swietokrzyskie.info

Poniedziałek, 22 czerwca 2026, Do końca roku 192 dni Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Wiadomosci

Metody sokolnicze zadziałały

Dodane: Milena Data: 2014-05-09 17:04:18 (czytane: 16896)  Wersja do druku

Od lat zmagano się z problemem gawronów w buskim parku zdrojowym. Próbowano różnych metod odstraszenia ptaków, nie skutkowały, aż wreszcie znaleziono skuteczną – sokoły, które efektywnie odstraszyły ptaki.

Obecność gawronów z roku na rok stawała się coraz bardziej uciążliwa. Gawrony odstraszały kuracjuszy i spacerowiczów, a także pogarszały warunki wypoczynku. Zanieczyszczały odchodami i piórami ławki, alejki parkowe i ciągi spacerowe. Zniszczona infrastruktura turystyczno-wypoczynkowa parku zdrojowego również była ich udziałem.

metody_sokolnicze.JPG

W tym roku gospodarze gminy zdecydowali o zastosowaniu metody sokolniczej na odstraszenie ptaków. Codziennie przez 6 tygodni, dwaj sokolnicy w czasie wzmożonej aktywności gawronów, najczęściej 4 godziny przed świtem i przed zmierzchem płoszyli ptaki. W pracy zastosowano dwa typy gatunków, różniących się strategiami żerowania. Jastrząb penetrował korony drzew, a sokół wędrowny i białozor operowali w przestrzeni ponad konarami.


Akcję rozpoczęto jeszcze na początku sezonu lęgowego, co zniechęciło gawrony do założenia gniazda w buskim parku zdrojowym. Działania nie spowodowały zniszczenia siedlisk i eliminacji populacji gawrona, gdyż ptaki przeniosły się w inne miejsce. W dużym stopniu ograniczono skalę zakładania gniazd i składania jaj.

metody_sokolnicze1.jpg

Sokolnicze sposoby płoszenia gawronów należą do grupy metod humanitarnych. Ich skuteczność jest wysoka, co potwierdza brak gawronów w buskim parku zdrojowym. Na płoszenie z wykorzystaniem ptaków drapieżnych gmina otrzymała zezwolenie od Wojewódzkiego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach. Prace prowadzone były pod nadzorem ornitologa.

/Tekst EHR/

Źródło: UMiG w Busku-Zdroju



  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (20)
     

-do poniżej (2014-05-09 23:36:11)

ehh ktoś broni przyrody to juz z greenpeacu. to wszystko jest dla naszych dzieci i wnuków do zachowania. pewnie nie miałbys tez skrupolów wywieź śmieci do lasu nie? albo nimi palić? a potem płaczesz że ktoś choruje na raka. a kto te gołebie sprosił do miasta?? MY. darmowym żarciem. i jeszcze zabieramy dzikiej zwierzynie ich siedliska. szacunku troche dla zywych istot!

-do poniżej (2014-05-09 21:24:52)

odezwał się jakiś nawiedzony z greenpisu,wejdz na drzewo i sraj razem z tą całą hołotą.debilu

-do nik czemny (2014-05-09 21:08:15)

miernoto te gołębie nazywają się "grzywacze"one lecą kilka tysięcy kilometrów żeby podtrzymać swój gatunek.Co ty mądrusiu(cwaniaku) zrobiłeś żeby ratować przyrodę,naturę,gościnność tak zachwalaną,wreszcie swój gatunek!Żal mi cię, a co będzie jak będzie trzeba ciebie zneutralizować ponieważ przyroda i natura jest ci obca?

p (2014-05-09 20:34:54)

Przeniosły się na ,,Górkę" kraczą aż miło.

-nik czemny (2014-05-09 19:50:10)

No i super! Zauwazylem ze zdecydowanie mniej tych za.rancow w parku,jeszcze tylko tych golebi sie pozbyc i bedzie elegancko.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry