali, że potrzebują przysłowiowej wędki, a nie ryby” – dodaje Andrzej Korkus, prezes EWL Group.

Badanie pokazało także, że ponad połowa zatrudnionych uchodźców w Polsce (53%) i Niemczech (55%) nie zna języka danego kraju lub zna go słabo. Dobrą lub bardzo dobrą znajomość potwierdza jedynie 13% pracujących uchodźców w Polsce i 18% w Niemczech.

Zobacz

Ponadto połowa respondentów w Polsce (54%) potwierdza, że uczy się już języka polskiego, natomiast 28% wykazuje chęć podjęcia nauki. Fakt ten zasługuje na uwagę w kontekście integracji ukraińskich uchodźców z polskim społeczeństwem także na rynku pracy. W Niemczech odsetek ten wynosi 57%. Jednocześnie 39% osób przyznaje, że nie zamierza podejmować się nauki języka niemieckiego, co może wynikać z obawy przed trudnościami z jego przyswojeniem albo krótkookresowego charakteru pobytu uchodźców w Niemczech.

Raport „Uchodźcy z Ukrainy – aktywizacja zawodowa w Polsce i w Niemczech” powstał po przeanalizowaniu wyników badania socjologicznego, które zostało przeprowadzone w dniach 15 lipca – 25 lipca 2022 roku w Polsce i w Niemczech przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Przebadanych zostało 800 obywateli Ukrainy, którzy zdecydowali się przyjechać do Polski i Niemiec po 24 lutego 2022 roku oraz podjęli zatrudnienie w tych krajach.

Zdjęcia i grafiki do pobrania: https://pap-mediaroom.pl/polityka-i-spoleczenstwo/badanie-ewl-ponad-23-uchodzcow-z-ukrainy-w-polsce-posluguje-sie-w-miejscu

Źródło informacji: EWL S.A.

/PAP MediaRoom/

/artykuł sponsorowany/

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Nasz patronat

Data: 2022-10-01, godz:

Terminarz Kina 'Zdrój'

Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym Kina "Zdrój" w Busku-Zdroju.Wróć do góry