Dodane: Marta Data: 2022-08-17 16:07:01 (czytane: 13282) 
Okręg lubelski PZW i miasto Bychawa po raz drugi z rzędu gościli Indywidualne Mistrzostwa Polski w wędkarstwie rzutowym, które odbyły się już po raz 69-ty!
W reprezentacji okręgu kieleckiego PZW znalazło się ośmioro zawodników z Buska-Zdroju (koło PZW w Busku-Zdroju), tj. mężczyźni Jacek i Maciej Kuza oraz Mariusz Janik, kobieta Renata Kuza, juniorki Natalia i Karolina Kolarz oraz kadeci do 14 lat – Filip i Antoni Wilkus.

/Reprezentanci koła PZW w Busku-Zdroju na mistrzostwa Polski Od lewej: Renata Kuza, Filip Wilkus, Maciej Kuza, Natalia i Karolina Kolarz oraz Jacek Kuza/
Spośród puli 10 kompletów medali w pięciu kategoriach wiekowych, które są do zdobycia na rzutowych mistrzostwach Polski, reprezentacja okręgu Kielce zdobyła aż 13 medali (5 złotych, 3 srebrne i 5 brązowych), wygrywając po raz jedenasty w ciągu ostatnich 13 lat klasyfikację medalową mistrzostw. Na kolejnych miejscach uplasowały się reprezentacje okręgu podlaskiego (3 zł - 1 sr – 1 br), mazowieckiego (1 zł - 2 sr – 2 br), bydgoskiego (1 zł), katowickiego (2sr – 1 br), lubelskiego (2 sr) i legnickiego (1 br). Buscy zawodnicy zdobyli 9 medali (5 zł, 2 sr i 2 br).

/Medale zdobyte przez naszych reprezentantów na mistrzostwach Polski/
Mimo upływu lat ponownie najlepiej w naszej reprezentacji wystartował aktualny mistrz świata mężczyzn we wszystkich trzech wielobojach rozgrywanych na zawodach rzutowych (Budapeszt, wrzesień 2021 r.) – Jacek Kuza.

/Najlepsza trójka w 5-boju mężczyzn: od lewej Patryk Sapigórski, Jacek Kuza i Michał Sapigórski/
W najbardziej prestiżowym 5-boju dał się pokonać jedynie młodszemu o 37 lat (!) Patrykowi Sapigórskiemu z okręgu mazowieckiego. Zwyciężył natomiast w dwóch pozostałych wielobojach, w tym w 2-boju odległościowym (wcześniej 7-boju), w którym nie schodzi z podium od 1995 roku, tj. 28 lat, a mistrzem Polski został po raz piętnasty! W wieloboju tym wygrał tym razem minimalnie, bo o zaledwie 0,375 pkt przed Karolem Sapigórskiem z Mazowsza i o 5 pkt przed Janem Kitą z koła w Brodach. W 2-boju multiplikatorowym nasz senior zwyciężył przed wspomnianym Janem Kitą (który oddał najdłuższy rzut całych zawodów oburącz ciężarkiem 18 gram kołowrotkiem multiplikatorowym – 110,93 m, co ciekawe, aż o blisko 7 metrów lepszy od najdłuższego rzutu zawodów analogicznym sprzętem, ale kołowrotkiem spinningowym! – Tomasz Kościelniak – 104,15 m).
Nie zawiodła oczekiwań nasza aktualna mistrzyni świata juniorek (Budapeszt – lipec 2022 r.) i rekordzistka Polski w 3-boju spinningowym – 16-letnia Karolina Kolarz. Pewnie i z wysokimi wynikami 276,42 i 446,53 pkt zwyciężyła w obu rozgrywanych przez juniorki wielobojach tj. w 3-boju i w 5-boju. Pokonała swoją starszą siostrę Natalię Kolarz i Zuzannę Użlis z Mazowsza, które zamieniły się na II i III stopniu podium w obu tych wielobojach. Najbardziej spektakularnym efektem wyczynu Karoliny Kolarz, nie tylko na mistrzostwach Polski w Bychawie, ale w ciągu całego sezonu, w tym zwłaszcza na mistrzostwach świata juniorów w Budapeszcie, jest powołanie jej do składu reprezentacji PZW na mistrzostwa świata kobiet i mężczyzn, które na początku września odbędą się w Tallinie (Estonia). Wielkie gratulacje!

/Najlepsze w Polsce juniorki; od lewej Karolina Kolarz, Zuzanna Użlis i Natalia Kolarz/
Po dwuletniej przerwie spowodowanej epidemią Covid-19 i kontuzją, do rywalizacji na mistrzostwach Polski wróciła Renata Kuza w kat. kobiet. Wykorzystała spowodowaną przyczynami losowymi i rodzinnymi nieobecność kilku silnych rywalek (Magdalena Kuza, Donata Żelazowska, Natalia Polowczyk) i zwyciężyła w 2-boju multi oraz zdobyła brąz w 5-boju z wysokim wynikiem 419,74 pkt.

/Sześć najlepszych kobiet w 5-boju: od lewej: Kamila Stankiewicz, Natalia Makaruk, Renata Kuza, Kornelia Halicka, Oliwia Mośko i Natalia Zaczek/
Pozostali nasi zawodnicy nie zdobyli medali, ale też pokazali się z dobrej strony zajmując punktowane miejsca w pierwszej szóstce lub tuż za nią.
Pewnym niedosytem są czwarte miejsca drugiego naszego seniora Macieja Kuzy (w 5-boju i w 2-boju multi) i 14-letniego Filipa Wilkusa w 3-boju spinningowym kadetów. Obaj prezentowali się w tym roku na wielu ogólnopolskich zawodach lepiej, przez co liczyliśmy na medale…
Debiutujący w naszej reprezentacji 11-letni kadet Antoni Wilkus z koła w Busku zajął w 3-boju niezłe V miejsce, choć jego wyniki w poszczególnych konkurencjach mogły być lepsze.
Po 10 latach przerwy w mistrzostwach Polski wystartował Mariusz Janik – w przeszłości mistrz Europy i Polski juniorów. Jego VI miejsce w 2-boju odległościowym jest niezłą zapowiedzią reaktywacji jego kariery w zawodach rzutowych najwyższej rangi.
Okręg lubelski PZW zorganizował rzutowe mistrzostwa Polski już po raz piąty (poprzednio w 1973, 2015, 2017 i 2021). Efektem tych doświadczeń jest przyznanie przez ICSF (International Casting Sport Federation – Międzynarodową Federację Wędkarstwa Rzutowego) okręgowi Lublin prawa organizacji mistrzostw świata kobiet i mężczyzn, które już we wrześniu 2023 r. odbędą się na Ziemi Lubelskiej. Gratulacje!
Patronat medialny nad imprezą objęli TVP 3 Lublin i Telewizja Trwam oraz Polskie Radio Lublin.
Następstwem wyników osiągniętych przez reprezentantów okręgu kieleckiego PZW na mistrzostwach Polski w Bychawie jest powołanie aż pięciorga z nich do reprezentacji PZW na mistrzostwa świata mężczyzn i kobiet, które w dniach 31 sierpnia – 4 września 20221 r.
odbędą się w Tallinie. Oprócz wspomnianej wyżej Karoliny Kolarz będą to: Donata Żelazowska (koło PZW w Brodach) w kat. kobiet oraz Jacek Kuza, Maciej Kuza i Jan Kita w kat. mężczyzn. Gratulujemy i trzymamy kciuki!
/Jacek Kuza/
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (0) |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.