swietokrzyskie.info

Piątek, 08 maja 2026, Do końca roku 237 dni Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława

Wiadomosci

Turniej Sołtysów w Zwierzyńcu (foto)

Dodane: Milena Data: 2017-05-29 15:24:36 (czytane: 22926)  Wersja do druku

Pełen kalendarz imprez kulturalnych 27 maja br. został rzutem na taśmę rozszerzony o niezwykłe wydarzenie. Na placu zabaw w Zwierzyńcu zgromadzili się niemal wszyscy sołtysi z Gminy Busko-Zdrój.

Okazało się, że przybyli rywalizować po raz pierwszy w niezwykle zaciętych, jak się potem okazało, zawodach o tytuł „Sołtysa Roku”.

1turniej_021.jpg

1turniej_002.jpg


Organizatorką i pomysłodawczynią zawodów oraz późniejszej biesiady była miejscowa sołtys – Beata Pabis. Swoją pomoc zaoferował Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora oraz Buskie Samorządowe Centrum Kultury z dyrektorem Robertem Dąbalem na czele. Przy wspólnej pracy w bezpośrednim sąsiedztwie placu zabaw rozstawiony został namiot organizatorów a jeszcze dalej scena z drewnianą podłogą zlokalizowaną pod nią. Na obrzeżach przyprowadzone zostały mobilne punkty „biesiadne”.

1turniej_035.jpg

1turniej_062.jpg

Otwarcia w zastępstwie włodarza miasta dokonał zastępca Henryk Radosz. Po chwili był wspierany przez wice burmistrza Tomasza Mierzwę, oraz grono radnych gminy z gospodarzem budżetu gminy Arturem Tokarzem.  Komisja konkursowa w składzie: była wojewoda świętokrzyski – Bożentyna Pałka-Koruba, kierownik buskiego oddziału KRUS Elżbieta Śliwa, ks. proboszcz parafii Szaniec kanonik Marek Tazbir oraz Małgorzata Donoch.

W ramach rywalizacji odbyły się konkurencje:
1. Zbieranie grosza.
2. Pisanie podania (zawodnicy zauważając przybyłego właśnie Burmistrza zaadresowali swoje wnioski właśnie do niego).
3. Ubijanie piany ze swojskich jaj.
4. Tarcie kapusty.
5. Ubijanie masła w kierzance.
6. Zwijanie asfaltu.
7. Wyścig w workach.
8. Rzut ziemniakiem.
9. Taniec polka na przetaku.
10. Przeciąganie liny.

1turniej_099.jpg

1turniej_101.jpg

Z samej ilości konkurencji jasno można stwierdzić znaczne emocje uczestników i widzów. Pomimo chęci wygranej każdy z sołtysów pokazał klasę gratulując sobie wzajemnie wyników i z uśmiechem na twarzy wracając do rywalizacji. Ostatecznie górą była gospodarz zawodów, która musiała postarać się podwójnie by zarówno jako organizatorka jak i uczestniczka podołać wyzwaniom. Udało się, od teraz Sołtysem Roku jest sołtys z Zwierzyńca – Beata Pabis. Wręczono również tytuł Najsympatyczniejszego Sołtysa – tu bezkonkurencyjną okazała się Anna Słowak – Sołtys nowego Folwarku.

Partnerami zawodów byli: Bristol Art & Medical Spa, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Słoneczny Zdrój.

Gratulujemy udanej imprezy i mamy nadzieję na powtórkę emocji w przyszłym roku!

tekst i foto Łukasz Chodór

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (2)
     

(2017-05-30 21:57:59)

A już myślałem , że wygra Pani Sołtys z Palonek. Echhhhhhhhhhh. I znowu klapa ?????????????????????????????????????????

Adolfina (2017-05-29 18:14:45)

Ładnie się ten proboszcz z Szańca bawi. Same kobiety go otaczają.

Nasz patronat

Data: 2026-05-08, godz: 12:00 - 18:00

Piknik 'Bezpieczny Senior' w Parku Zdrojowym

W piątek, 8 maja, w godzinach 12:00-18:00, w malowniczej scenerii Parku Zdrojowego odbędzie się wydarzenie skierowane do seniorów - 'Festyn Bezpieczny Senior'.




Wróć do góry