Dodane: Agnieszka Data: 2015-10-29 09:36:55 (czytane: 15478) 
Ponad pół tysiąca ścieżek questingowych powstało w ostatnich latach w Polsce. Nowatorska forma turystyki zyskała zwolenników również w województwie świętokrzyskim, gdzie można skorzystać już z 53 ścieżek.
Questing przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych w 2009 roku. Jest to osobliwa gra terenowa, gdzie uczestnik otrzymuje specjalną ulotkę z mapą, w której znajdują się zapisane wierszem lub prozą wskazówki dotyczące trasy. Podążając za nimi, wykonuje zadania i rozwiązuje zagadki. Szarady są ściśle związane z danym terenem, jego kulturą czy historią. Narracja prowadzona jest w taki sposób, aby zaangażować turystę, zaciekawić go dziedzictwem kulturowym danego miejsca. Na końcu zdobywca odkrywa skarb – skrzynkę z pieczątką, poświadczającą rozwiązanie questu.
Dzięki temu, że większość questów powstaje przy udziale mieszkańców, samo stworzenie questu jest ciekawym narzędziem, pozwalającym zaangażować i zintegrować lokalną społeczność. Takie działanie pogłębia poczucie tożsamości i dumy ze swojego miejsca zamieszkania poprzez odkrywanie go na nowo. Ponadto ta forma turystyki jest odpowiedzią na potrzeby dzisiejszego turysty, szukającego tańszej oferty, która jednocześnie jest oryginalna i atrakcyjna. Dostarcza im rozrywki, edukuje i pozwala, by wspomnienia związane z danym miejscem zostały na długo w pamięci.
W Polsce istnieje 468 ścieżek questowych*. Najwięcej – 90 tras powstało w województwie dolnośląskim. Drugie, pod względem ilości questów, jest województwo świętokrzyskie, gdzie istnieją 53 ścieżki. Z czternastu z nich można skorzystać w Bałtowie, który zyskał miano Polskiej Stolicy Qustingu, ze względu na największą ilość questów w jednej miejscowości. Na trzecim miejscu plasuje się województwo podlaskie z 42 nieoznaczonymi szlakami. Na czwartym województwo łódzkie z 36 questami, na piątym zaś województwo wielkopolskie – 35 questów. W województwie lubuskim i śląskim odnotowano po 34 questy, 31 ścieżek znajduje się województwie małopolskim, 30 w mazowieckim, 23 w warmińsko – mazurskim, po 15 questów istnieje w województwie lubelskim i podkarpackim. Na terenie województw: kujawsko – pomorskiego oraz pomorskiego – 10 questów. Na końcu uplasowały się: województwo opolskie – 6 questów i zachodniopomorskie – 4 questy.
Ze względu na bardzo duże zainteresowanie tą formą turystyki Fundacja Questingu realizuje projekt „Obywatelska Akademia Questingu”, który ma na celu wyszkolenie 32 osobowej, profesjonalnej kadry Trenerów Questingu z całej Polski - mówi Edyta Lenart, członek zarządu Fundacji Questingu. - Wśród trenerów są również dwie osoby z województwa świętokrzyskiego, dlatego możemy spodziewać się jeszcze większego rozwoju questów w regionie.
Więcej informacji na temat questów na stronie www.questing.pl
Projekt „Obywatelska Akademia Questingu” współfinansowany jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2014.
*Dane pochodzą z publikacji „Raport z badania – analizy stanu questingu w Polsce jako aktywności wspierającej społeczności lokalne” przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Questingu (stan na 31.12.2014)
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Wstęp wolny do Kompleksu Tężnia w Busku-Zdroju!
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
Nocny włamywacz zatrzymany na gorącym uczynku. Kradł pieczywo i przekąski
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Disco atmosfera i rodzinna integracja w Słoneczku. Radosne święto dzieci i rodziców (foto/video)
Wakacje inne niż wszystkie. WOT zaprasza na letnie szkolenie
Nowa linia kolejowa połączy Kraków z Buskiem-Zdrojem? Samorządy podpisały ważne porozumienie (foto)
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Śpiewaj i tańcz na ludowo w Europejskim Centrum Bajki
Inaczej o ponidziańskich świątkach. Wernisaż wystawy Michała Janysta (foto)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (0) |
Młodzi miłośnicy wędkarstwa będą mieli okazję rozpocząć wakacje w wyjątkowy sposób. W sobotę, 20 czerwca 2026 roku, nad zbiornikiem w Radzanowie odbędą się otwarte zawody wędkarskie 'Przywitanie Lata', skierowane do dzieci i młodzieży do 18. roku życia.