swietokrzyskie.info


Poniedziałek, 22 czerwca 2026, Do końca roku 192 dni Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Wiadomosci

Jak skutecznie leczyć się w sanatorium w Busku-Zdroju?

Dodane: Milena Data: 2014-03-19 14:53:46 (czytane: 20284)  Wersja do druku

18 marca 2014 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbył się wykład dr n. med. Bernarda Soleckiego pt. "Kompleksowe Leczenie i Rehabilitacja Uzdrowiskowa na przykładzie 21 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego w Busku-Zdroju".

W spotkaniu uczestniczyła młodzież szkół średnich. Doktor z pasją opowiadał o terapiach rehabilitacyjnych, według czytelnego dla młodych podziału, na balneologie, kinezyterapię, fizykoterapię i masaże klasyczne. Przytaczając krótki rys historyczny prelegent podkreślił, że ze źródeł mineralnych mających kojące działanie na różnego rodzaju zwyrodnienia Busko było znane przed rokiem 1836, kiedy to otwarto buskie „Łazienki”.

wojskowy_szkolenie.jpg

wojskowy_szkolenie2.jpg

Od tego czasu baza zabiegowa, którą dysponują sanatoria bardzo się rozwinęła, jednak kąpiele balneologiczne wciąż cieszą się dużą popularnością, a co najważniejsze zastosowanie już od 8 do 10 kąpieli stanowi skuteczną terapię, poprawiając funkcjonowanie tkanek. Wody siarczkowe stanowią skuteczne antidotum na zapalenia stawów, choroby skóry, choroby naczyniowe, choroby narządu ruchu. Podobna w swym działaniu jest borowina, należy jednak pamiętać, aby nie stosować jej równocześnie z zabiegami siarkowymi. Bardzo istotną dziedziną w leczeniu zabiegowym jest kinezyterapia, czyli leczenie dysfunkcji poprzez ruch- gimnastykę indywidualną bądź grupową. Ogromne znaczenie w skuteczności tej formy terapii ma systematyczność i cierpliwość chorującego. Bardzo interesującą, bo ciągle ewoluującą grupą zabiegów, jest fizykoterapia polegająca na wykorzystaniu czynników zewnętrznych np. elektrostymulacja, ultradźwięków, magnetoterapia do rehabilitacji.

wojskowy_szkolenie1.jpg

wojskowy_szkolenie3.jpg


Dzięki coraz bardziej rozwijającej się technice pacjent może rejestrować swoje osiągnięcia w przeciągu procesu rehabilitacyjnego, porównywać je i wyciągać wnioski. Stanowią one także wyznacznik dla fizjoterapeuty, który widzi ile wysiłku daje z siebie pacjent, czy się stara, czy wręcz przeciwnie. Istotnym bodźcem w walce ze stanami zapalnymi jest wysoka bądź niska temperatura. Enzymy zapalne są na nią bardzo czułe, dlatego zarówno termoterapia jak i krioterapia mogą działać zbawiennie na obrzęki, bóle stawów, poprzez opóźnienie lub zupełną eliminacje procesów chorobowych. Ponadto w skutek tych bodźców wydzielają się endorfiny, dlatego pobyty w saunie, w kriokomorze, czy nadmuch parami ciekłego azotu uśmierza ból.

Kolejną grupę zabiegów, o której wspomniał doktor Solecki, stanowią masaże – klasyczne, na łóżku wodnym, masaże podwodne, masaże wirowe lub różnego rodzaju natryski. Mają one działanie rozluźniające, poprawiają krążenie dodają energii. Stosowane są także przy stanach zapalnych i zwyrodnieniowych kręgosłupa, stanowią też doskonały sposób na relaks.

Zebrani z uwagą wysłuchali wykładu. Kurs pomógł im z pewnością zrozumieć, że choroba przy dzisiejszych możliwościach medycyny nie jest wyrokiem, a bogata baza zabiegowa, którą zapewnia między innymi 21 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowy-Rehabilitacyjny pozwala na złagodzenie przebiegu lub zupełne wyeliminowanie wielu chorób.

