swietokrzyskie.info

Poniedziałek, 22 czerwca 2026, Do końca roku 192 dni Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Wiadomosci

Biblioteka kwitnąca poezją Jana Wesołowskiego

Dodane: Agnieszka Data: 2014-03-17 11:55:27 (czytane: 15102)  Wersja do druku

Piękne, prawie wiosenne przedpołudnie 14 marca 2014 roku. Przekwita już leszczyna, a kwitnie miodunka plamista i trochę przebiśniegi.

W buskiej Bibliotece Publicznej już maj – w wierszach Jana Wesołowskiego. Poeta jest laureatem kilku konkursów literackich: I-miejsce za żartobliwe fraszki o tematyce Buska - Zdroju – 2009 rok, laureat nagrody w Konkursie Moje Miasto – 2012 rok, laureat Nagrody Świętokrzyskie Scyzoryki – 2013 rok. Najbardziej wydaje się być dumny z nagrody Świętokrzyskie Scyzoryki 2013.

Jan Wesołowski pisze sercem, odważnie i pięknie. Wiele w nim skromności i wrażliwości. Pochyla się nad ludzką biedą, słabością, wzlotami i upadkami. Jego twórczość zanurzona jest w Ponidziu, w tych zwiewnych nurtach kostrzewy. Kraj to soczysty, nie tylko przyrodą, również charakterem mieszkańców. Ludzi twardych o wąskim sercu, w którym mieści się niewiele, ale to niewiele zabiera się ze sobą do grobu: uśmiech matki, spojrzenie ojca, kolebka, dźwięk dzwonów...

wesolowski_jan_biblioteka001.jpg 

wesolowski_jan_biblioteka002.jpg 

Czaruje Wesołowski strofami o miłości, zapomnieniu, przemijaniu, ale również trwaniu i wytrwaniu przy wartościach. Dlatego nie daje się łatwo sklasyfikować. Chyba też nie bardzo mu na tym zależy. Lubi zaskakiwać czytelników. Z wrodzoną sobie prostotą nawiązuje kontakt z młodzieżą. Licealiści chętnie recytowali jego poezje, zadawali pytania. Wielu z nich było poruszonych, o co przecież dzisiaj trudno.

Jego dorobek jest naprawdę imponujący: kilkaset wierszy. Część z nich spłonęła. Dosłownie. I jest już nie do odzyskania. Nie da się, niestety, napisać drugi raz wiersza. Pozostaje on bowiem w pewnej chwili - jedynej i niepowtarzalnej, będącej sumą wrażliwości, wiedzy i wrażenia – impresji. Często już nie powraca - przepada bezpowrotnie.

 
Artur Osiński


 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (20)
     

busko do city (2014-03-21 20:02:57)

city .coś mi sięwydaje że podszywasz się pod kogoś.Czyżby pod busko, czy pod pana Jana.
Tak czuję ... To nie ładnie z twojej strony,wstydź się. busko

city (2014-03-20 11:26:21)

Jan W. - alias busko.
Wolność słowa i wypowiedzi to cena jaką musimy płacić za idiotów !

-do kłamcy koraba (2014-03-19 11:28:44)

tak się składa,że ja też wtedy tam byłem.Odbywał się tam również kielecki "Koncert Życzeń Radia Kielce" Korab po prostu kłamie.Poszczególni laureaci byli wyczytywani od ostatniego miejsca do pierwszego.Kłamco! werdykty czytała kobieta która czytała nazwiska laureatów nie prowadzący facet.Pan Jan stał od sceny około 50 m.obok naszej grupki znajomych.Wszyscy wcześniej wyczytani już ze sceny zeszli.Pan Jan jako zwycięzca wszedł na scenę ostatni, bo tak był wyczytany,ponieważ tak robi się zawsze.Zwycięzce czyta się na końcu.Widać kłamco że tego człowieka nie lubisz.Wstępnie cię poinformuję że twój komputer jest już namierzany.Nie pierwszy raz kłamiesz na wpisach i oczerniasz.

-busko (2014-03-18 22:19:34)

Z pełnym szacunkiem, ale kto to jest ten Jędrycha? i co ma wspólnego z Wesolowskim?

-- (2014-03-18 21:31:18)

A Jędrycha był w Jędrzejowie ze swoimi tomikami-pięknie było choć publiki było nie wiele wolą kompiutry.Tu jest grono słuchaczy.Gratulacje dla Pana Jana ale ogolony wzbudziłbyś większe zaufanie u zgromadzonych

-do koraba (2014-03-18 20:09:19)

Wątpliwy "geniusiu"czy SCYZORYKA też sobie załatwił w ten sposób? A co z innymi nagrodami? Oświeć nas,też tak załatwiał?

-do koraba (2014-03-18 19:47:32)

z tego co wiem, a wiem na pewno!bo tam byłem i słyszałem wyniki to ty "geniuszu"napisałeś fraszkę którą prowadząca czytała ponad pięć minut.Więc jeżeli to ma być argument że ktoś inny wygrał,to super.Napisz teraz fraszkę o sobie.ty go sekretarzu PZPR nigdy nie przeskoczysz.Całe szczęście że impreza była nagrywana przez Polskie Radio,i Telewizję Kielce.Postaram się w obronie Pana Jana wystąpić o udostępnienie nagrania.Korab wtedy będziesz miał kłopoty,delikatnie mówiąc.Jutro wystąpię o pozyskanie twoich namiarów.

-korab (2014-03-18 18:30:56)

Z tego co wiem, a wiem na pewno, to "szanowny" poeta nie wygrał konkursu na fraszkę o Busku - Zdroju w 2009 r. Wtedy wygrała fraszka innej osoby, a JW mimo to dość bezczelnie wyszedł na estradę i odebrał nagrodę od niezorientowanego prowadzącego. Pogratulować takiego "sukcesu". Trochę brak wstydu, by dziś się tym chwalić.

- (2014-03-18 16:14:45)

janek mas jeszcze staw w latnicach bo poszedl bym na ryby a o czym jest ta poezja o kosciah znalezionych na byczaku czy o tymjak sie spaceruje po aleli z pieskiem nie wiem o czym jest ale z checia bym chcial wiedziec to bym poczytal a nieukow na ty spotkani bylo duzo jak na rzadnym innym spoko janek masz gest zachecania na twoje spotkania pozdrawiam emanuel olisa debe i edi

- (2014-03-18 13:02:37)

hehe

-busko (2014-03-17 20:45:19)

Ja też nikogo nie chciałem i nie chcę obrazić.Uważam jednak że każdy powinien mieć swoje zdanie i nie musi brać opinii innych.Jeżeli poczułeś się urażony to "sorki" Ja osobiście znam Pana Janka,o tym że ten Pan pisze dowiedziałem się z prasy i z internetu.Wcześniej nie wiedziałem.Moim zdaniem należy się cieszyć że jest ktoś kto coś dobrego robi dla Buska i woj.kieleckiego.To też pewne że był kolegą z Wojtkiem.Zawsze mieli sobie coś do powiedzenia.Wojtka już nie ma został on.Pozdrawiam Ciebie i Pana Jana.

-klemens (2014-03-17 20:21:42)

Przyjmuję definicję Stachury. Jest uniwersalna i nikogo nie obraża.

-do klemensa busko (2014-03-17 19:37:25)

zastanawiam się cy zdefiniujesz co to jest poezja? Chociaż ja bym Ci odpowiedział(wyłącznie Tobie)To że nosisz portki nie oznacza że jesteś facetem,chociaż ktoś coś mówił że może być obojniakiem.

-klemens (2014-03-17 17:54:55)

Według mnie nie każdy wiersz jest poezją. Z drugiej strony Stachura napisał kiedyś: "..wszystko jest poezją, każdy jest poeta..". No to może niech już tak będzie.

-do poprzednika (2014-03-17 17:05:58)

przyjdź na ich spotkania i sam oceń.Chyba że piękno poezji i twoja kultura i wrażliwość osobista jest ci obca i nie pozwala na to.(czy jest ci jaj brak?)
Brawo panie Janie.

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry