swietokrzyskie.info

Poniedziałek, 22 czerwca 2026, Do końca roku 192 dni Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Wiadomosci

Harcerski rajd po Ponidziu (fotoreportaż)

Dodane: Agnieszka Data: 2014-05-31 09:47:31 (czytane: 15998)  Wersja do druku

Po raz 31. malowniczymi szlakami Ponidzia odbywa się dwudniowy (30-31 maja) pieszy harcerski rajd Hufca Busko-Zdrój. Prowadzony przez komendantów, harcmistrzów Adama Gadawskiego i Teresę Leszczyńską ponad 250 zuchów i harcerzy z gmin Busko, Tuczępy, Gnojno, Wiślica, Stopnica przemierza trasę Busko-Pacanów-Stopnica-Busko.

Pomocy w opiece nad poszczególnymi grupami piechurów udzielają wolontariusze sprawujący dodatkową opiekę i zabezpieczenie logistyczne rajdu.

Nocleg zaplanowany był w szkole podstawowej w Stopnicy a główna atrakcja tego już trzydziestego pierwszego spotkania wymyślona i konsekwentnie z roku na rok organizowana przez dh. Leszczyńską – tzw. „biały bal” odbywał się w gościnnych progach Zamku Kazimierzowskiego, siedziby Gminnego Centrum Kultury w Stopnicy. Bal ten, wspólna zabawa wszystkich uczestników rajdu wyróżnia się tym, że każdy ubrany jest w białe stroje.

rajd001.jpg 

W pierwszym dniu druhowie zwiedzali Pacanów, Europejskie Centrum Bajki, obserwowali przygotowania do rozpoczynającego się dziś finału Festiwalu Kultury Dziecięcej, następnie po przemieszczeniu się do Stopnicy poznawali historię, zabytki królewskiego miasta, zwiedzali zabytkowy o wielowiekowej tradycji klasztor Ojców Sercanów w Kątach Nowych po czym po posiłku, wieczorem spotkać się na „Białym Balu” w GCK.

Gośćmi spotkania byli gorąco witani przez zuchów i harcerzy eurodeputowany, który tydzień temu w wyborach do Parlamentu Europejskiego został wybrany na kolejną kadencję – dr Czesław Siekierski, radny sejmiku wojewódzkiego, przedsiębiorca z Buska Mieczysław Sas i towarzyszący im gospodarz gminy Stopnica wójt Ryszard Zych, były komendant Hufca Busko a obecnie dyrektor Zespołu Obsługo Szkół i Przedszkoli w Busku-Zdroju Jerzy Radziwolski, Andrzej Banach dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stopnicy, gospodarz noclegu, Wioletta Ciećko dyrektor GCK w Stopnicy.

Wprowadzeniem do sympatycznej, żywiołowej zabawy był występ zaproszonej znanej w regionie w kraju i za granicą młodzieżowej tanecznej grupy mażoretek działającej w Szkole Podstawowej w Skalbmierzu i młodzieżowej grupy instrumentalno-wokalnej działającej w GCK w Stopnicy pod kierunkiem instruktora, muzyka Mariusza Maligi. On też przygotował oprawę muzyczną balu.

rajd002.jpg 

Harcmistrz Teresa Leszczyńska w ciepłych słowach i wtórze całej grupy harcerzy dziękowała publicznie Czesławowi Siekierskiemu i Mieczysławowi Sasowi za ogromną, bezinteresowną pomoc finansową i rzeczową świadczoną przez obu wymienionych na każdą wystosowaną prośbę Hufca o pomoc. Bez obu szczerych, serdecznych i oddanych sprawie harcerstwa buskiego panów już dziś hufiec przestałby istnieć. Sprawy finansowe zaważyły na tym, że stanęliśmy na progu rozwiązania i zakończenia funkcjonowania hufca Busko – mówiła harcmistrz. Natychmiastowe wsparcie z ich strony uratowało sytuację i dziś nadal możemy prowadzić działalność harcerską, zuchową, być razem, podtrzymywać tyloletnią dobrą i sprawdzoną w działaniu tradycję i cieszyć się wraz z nimi efektami pracy z dziećmi i młodzieżą skupioną w licznych drużynach ZHP na terenie powiatu buskiego. To jest piękne, pozwala dzięki takim właśnie osobom optymistycznie mimo kłopotów patrzeć w przyszłość naszej działalności – dodała druhna Teresa.

Nie odmówili młodzieży włączenia się do wspólne zabawy wspomniani darczyńcy i goście „Białego Balu” uczestnicząc wraz z nimi w kolejnych przesympatycznych zabawach i harcerskich harcach.

Dziś rajd wyrusza ze Stopnicy do Buska, gdzie nastąpi jego zakończenie. 

/Robert Gwóźdź/


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry