swietokrzyskie.info

Pi±tek, 08 maja 2026, Do koñca roku 237 dni Imieniny: Kornela, Lizy, Stanis³awa

Wiadomosci

Jubileusz 60-lecia istnienia Szko³y Podstawowej w Gnojnie (foto)

Dodane: Milena Data: 2017-09-25 12:28:04 (czytane: 20120)  Wersja do druku

Szko³a  Podstawowa w Gnojnie po II Wojnie ¦wiatowej do wrze¶nia 1951 roku zlokalizowana by³a w czterech miejscach.

W budynku szkolnym usytuowanym obok ko¶cio³a parafialnego by³a jedna du¿a sala lekcyjna, dwie sale znajdowa³y siê w tzw."kapralówce", jedna w starej remizie stra¿ackiej i jedna sala by³a wynajêta  w prywatnym domu u pani Witczak. Warunki nauki by³y bardzo uci±¿liwe. Miejsca, w których odbywa³y siê lekcje, by³y  od siebie do¶æ znacznie oddalone, zim± sale lekcyjne s³abo ogrzane, zw³aszcza sala w remizie stra¿ackiej. W roku 1954  z sali w budynku szkolnym przeprowadzono modernizacjê daj±ce dwie sale lekcyjne, co pozwoli³o zrezygnowaæ z nauczani uczniów w remizie. W tym okresie w Szkole Podstawowej w   Gnojnie pracowa³o sze¶ciu nauczycieli - Aniela Klikowicz, Jadwiga Szczukiewicz, pañstwo Maria i Marian Stêpniowie, Kazimierz Staszczyk, kierowa³a placówk±  Leokadia Markiewicz. W roku 1955  p. Markiewicz wraz z rodzin± przenosi siê do Kielc i wakuj±ce miejsce kierownicze obejmuje  Marian Stêpieñ. Pogarszaj±ce siê z roku na rok bazowe warunki nauki nauki w Szkole Podstawowej w Gnojnie sta³y siê punktem zwrotnym w jej historii.  Powsta³ pomys³ rozpoczêcia dzia³añ maj±cych na celu budowê nowego obiektu. Organizuje sie Komitet budowy szko³y na czele z przedstawicielem  Komitetu Rodzicielskiego  Wincentym Kupieckim i  kierownictwem placówki rozpoczynaj±c starania w Kuratorium w Kielcach o pozwolenie i pomoc finansow± na t± budowê. Starania zakoñczy³y siê sukcesem, którego fina³em by³o we wrze¶niu 1957 roku oddanie do u¿ytku obecnego budynku. Jest on w pewnym sensie pere³k± architektoniczn± o niestandardowej jak na obiekty edukacyjne bryle. Powierzchnia dachu na budynku jest wiêksza ni¿ powierzchnia ¶cian co nadaje mu majestatu i wyró¿nia w¶ród zabudowy miasteczka.

jubileusz018.jpg

Dyrektor Marian Stêpieñ, bêd±cy w grupie wspó³inicjatorów tej budowy wprowadza³ uczniów do nowego budynku rozpoczynaj±c kolejny rozdzia³ gminnej o¶wiaty - rok szkolny 1957/1958.  W roku 1975 nast±pi³o kolejne przeorganizowanie w Polsce sieci szkó³.   Zarz±dzeniem Ministra O¶wiaty i Wychowania tworzy siê szko³y zbiorcze i w ¶lad za tym  Szko³a Podstawowa w Gnojnie zosta³a Gminn± Szko³± Zbiorcz± , do której dowo¿eni s± uczniowie klas IV-VIII Szko³y Podstawowej w Janowicach Poduszowskich za¶ w/w szko³a dotychczas samodzielna placówka zostaje fili± Szko³y Podstawowej w Gnojnie. Gminnym dyrektorem a pó¼niej inspektorem o¶wiaty, zostaje Stanis³aw Rajch, jego  zastêpc±  Marian Stêpieñ. Kolejna z miana organizacyjna nastêpuje w roku 1989, gdzie zlikwidowane zosta³y w gminach inspektoraty o¶wiaty a nadzór o¶wiatowy przejê³o Kuratorium w Kielcach.  Po tej zmianie dyrektorem SP Gnojno zostaje Stanis³aw Rajch, natomiast Marian Stêpieñ odchodzi na emeryturê.

jubileusz035.jpg

W tym okresie czasu obiekt o¶wiatowy coraz bardziej wymaga modernizacji. Tu szczególnie okres jesienno-zimowy nastrêcza³ ogromnych k³opotów z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w salach lekcyjnych. Piece kaflowe, które dotychczas zapewnia³y ogrzewanie pomieszczeñ ze wzglêdu na ich zu¿ycie nie spe³nia³y swoich zadañ. Dyrektor Rajch podj±³ starania o za³o¿enie instalacji centralnego ogrzewania  i dziêki wydatnej pomocy w³adz samorz±dowych inwestycja ta zosta³a zrealizowana. Problemem by³ te¿ dach obiektu, który wymaga³ szybkiej interwencji.  Rozpoczête kolejne starania o jego remont  przez dyrektora Stanis³awa Rajcha przerwa³a jego tragiczna ¶mieræ w marcu 1999 r. Obowi±zki dyrektora  szko³y  po tym tragicznym wydarzeniu przejê³a  Anna Kaczmarek Pniewska, która po przeprowadzonym konkursie w sierpniu   1999 r.  zostaje dyrektorem Szko³y Podstawowej w Gnojnie. Swoje wype³nianie funkcji kierowniczej rozpoczyna od  w³a¶nie gruntownego remontu dachu i w kolejnym etapie generalnego remontu w placówce. W roku 2004 spe³nia siê kolejne marzenie uczniów, nauczycieli, rodziców i samej dyrektor – zostaj± zbudowane wewn±trz budynku i oddane do u¿ytku sanitariaty. To wszystko zdecydowanie zmienia oblicze szko³y a w po³±czeniu z sukcesywnym wzbogacaniem placówki w nowoczesny sprzêt, wyposa¿enie i pomoce dydaktyczne wype³nia³o zobowi±zanie dyrektor Pniewskiej z³o¿onej po objêciu stanowiska, ¿e uczniowie z Gnojna i okolicznych wiosek bêd± siê uczy³y siê w nowoczesnej szkole poziomem nie odbiegaj±cych od szkó³ miejskich.  Wszystko to nie by³oby mo¿liwe bez zaanga¿owania, zdecydowanych dzia³añ i decyzji Wójta Gminy Gnojno Zbigniewa Janika w pozyskanie na zewn±trz ¶rodków finansowych i dziêki któremu - przy wsparciu Rady Gminy  szko³a uzyska³a w roku jubileuszu 60-lecia powstania obecne oblicze.

jubileusz028.jpg

60-lecie powstania Szko³a Podstawowa imienia Marii Konopnickiej w Gnojnie obchodzi³a 16 wrze¶nia br. Wiod±cym mottem tej uroczysto¶ci by³o has³o „Prze¿yjmy to jeszcze raz...". Rozpoczê³a go msza ¶wiêta w ko¶ciele parafialnym ¶wiêtego Jana Chrzciciela, któr± wraz z piêcioma ksiê¿mi pracuj±cymi w kolejnych latach w tej parafii i szkole-jubilatce prowadzi³ i homiliê wyg³osi³ ksi±dz Bartosz Sikora – jej absolwent pe³ni±cy obecnie pos³ugê duszpastersk± w Miechowie. Gospodarzem jubileuszu by³a dyrektor szko³y Anna Kaczmarek-Pniewska z gronem pedagogicznym. We wspólnej podró¿y w czasie wraz z obecnymi uczniami placówki ich rodzicami i mieszkañcami gminy byli absolwenci szacownej jubilatki, nauczyciele tu pracuj±cy w okresie jej d³ugiej historii. W¶ród go¶ci zaproszonych byli miêdzy innymi pose³ na sejm RP Krzysztof Lipiec, wiceprezes ¶wiêtokrzyskiego oddzia³u Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego Halina Opilska, komendant powiatowy Policji w Busku Jakub Kosin z komendantem komisariatu w Stopnicy Kamil± Zbertek – Gucza³, wicestarosta buski Stanis³aw Klimczak, burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik Pawe³ Wójcik, dyrektor Zespo³u Nr3 w Chmielniku S³awomir Wójcik,  wójt Gminy Gnojno Zbigniew Janik i przewodnicz±cy Rady Gminy Gnojno Stanis³aw Wcis³o wraz z grup± radnych. Na pami±tkê tego dostojnego jubileuszu ka¿da z uczestnicz±cych w tym ¶wiêcie osób otrzyma³a pami±tkowy medal dokumentuj±cy to wa¿ne dla lokalnego ¶rodowiska i gminy wydarzenie. To by³a i jest dobra szko³a, przyjazna dla ucznia i rodzica. Ci±gle na plus zmieniaj±ca swoje oblicze daj±c dzieciom nowoczesne nauczanie w otoczeniu wyposa¿enia w sprzêt i pomoce dydaktyczne porównywalne do wiod±cych szkó³ regionu. Poszerza ofertê zajêæ pozalekcyjnych, zagospodarowuje czas wolny m³odym ludziom z tego terenu, jest wa¿nym o¶rodkiem krzewienia kultury w tej gminie. Ma swoj± wypracowan± przez lata markê i niech ona nadal trwa dla dobra i po¿ytku kszta³c±cego siê tu m³odego pokolenia.

jubileusz046.jpg


Za³±czony fotoreporta¿ niech da ¶wiadectwo si³y tej placówki o¶wiatowej na mapie regionu ¶wiêtokrzyskiego a zespo³owi pedagogicznemu z dyrektorem Ann± Kaczmarek-Pniewsk± na czele odda szacunek za to co wspólnie osi±gnêli i motywacjê do realizacji kolejnych wyzwañ jakie przed ni± stoj±. Szko³y ¶rednie „dostaj± st±d” dobrego, przygotowanego w zakresie – wiedzy, umiejêtno¶ci ucznia i w dalszym etapie kszta³cenia otwieraj± mu drogê do szkolnictwa wy¿szego. 

tekst i foto: Robert Gwó¼d¼

  • Wiadomo¶ci z regionu
  • Aktualno¶ci
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2026-05-17, godz: 9:00 - 13:00

Podaruj ¿ycie - oddaj krew. Akcja krwiodawstwa

Krew jest lekiem, którego nie da siê wyprodukowaæ. Dlatego ka¿da akcja krwiodawstwa ma ogromne znaczenie. W niedzielê, 17 maja w Domu Zdrojowym przy buskiej Tê¿ni odbêdzie siê kolejna zbiórka krwi.



Wróæ do góry