swietokrzyskie.info

Poniedziałek, 22 czerwca 2026, Do końca roku 192 dni Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Wiadomosci

Kiermasz Świąteczny Kukuryku w Cielętniku (foto/video)

Dodane: Agnieszka Data: 2014-04-14 12:38:02 (czytane: 31785)  Wersja do druku

12 kwietnia br., na buskim rynku odbył się Kiermasz Świąteczny Kukuryku w Cielętniku.

Do tradycyjnych wydarzeń Buska-Zdroju zapisał się kiermasz świąteczny odbywający się dwa razy do roku na rynku zwanym potocznie "Cielętnikiem". Ten wielkanocny nosi nazwę „Kukuryku w Cielętniku”.

Park w rynku założony został przez Ignacego Hanusza w latach trzydziestych XIX. Połączony został zadrzewioną aleją (dziś zwaną Mickiewicza) z Parkiem Zdrojowym, aby goście kąpielowi, mogli w cieniu poruszać się między łazienkami a kwaterami mieszkalnymi umieszczonymi wówczas głównie wokół rynku. Gdy goście przenieśli się na stałe do zdroju, rynek zaczął przybierać formę typowego placu miejskiego. Wokół niego rozstawiano kramy handlowe m.in. z cielęciną. Wówczas mieszkańcy zaczęli nazywać tę część Buska „Cielętnikiem”.

Idea reaktywowania kiermaszów z wyrobami regionalnymi urzeczywistniła się w roku 2006. Pierwszy kiermasz bożonarodzeniowy zorganizowano w budynku Cechu Rzemiosł Różnych przy ulicy Partyzantów, następne dwa odbyły się na alei Mickiewicza. Dopiero kiermasz Wielkanocny w roku 2008 zagościł na stałe w „Cielętniku”. Na stoiskach dominują wyroby przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, Szkoły, Stowarzyszenia Producentów i Przetwórców Rolnych jak i indywidualnych twórców.

kiermasz_kukuryku009.jpg

kiermasz_kukuryku015.jpg

kiermasz_kukuryku018.jpg

kiermasz_kukuryku019.jpg

kiermasz_kukuryku023.jpg

Jak zapewniają organizatorzy w wydarzeniu nie chodzi tylko o aspekt handlowy, ważniejsza jest integracja mieszkańców. By ci w atmosferze zbliżających się świąt mogli sobie złożyć życzenia i porozmawiać o bieżących sprawach. Nie bez znaczenia jest również fakt, że na kiermaszu pojawiają się również goście przebywający wówczas w Busku-Zdroju. Kiermasz staje się dla nich też atrakcyjnym miejscem do spotkań i zakupu pamiątek.

Źródło: busko.travel


Zobacz video "Kiermasz Świąteczny Kukuryku w Cielętniku":

kiermasz_kukuryku1.jpg
Kliknij i oglądaj






  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (16)
     

- (2014-04-16 23:13:20)

Jeżeli chodzi o człowieka z MB TBU 77.. to rękę ma cietą... Nie daj Panie dostać z cepa

-Do poniżej (2014-04-16 22:33:53)

Fakt. Lepiej unikać!

- (2014-04-16 22:31:49)

Tak na marginesie uważajcie na goście ze srebrnego Mercedesa ... Dziwne układy, duże możliwości i wogóle nie wiadomo o co chodzi

- (2014-04-16 22:06:03)

A Maro zaraz skasuje

(2014-04-15 12:55:51)

Wolno im.Za twoje piją?Tak trzymać.

-:) (2014-04-14 21:03:41)

gdzie można znaleść resztę zdjęć z tego dnia ?

- (2014-04-13 22:22:37)

A za Gierka to były defilady

- (2014-04-13 20:22:13)

admin trzęsie gaciami ........

- (2014-04-13 20:21:38)

Za Wąsowicza to były kiermasze!! , nie to co teraz !..

-że co? (2014-04-13 17:15:16)

a co tu się dzieje znikają komentarze??cenzura wraca czy admin gaciami trzęsie???

- (2014-04-12 18:11:40)

A odkąd to władza ma miejsca pracy załatwiać? Sam se załatw.

-Józefina (2014-04-12 16:01:03)

do wiewiórki no może i piknie ale kiczowato właśnie byłem dzisiaj na placu targowym i oczom własnym nie wierzę wybudowali halę dla kombajnów Vistula .Bo ni jak nimogę pojąć na kiego takie to strasznie wysokie i takie gigantyczne nie można było tak Jak w Pińczowie skromne funkcjonalne i tanie . Tylko kurna Pińczowskie gamonie nie potrafią tak kasy przewalać jak ,,nasi"spece od kasiorki. I tak gdzie nie spojrzysz kochaniutka to wszędzie ta bezmyślna gigantomania a brak logiki.A TERAZ Z INNEJ BECZKI CO WŁADZA DO TEJ PORY ZROBIŁA W SPRAWIE MIEJSC PRACY DLA PANÓW?? ile miejsc nowych powstało bo by Uzdrowisko znosiło złote jaja to prócz kobiet które tu mają pracę trzeba chłopa bo baba samą pracą tu nie wytrzyma.

- (2014-04-12 10:46:24)

jak spojżeć na te zdjecia to aż żal ściska,pustka,życie mlodych tu zamiera,brak pracy ,mieszkań ,mlodzież ucieka.

--wewiórka Basia (2014-04-12 09:05:24)

oto i cała nasza istorya.Pikne buskie budowle :Aleja Mickiewicza,Teraz,Dom Handlowy na placu targowym i parking,Odnowiony cielętnik skoro tak go zowią.Przy ulicy Mickiewicza Tadeusz Kościuszko i Kopernik przed Ekonomikiem,rozbudowuje się Krystyna,Astoria,Włókniarz,Słoneczny Zdrój rzeczony Bristol i inne.Złota Kura z siarkowym tworzywem w tle znosi i znosić będzie złote jaja, pytanie tylko lekkie takie ,jak wiosenny powiew komu?Przy okazji Wielkanocnej zapytać się o to godzi.Rajców o to pytam i życze im zdrowia

-adminie.. (2014-04-11 22:35:46)

nie edytuj o tej porze strony, bo ciężko przeglądać :)

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry