Dodane: red Data: 2022-09-19 16:56:49 (czytane: 11714) 
Pomimo wzrostu świadomości proekologicznej wciąż pomija się recykling energii i nie prowadzi działań, które miałyby na celu odzyskiwanie energii tam, gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie i korzystne dla środowiska naturalnego i klimatu - uważa Jerzy Czaplejewicz, kierownik zespołu budowy prototypów Instytutu Badań Nauk Stosowanych i Nowych Technologii (INSiNT).
Projekt LIFE-UrbanWind, realizowanyprzez Fundację Wspierania Ekologii ECO FOR LIFE, we współpracy z INSiNT, w ramach unijnego programu LIFE, współfinansowanego przez Komisję Europejską oraz NFOŚiGW, skupia się na odzysku energii ze strumieni powietrza wymuszonych działalnością człowieka.
„Przez wiele lat obserwowaliśmy zjawiska zachodzące w tzw. przestrzeni zurbanizowanej w zakresie przepływów strumieni powietrza, szczególnie pomijane dotąd w kategoriach energii wiatrowej ciągi powietrza występujące pomiędzy budynkami, na dachach wieżowców, obiektów przemysłowych, a także wewnątrz budynków w tunelach czy ciągach wentylacyjnych” – wyjaśnia Jerzy Czaplejewicz.
Owocem projektu LIFE-UrbanWind.PL jest zaprojektowany przez Instytut Badań Nauk Stosowanych i Nowych Technologii system Urban Wind Power Station (UWPS) - urządzenie prądotwórcze, które przetwarza mechaniczną energię ze strumieni powietrza w czystą, zieloną energię.
„Skoro takie strumienie istnieją, powinno znaleźć się urządzenie, które potrafi je wykorzystać. I tak powstała koncepcja budowy UWPS - uniwersalnego urządzenia prądotwórczego o cylindrycznym kształcie, bezpiecznego dla otoczenia, które odbiera energię mechaniczną miejskich strumieni powietrza, przerabiając je na energię elektryczną” – podkreśla ekspert.
W jego opinii metropolie zmieniają się w wyspy ciepła. Brak wykorzystania wymuszonych strumieni powietrza do ponownej produkcji czystej energii to zbyt wysoki koszt zaniechania w czasach charakteryzujących się koniecznością tworzenia i optymalizacji systemów energii rozproszonej, odpadowej i szczątkowej.
„UWPS jako urządzenie wiatrowe, dopuszczone do montowania w terenach miejskich, może stać się rewolucyjnym rozwiązaniem problemu emisji CO2 w przestrzeni zurbanizowanej i znakomicie wpisać się w dyrektywy EU oraz w główny cel pakietu klimatyczno-energetycznego Europa Zeroemisyjna do 2050 roku” – zaznacza Jerzy Czaplejewicz.
W projekcie LIFE-UrbanWind.PL zostały zbudowane prototypy bezkolizyjnych, cylindrycznych silników wiatrowych o wysokości do 4 m, które wykorzystują strumienie powietrza o nieregularnej charakterystyce do napędzania generatora z magazynem buforowym energii elektrycznej. W ramach testów sprawdzono w różnych lokalizacjach 12 urządzeń prototypowych o mocy nominalnej 5kW; 10kW oraz 20 kW.
„Każda lokalizacja wymagała indywidualnego dopracowania. Ale udało się udowodnić, że UWPS to uniwersalne urządzenie prądotwórcze, które nie wymaga dodatkowych konstrukcji i wykorzystuje istniejącą już infrastrukturę” - podkreśla ekspert.
W projekcie zastosowano również rozwiązanie modułowe w zakresie pędników, pozwalające na ich grupowanie na wale obrotowym z przesunięciem kątowym. Rozwiązanie wspomaga wyłapywanie energii wiatru przy małych prędkościach strumieni.
Szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć na stronie www.urbanwind.pl
Źródło informacji: PAP MediaRoom
/Artykuł sponsorowany/
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.