swietokrzyskie.info


Niedziela, 04 czerwca 2023, Do końca roku 210 dni Imieniny: Christy, Helgi, Karola

Wiadomosci

Halloween, czyli zjawy, upiory, wampiry, czarownice i kostuchy

Dodane: Marta Data: 2022-10-31 09:10:00 (czytane: 12543)  Wersja do druku

Święto Halloween wywodzi się z kultury celtyckiej. Jego pierwotna nazwa brzmiała Samhain, czyli „Święto zakończenia lata”. Halloween obchodzony jest w wielu krajach kultury chrześcijańskiej nocą 31 października, czyli przed Dniem Zmarłych.

Źródła pierwotne mówią, że Samhain było świętem ponurym i mrocznym, ponieważ duchy, które miały przybywać w tym czasie na Ziemię, nie były życzliwe ludziom.

Wobec groźnych duchów należało przywdziać najmniej strojne ubrania i nie pokazywać swojego bogactwa.

Celtowie traktowali zmarłych jako część swojej społeczności, tyle że znajdującą się po tamtej stronie. Z czasem Halloween wyrosło na święto ludyczne, ukierunkowane na dzieci. W Irlandii dzień jest świętem państwowym.

W XIX wieku irlandzcy emigranci przenieśli Halloween do Stanów Zjednoczonych, gdzie do dziś jest najhuczniej obchodzony. Święto zadomowiło się również w innych krajach Ameryki i Europy.

W Polsce pojawiło się w latach 90. Obchodzone jest w różny sposób, jednak coraz częściej obserwuje się „amerykanizację” tego święta i zanik tradycyjnych zwyczajów.

Symbole Halloween to oczywiście wszystko to, co kojarzy się z życiem pozagrobowym i horrorem, a więc: duchy, zjawy, upiory, wampiry, czarownice, kostuchy, demony, trupie czaszki, piszczele. W Halloween dzieci i dorośli przebierają się za potwory, wampiry, duchy czy czarownice. Kolorami święta Halloween są czarny i pomarańczowy.

 Zobacz

Nieodłącznym symbolem tego święta jest także dyni a z wydrążonymi otworami oraz z umieszczoną wewnątrz świecą. Sezon na dynie przypada akurat w okresie Halloween, dlatego owoce stały się atrybutem tych świąt. Mają symbolizować obecność zmarłych i otwarcie bram zaświatów.

Ma nas straszyć, ale w humorystyczny, zabawny sposób. Wydrążona dynia ze światełkiem w środku dla irlandzkich chłopów oznaczała błędne ogniki uważane za dusze zmarłych. W czasie tajemniczych obrzędów miano uwalniać ludzkie dusze z ciał czarnych kotów, psów i nietoperzy.


źródło: pik.kielce.pl

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2023-07-01, godz:

XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce - Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, który odbędzie się w dniach 1-9 lipca w Busku-Zdroju.



Wróć do góry