swietokrzyskie.info

Środa, 08 lipca 2026, Do końca roku 176 dni Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety

Wiadomosci

Tradycyjne Jasełka Bożonarodzeniowe w Samorządowym Gimnazjum nr 1 (foto)

Dodane: Agnieszka Data: 2015-12-30 12:38:13 (czytane: 15848)  Wersja do druku

Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku, kiedy to Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku - Zdroju przemienia się w prawdziwą szopkę Betlejemską i wypełnia postaciami sprzed dwóch tysięcy lat - to dzień, w którym gimnazjaliści przedstawiają Jasełka.

Już wieloletnią tradycją tego gimnazjum są Jasełka mające charakter widowiska kostiumowego, w które zaangażowanych jest zawsze kilkadziesiąt osób. 22 grudnia 2015 roku na sali gimnastycznej Samorządowego Gimnazjum nr 1 barwne i wzruszające tradycyjne Jasełka oglądali nie tylko uczniowie, dyrekcja, nauczyciele i personel szkoły, ale też zaproszeni goście, a wśród nich  Zastępca Burmistrza Henryk Radosz, oraz  Proboszcz Parafii Bożego Ciała ks. Marian Janik.

W tym roku aż 80 uczniów i uczennic SG nr1 zgłosiło chęć udziału w przedstawieniu, z ogromnym zaangażowaniem przyjmując proponowane role lub wybierając samodzielnie postacie, które chcieliby zagrać.

jaselka_szkola_sp001.jpg 

Scenariusz Jasełek opracowuje  co roku s. Adwenia – Anna Orkisz - katechetka pracująca w SG 1, i to właśnie ona jedna potrafi zapanować nad kilkudziesięcioma gimnazjalistami podczas prób i wielotygodniowych przygotowań tak ogromnego przedsięwzięcia. Jasełka nie tylko wprowadzają w klimat Bożonarodzeniowy, ubogacają treścią religijną, ale też pozwalają odkryć i zaprezentować wiele talentów i umiejętności młodych aktorów.

jaselka_szkola_sp014.jpg 

W  tegorocznych Jasełkach  tradycyjne sceny z Maryją, Józefem, aniołami, pasterzami, Mędrcami, Herodem i Śmiercią,  przeplatały się ze współczesnymi scenami obrazującymi aktualne problemy rodzin, których największą bolączką  jest brak czasu dla najbliższych. Poszczególne historyczne epizody przeplatane były kolędami i pastorałkami w wykonaniu uroczych góralek i pasterzy, tańcami aniołów oraz bajecznie ubranych Izraelitek, a nawet walką bokserską symbolizującą walkę Dobra ze Złem w sercu Heroda. Barwne kostiumy, wspaniała gra młodych aktorów i różnorodność postaci sprawiły, że publiczność z zapartym tchem oglądała to ponad godzinne widowisko, podziwiając swoich kolegów i koleżanki i wspólnie z nimi śpiewając znane kolędy.

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2026-07-11, godz: 18:00

Zbigniew Furman z wystawą w Busku-Zdroju. Wyjątkowe portrety i warsztaty z legendą polskiego fotoreportażu

Busko-Zdrój przez dwa lipcowe dni stanie się miejscem spotkania miłośników fotografii z jednym z najbardziej cenionych polskich portrecistów. W Buskiej Galerii Sztuki Willa Polonia odbędzie się wernisaż wystawy Zbigniewa Furmana 'Męskie rozmowy - fotografowie', a dzień później autor poprowadzi praktyczne warsztaty fotograficzne.




Wróć do góry