Dodane: Milena Data: 2014-02-27 14:26:15 (czytane: 17315) 
Z dniem 20 lutego weszła w życie uchwała Rady Miejskiej w Busku-Zdroju w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Busko-Zdrój na rok 2014".
Głównym celem wprowadzenia na terenie naszej gminy programu jest zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom, zapobieganie zachorowaniom na wściekliznę oraz zmniejszenie populacji zwierząt bezdomnych.
Konkretne działania dotyczące bezdomnych psów dotyczące m.in. podstawowej opieki zdrowotnej i weterynaryjnej czy poszukiwaniu nowych właścicieli odbywać się będą poprzez przekazanie ich do schroniska działającego na terenie naszej gminy. Koty wolno żyjące będą m. in. szczepione na wściekliznę. W celu ograniczenia liczby psów i kotów gmina dofinansuje zainteresowanym właścicielom w 50% (do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel) szczepienia i wykonanie zabiegów sterylizacji i kastracji zwierząt.
Zwierzęta poszkodowane w zdarzeniach losowych w ramach zawartej przez gminę umowy będą miały zapewnioną całodobową opiekę weterynaryjną. W ramach programu przewidziane jest również zapewnienie opieki zwierzętom gospodarskim. W przypadkach znęcania się nad nimi umieszczone zostaną czasowo w wyznaczonym gospodarstwie rolnym z terenu naszej gminy.
Źródło: http://www.umig.busko.pl/
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
List gończy za Dariuszem Równickim. Policja apeluje o pomoc w ustaleniu miejsca pobytu
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Disco atmosfera i rodzinna integracja w Słoneczku. Radosne święto dzieci i rodziców (foto/video)
Wakacje inne niż wszystkie. WOT zaprasza na letnie szkolenie
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (27) |
-:) (2014-02-28 10:23:43)
Dlaczego nikt ze schroniska nie zaopiekuje się psami na Wełczu, które mieszkają w opuszczonym domu, są głodne, dzikie i rozmnażają się niekontrolowanie??? Sprawa już była zgłaszana do straży miejskiej i jakoś działań nie widać!
-olo do wolontariuszka (2014-02-28 10:13:12)
Skup swoją uwagę na tym ,że gmina nie wywiązuje się z obowiązku opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Nie określiła standardu podstawowego przebywania zwierząt w schronisku/ podstawa wyżywienia . warunki bytowania, opieka zdrowotna itp/Jeśli ktoś nie wierzy proponuję odwiedzić schronisko
Gmina twierdzi,ze nie ma więcej na ten cel pieniędzy a ja twierdzę ,że mogłaby takie pieniądze mieć , gdyby ich nie marnotrawiła. Podałem przykład z kosztami buskiej promocji czyli działań nie przemyślanych, rutynowych itp.Tu dodam że nie jestem przeciwnikiem promowania miasta. Jestem przeciwnikiem marnotrawienia publicznego grosza na nieprzemyślana, złe zarządzaną pseudo-promocję marki miasta. I żeby było jasno obciążam tym wszystkich burmistrzów od Gajewskiego łącznie / słynna promocja w Domu Chłopa/. Tylko że obecny burmistrz zdaje się limit przekroczył
Teraz gmina próbuje obejść sprawę, ubrać ją w kwity, używając do tego radę. Ta dała się podpuścić i uchwaliła, że powstanie jakiś program opieki nad zwierzętami. Czy bez uchwały ten program nie mógł powstać? Otóż moogł tylko że miałby on inna rangę.Atak realizując uchwałę,buscy urzędnicy napiszą program w którym do niczego się nie zobowiążą. Rozmienią w tym kwiecie ustawowy obowiązek opieki nad zwierzętami na drobne tak że jedyna formą opieki okaże
się byle jakie schronisko, brak standardów wyżywienia, wyłapywanie, kastracja, sterylizacja czyli taki psi oboz koncentracyjny
Jakikolwiek kwit w sprawie opieki nad zwierzętami gmina nie napisze, z pewnością nie będzie ten kwit rozwinięciem obowiązku ustawowego gminy czyli opieki.Będą kuglować, tłumaczyć że kastracja to opieka.Opieką jest wyłapywanie psów itp Tymczasem droga wolontariuszko kastracja to jeden ze sposobów zmniejszenia populacji. A to wcale nie oznacza że nie będzie zwierząt bezdomnych. Narazie jest problem opieki nad tą populacją jaka jest. Gmina nie wywiązuje się z tego w sposób dostateczny.Bo pewnie należy ta sprawa do obowiązków jednego urzędnika, co nie lubi psów bo ma uczulenie
Jak się burmistrz spotka z wolontariuszami buskiego schroniska, podziękuje im, wręczy upominki, zapowie dalsze spotkania / choć ich nie będzie/ uwierzę ,że rozumie problem
-wolontariuszka (2014-02-28 01:07:40)
hm czmeu ludzie z Buska tego nie rozumiecie, jeśli mieszkańcy będą kastrować zweerzęta, nie bedą się rozmnażać, jeśli nie bedą sie rozmnażać będzie ich mniej, a co za tym idzie, będzie mniej w schronisku, bo zamiast szczeniaczka od sąsiadki któej urodziło się 10 (1 poszedł do domciu a reszta do schronu bo się domek nie znalazł) więc nakłądy finanswoe na schron będzie mniejszy. od lat pomagam psom i to błedne koło, wydany zostaje jeden pies na jego miejsce przychodzi 5, więc gdzie tu logika i oszczędności. nie mędrkujcie i nie filozofujcie bo nie ma nad czym. musi byc kontrola urodzeń i tyle.
-olo (2014-02-28 00:56:06)
,,Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt,, nie powinien byc dziełem urzędników lecz owocem społecznych konsultacji. Dlaczego nie urzędników? Głownie dlatego żeby problemu nie odbębnili w sposób biurokratyczny. Albo ułatwili sobie sprawy przepisując program np z Poznania czy innego miasta.
Urzędnik raczej nie potrafi przełożyć zapisów programu na zadanie główne czyli opiekę nad zwierzęciem. Stworzy kwit w którym będzie mowa o odławianiu zwierząt, usypianiu ślepych miotów, kastracji i sterylizacji czyli robieniem porządku a nie ustaleniem standardów opieki.
-olo (2014-02-28 00:55:57)
,,Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt,, nie powinien byc dziełem urzędników lecz owocem społecznych konsultacji. Dlaczego nie urzędników? Głownie dlatego żeby problemu nie odbębnili w sposób biurokratyczny. Albo ułatwili sobie sprawy przepisując program np z Poznania czy innego miasta.
Urzędnik raczej nie potrafi przełożyć zapisów programu na zadanie główne czyli opiekę nad zwierzęciem. Stworzy kwit w którym będzie mowa o odławianiu zwierząt, usypianiu ślepych miotów, kastracji i sterylizacji czyli robieniem porządku a nie ustaleniem standardów opieki.
-do wolontariuszki (2014-02-28 00:42:05)
kastracja nie likwiduje bezdomności zwierząt. Zastanawia mnie Twoje myślenie i troche zatrważa. Problemem jest zmiana mentalności mieszkańców a przede wszystkim buskiej władzy. Psom / czy to kastrowany, czy nie/ w schronisku trzeba zapewnić miskę, dach, zima ciepły kąt i przyjaznego opiekuna / choćby raz na jakiś czas/. W środowisku wiejskim konieczna jest kontrola i sankcje za traktowanie zwierząt jako rzecz.I to są sprawy najpilniejsze. Oczywiście tym władza buska mająca ponoć zapewnić opiekę bezdomnym zwierzętom raczej się nie zajmie, mimo zapowiedzi opracowania jakiegoś kwitu w tej sprawie. Nie zajmie się bo pochodzi ze środowisk zupełnie obojętnych na psi los. W związku z tym trzeba tej władzy patrzeć na ręce aby obowiązku opieki nie sprowadziła do spraw kastracji.Tak jak Ty to sformułowałaś. Kastrowany pies bezdomny , co to zmienia jego los w buskim schronisku?
-wolontariuszka (2014-02-28 00:11:27)
a tak w ogóle to zapraszam do schronu na wyprowadzanie, piękna pogoda się zbliża, zrobicie coś pożytecznego
- (2014-02-28 00:05:32)
rex ale z ciebie debil! to określenie medyczne, to sie nie obrażaj! :)
-wolontariuszka do rex (2014-02-28 00:04:43)
nie szczekaj tak bo sobie krzywdę zrobisz. te zwierzęta któe są w schronie trafiły przez durnych właścicieli, którzy kupili szczeniakaczka a potem urósł biedak i sru przywiązali do lasu za nogę. One tam nie przyszły z własnej woli.
Kastracja to jedyna i skuteczna metoda na walkę z bezdomnością. Innej drogi nie ma.
-rex (2014-02-27 22:45:12)
był ktos w schronisku widzial te psy ludzie nie pozwólcie by wasz pupil tam trafil z glodu zdechnie jak tak dalej bedzie, czy weterynarz z umowy sie wywiazuje i ma nadzor nad pasami????
-xyz (2014-02-27 17:25:41)
A gdyby tak rada pomyślała a nie mechanicznie potraktowała sprawę? Np przyjęła Gminny program poszukiwania nowych właścicieli bezdomnych zwierząt,,? Tylko czy to jest na głowę i możliwości intelektualne urzędnika? Lepiej przyjąć obowiązki / i tak ustalone Uchwałą o ochronie zwierząt/ i powielać je , licząc ,że ciemny naród to kupi?
A gdyby tak Uchwała rady zdefiniowała na czym w buskich warunkach ma polegać zapewnienie przez gminę opieki nad bezdomnymi zwierzętami? Np określiła podstawową normę wyżywieniową, bytowe warunki? No, nie bo trzeba by się z tego wywiązywać
A gdyby uchwała określiła normy bytowe w buskim schronisku to urzędnik musiałby tam raz w miesiącu przyjść i skontrolować sytuację w schronisku.
A jak będzie deszcz padał?
A gdyby Uchwała określiła zadania i prawa wolontariuszy do zajmowania się problemem bezdomnych zwierząt? Nie da rady, bo wolontariusze oceniali by gminę?
Autor tej uchwały rady nie rozumie prostego faktu. Ustawa o ochronie zwierząt ma zapewnić ochronę zwierząt. Kastracja tego nie zapewnia jeśli to wszystko co ma gmina do zaproponowania
-olo (2014-02-27 16:47:44)
O co tu konkretnie chodzi? Z jaką inicjatywą wyszła rada? Z opisu wynika, że uchwała jest tylko powtórzeniem obowiązujących przepisów. Ciekaw jestem treści tego dokumentu.
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.