Źródło: http://busko.travel


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (22)
     

-xyz (2014-03-19 23:04:57)

zabiegi typu kąpiele siarczkowe - siarkowodorowe czy kwasowęglowe można oferować / i tak się dzieje / poza uzdrowiskami. Wystarczy spojrzeć w necie na oferty ośrodków rehabilitacyjnych w całym kraju. Wyjazd do sanatorium raz na dwa lata / finansowany przez NFZ / powoli stanie się przeżytkiem, głównie z powodu obciążania funduszu ,,wakacjami,, dla emerytów.Kto np w Stanach jeździ do sanatoriów?.Tam się liczy rachunek ekonomiczny. Ale u nas to tradycja. Więc niedługo skończy się finansowanie tej tradycji.Pacjenci w masie będą zadowoleni z zabiegów na miejscu i to w kilku cyklach np 2 tygodniowych.

-busko do olo (2014-03-19 21:25:24)

olo! czy jeszcze nie zauważyłeś że jesteś ciężko chorym człowiekiem? Jeżeli uważasz że buska siarka pomoże w Olsztynie a tu nie masz miejsca żeby ją wykorzystać to weź sobie w beczkę z siarką i tam wyjedź.Pamiętaj jednak żeby siarkę przykładać w chore miejsce,czyli na twoją głowę.Jeżeli jest Ci tak w Busku źle to co ty chory człowieku tu jeszcze robisz.Osobiście mam nadzieję że bardziej Ci pomogą w miejscowości na trasie Busko Kielce po lewej stronie twoich komórek.

Olo! przestań w końcu srać do swojego gniazda,mocz gąbkę w siarce i przykładaj na głowę,poczujesz się zbawiony!

-do klemens (2014-03-19 20:37:56)

Takie powinno być działanie buskiej promocji. Nie promocji umigu a promocji Buska jako marki uzdrowiskowej. Nie chodzi o to by słaby pracownik promocji głosił taki wykład, lecz żeby zorganizował cykl wykładów adresowanych do potencjalnego klienta buskiego uzdrowiska.

-klemens (2014-03-19 20:22:27)

Takie wykłady mogą być sposobem na przyciągnięcie klienta do Buska ale powinny być adresowane do słuchaczy spoza naszego regionu, np. do uniwersytetów trzeciego wieku w całej Polsce. Miejscowa młodzież nie jest trafnie wybranym odbiorcą, nie czuje tego tematu i najwyraźniej nudzi się, co widać na zdjęciach

-do poniżej (2014-03-19 19:10:17)

co konkretnie jest brednią ?

-do olo (2014-03-19 18:28:55)

to jakies brednie!!! gdyby nie Busko nie chodzilabym dzisiaj o wlasnych silach. siarke mozna brac tylko tutaj, bo nie nadaje sie do transportu!!! inne zabiegi sa tylko pomocnicae, zeby wszystko razem dalo efekt. EFEKT, ktorego nigdzie indziej nie znajdziesz, bo nie ma siarki!!!!!

-olo (2014-03-19 16:54:40)

czy uzdrowisko leczy? Zdania w tej sprawie są podzielone.Pobyt w uzdrowisku może dać efekty jedynie przy zmniejszeniu objawów niektórych chorób układu mięśniowo-szkieletowego.Tylko objawów a nie usuwania przyczyn choroby.W dzisiejszych czasach większośc zabiegów oferowanych w uzdrowisku można wykonywać w każdym mieście. Bez potrzeby utrzymywania drogich sanatoriów. NFZ co jakiś czas sygnalizuje, że nie będzie finansował ,, wakacji,, z budżetu państwa. I coś w tym jest. Jeśli zaprzestanie finansowania uzdrowiska po prostu się zwiną. Może uratuja się położone w górach czy nad morzem. Busko się do tej grupy nie zalicza. Czy myśli się o takiej , mało korzystnej, dla Buska perspektywie? Mam co do tego wątpliwości. Działy marketingu funkcjonujące w uzdrowisku to raczej żart i udawanie. Dyrekcje myślą, że jakoś to będzie. Ale może to moje krakanie okazać się realne. Co wówczas?

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry