Dodane: Agnieszka Data: 2013-11-18 17:21:56 (czytane: 23815) 
Narodowe Święto Niepodległości - polskie święto obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię.
Obchodzone w II RP przede wszystkim przez wojsko, formalnie świętem państwowym ustanowione dopiero w roku 1937, od 1939 nieobchodzone i przywrócone w roku 1989 nabierając rangi najważniejszego narodowego święta.
Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W całej Polsce rozpoczynają go msze za ojczyznę, obudowane wieloma spotkaniami tematycznymi, wieczornicami, składaniu wieńcy na grobach ofiar wojen, wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, okolicznościowymi spotkaniami, zawodami sportowymi itp.
Niestety w kolejnych latach wykorzystywane szczególnie w Warszawie do manifestowania wielości poglądów przez różne środowiska, partie, ugrupowania, które wielokrotnie przeradzały się jak w roku bieżącym do burd, zamieszek i awantur wypaczających ideę tego święta. Jak obchodzono to święto w powiecie buskim – patrz poniżej
Gmina Tuczępy – święto rozpoczęła intencyjna msza w kościele parafialnym w Tuczępach z udziałem pocztów sztandarowych jednostek straży pożarnej po której utworzony pochód przeszedł na cmentarz parafialny czcząc pamięć tych, którzy oddali życie za ojczyznę. Następnie w Zespole Placówek Oświatowych odbyła się uroczysta wieczornica poświęcona rocznicy odzyskania niepodległości poprzedzona prezentacją multimedialną p.t. „Droga do wolności”.

Gmina Stopnica - święto podobnie jak w Tuczępach zainaugurowała msza święta w kościele św. ap. Piotra i Pawła odprawiona przez księży z tej parafii i parafii św. Antoniego z Kątów Starych i klasztoru księży Sercanów. Następnie uroczysty pochód z pocztami sztandarowymi ZSP im. Batalionów Chłopskich, Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego, ZSP im. Orląt Lwowskich, kombatantów, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Straży Pożarnej ze Stopnicy przeszedł pod pomnik marszałka Piłsudskiego usytuowanym w parku w Stopnicy gdzie odbyła się krótka patriotyczna manifestacja. W świąteczny klimat w czasie mszy świętej wprowadził zebranych chór Cantores Stopnicensis. Pod pomnikiem wiązankę kwiatów złożyli Wójt Gminy Stopnica Ryszard Zych, Przewodnicząca Rady Gminy Danuta Szczepanik oraz honorowy obywatel Stopnicy Romuald Kopiński, a zwieńczeniem uroczystości był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu grupy wokalnej VOX z Gminnego Centrum Kultury w Stopnicy pod kierunkiem Mariusza Maligi. W programie obchodów 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w tej gminie był też specjalny koncert okolicznościowy na scenie GCK w wykonaniu artystów scen krakowskich pod tytułem „Podróż przez historię. Stacja Niepodległość”
Gmina Pacanów – tu tradycyjnie na uroczystej sesji zebrała się Rada Gminy podczas której wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka- Koruba wręczyła przyznane przez Prezydenta RP odznaczenia. Otrzymali je:
Srebrnym Krzyż Zasługi: Henryka Komasara – wieloletnia radna lokalnego samorządu i sołtys sołectwa Komorów, Brązowy odebrali Krzysztof Cepil – przedsiębiorca wspomagający bezinteresownie lokalne stowarzyszenia, ochotnicze straże pożarne, szkoły i młodzież sportową, Ewa Jamińska – nauczycielka Szkoły Podstawowej im. J.Brzechwy w Ratajach Słupskich i prezes prężnego stowarzyszenia ,,Kępianki” z Kępy Lubawskiej, Jolanta Wiktorowicz – wolontariuszka Świętokrzyskiego Oddziału Banku Żywności i działaczka Stowarzyszenia ,,Miłośników Gminy Pacanów”.
Ponadto Medale za Długoletnią Służbę z rąk wojewody przyjęły pracownice Urzędu Gminy Pacanów: Złote Medale: Zofia Juda i Halina Pluta oraz Srebrny Medal Dorota Kochanowicz – skarbnik gminy. Rozdane też zostały wyróżnienia – Laur Pacanowski” ustanowiony przez lokalny samorząd dla wyróżniających się w danym roku osób. Otrzymali je: w kategorii Talent Roku 2012/2013 Agata Cygan – studentka Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa wyższego, laureatka nagrody samorządu województwa świętokrzyskiego ,,Talenty świętokrzyskie roku 2012”, bardzo aktywna wolontariuszka różnych organizacji. W kategorii tej kapituła plebiscytu przyznała także dwa specjalne wyróżnienia uczniom szkół średnich: Grzegorzowi Banachowi z Żabca – stypendyście Prezesa Rady Ministrów i tegorocznemu absolwentowi Gimnazjum nr 1 w Pacanowie Maciejowi Nowickiemu z Pacanowa – laureatowi olimpiady geograficznej. W kategorii ,,Sukces zawodowy Roku 2013” laur odebrało małżeństwo rolników z m.Komorów Marzena i Łukasz Kierasowie. Prowadzą oni 40-hektarowe specjalistyczne gospodarstwo, które ciągle się rozwija. W 2012 roku zostali laureatami ogólnopolskiego plebiscytu: ,,Rolnik – Farmer Roku” ogłoszonego przez ministerstwo Rolnictwa. W kategorii ,,Aktywność w działalności pozarządowej i charytatywnej” laur odebrało Stowarzyszenie ,, Żabieckie Powiślanki” z Żabca, które znane jest w środowisku gminnym z aktywnego uczestnictwa w różnych projektach, przeglądach i konkursach, także poza granicami gminy i powiatu. Tytuł ,,Przyjaciela Gminy Pacanów” kapituła przyznała Marii Adamczyk – radnej wojewódzkiej i prezesowi Świętokrzyskiego Banku Żywności. Dzięki niej przez ponad 10 lat wiele rodzin ubogich z terenu Gminy Pacanów korzysta z pomocy żywnościowej. W części artystycznej interesujące przedstawienie nawiązujące do tematyki niepodległościowej zaprezentowali artyści z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, zespół Koła Gospodyń Wiejskich „Kępianki” i zespół śpiewaczy „Pacanowianie”. Uroczystości rocznicowe zainaugurowała msza za ojczyznę odprawiona w bazylice mniejszej w Pacanowie po której zgromadzeni mieszkańcy gminy, poczty sztandarowe przeszli pod obelisk poświęcony marszałkowi Piłsudskiemu gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów zapalone znicze. Po tej części pochód skierował się do obiektu Europejskiego Centrum Bajki na część świecką obchodów.

Gmina Solec Zdrój – tu także obchody rozpoczęła msza za ojczyznę w kościele p.w. św Mikołaja poprzedzona tematycznym spektaklem związanym z odzyskaniem niepodległości przygotowanym i wykonanym przez młodzież szkolną. Po niej uformowany pochód z pocztami sztandarowymi straży pożarnych i szkół przeszedł na cmentarz parafialny gdzie władze gminy w imieniu jej mieszkańców złożyły wieńce na grobach poległych. Uroczystość zwieńczyło wspólne śpiewanie okolicznościowych pieśni związanych z tamtym z początku XX wieku okresem.

Gmina Busko-Zdrój: Tradycyjnie 11 listopada 2013r obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się o godzinie 9:30 uroczystą Mszą św. w kościele Parafialnym Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku-Zdroju. Liturgii przewodniczył ksiądz dziekan Marek Podyma. Po nabożeństwie uczestnicy patriotycznej manifestacji - z orkiestrą dętą i pocztami sztandarowymi - przeszli ulicami miasta przed budynek Galerii Sztuki Zielona. Tutaj, przy dźwięku werbli, złożono kwiaty na płycie marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przed pomnikami Męczeństwa, Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Druga część uroczystości odbyła się przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Waldemar Sikora.

Gmina Nowy Korczyn: Obchody Święta Niepodległości w Nowym Korczynie rozpoczęły się w kościele Św. Stanisława od występu o charakterze patriotycznym, który przygotowali uczniowie Zespołu Szkół w Nowym Korczynie pod czujnym okiem Barbary Bonar i Marii Błach. Młodzi artyści dobitnie podkreślali znaczenie wartości, jakimi są: honor, ojczyzna i wolność.
We mszy świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny, uczestniczyli tłumnie zebrani wierni, a wśród nich delegacje władz samorządowych, jednostek ochotniczych straży pożarnych, szkół z terenu gminy. Wspaniałej oprawie mszy św. towarzyszyła orkiestra dęta z Nowego Korczyna pod batutą Mieczysława Wężowicza, która zafundowała wiernym wiązankę patriotycznych pieśni. Wierni modlili się za wszystkich rodaków, którzy za wolną suwerenną Polskę oddali to, co mieli najcenniejsze – życie. Przypieczętowaniem nabożeństwa była „Rota” odśpiewana przy akompaniamencie orkiestry.
Z kościoła uczestnicy ceremonii przeszli pod pomnik poświęcony pamięci poległych walczących o wolną Polskę, gdzie delegacje złożyły wieńce i kwiaty oraz zapaliły symboliczne znicze. W okolicznościowym wystąpieniu Wójt Gminy Nowy Korczyn Paweł Zagaja podkreślał, że marzenia kilku pokoleń polskich patriotów spełniły się 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska stała się wolnym krajem i już nie zaborcy, a sami mogliśmy decydować o swoim losie. W dzisiejszych czasach musimy dobrze wykorzystywać wolność wywalczoną przez pokolenia i pielęgnować ją należycie. – Ważne, byśmy mimo różnic politycznych, umieli się porozumieć – apelowali wójt.

/Robert Gwóźdź, ~ed~/
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (8) |
olo (2013-11-20 16:35:19)
Najciekawsze jest że te obchody 11 listopada, de facto nie maja większego związku z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. W tym czasie przed 95 laty Polska już istniała i miała swój rząd. Siięto ustalono z powodu mizernego faktu / w sensie historycznym/ czyli przyjazdu Piłsudskiego z Magdebura. Wrzawę z tego faktu wielką zrobili zwolennicy Piłsudskiego a przeciwnicy jego rywali , którzy stanowili ówczesny rząd. Stąd wersjz tzw Piłsudczykowska zwyciężyła co min skutkowało naszą awanturą na wschodzie. Obiecywano nam tam granicę sprzed zaborów. Czy to były obietnice realne, trudno dziś spekulować. Pewnie dlatego dziś obchodzi się to święto w kilku pochodach i taki podział się utrwala
woytas (2013-11-19 22:13:09)
i syf w calym zdroju bo mpgk nie zebralo smieci na czas!!! cale ulice zastawione pojemnikami na odpady - ktos musial wieszac flagi zamiast zadbac o obowiazki.!!!
Zawiedziony (2013-11-19 08:56:34)
Panie Robercie, a gdzie tak kochany przez Pana Nowy Korczyn
aaaaaaaaa (2013-11-17 17:08:17)
a busko też piernik wie czy wogóle jakiekolwiek foty ze święta wrzuci czy tylko obiecuje.
NIEDOŻYWIONA (2013-11-17 06:25:18)
Czy Prezes Banku Żywności to funkcja zawodowa ? Czy ta pani bierze pensję za to co robi ? Czy gmina Pacanów przekazuje środki finansowe temu Bankowi ? Czy pani prezes jest radną Sejmiku z ramienia PSL ? Jeżeli tak, to za co ten laur ?
Kkkkkkkkkkkk (2013-11-16 16:00:28)
a gdzie gmina Wislica. ??!! Nie stac na fotografa???
mieszkaniec Stopnicy (2013-11-16 15:40:50)
Na przełomie lat 70/80 i później za składanie kwiatów na cokole tego pomnika ile razy został pobity przez ormowców i szczególnie jednego milicjanta aktywnych w tamtym okresie śp. J Laskowski "Król Polski". Zostały już tylko pojedyncze osoby, które przyglądają się z boku. W okresie tym pomnik był bez imienny, bez tablicy i to przeszkadzało draniom.
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.