swietokrzyskie.info


Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Co z biogazownią w Piasku Wielkim?

Dodane: Agnieszka Data: 2013-11-09 10:27:33 (czytane: 20759)  Wersja do druku

Na prośbę Komitetu Protestacyjnego zamieszczamy apel skierowany do Wójta Gminy Nowy Korczyn w sprawie planowanej budowy biogazowi i tuczarni w Piasku Wielkim. O ustosunkowanie się do treści apelu poprosiliśmy Wójta Pawła Zagaję.

 apel_piasek_wielki001.jpg

>> Apel do Wójta Gminy Nowy Korczyn  - pobierz pełną wersję w formie pdf

 

O ustosunkowanie się do treści apelu poprosiliśmy Wójta Nowego Korczyna Pawła Zagaję.

Odpowiedź Wójta Gminy Nowy Korczyn

Szanowni mieszkańcy Piasku Wielkiego
Członkowie Komitetu Protestacyjnego,

Odnosząc się do treści apelu skierowanego do Wójta Gminy Nowy Korczyn uprzejmie informuję i wyjaśniam.

Polska Grupa Biogazowa Sp. Z o.o. z siedzibą w Warszawie w maju 2011 roku wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na: Budowie elektrociepłowni na biogaz w Gminie Nowy Korczyn w okolicach miejscowości Piasek Wielki.

Prowadząc postępowanie w tej sprawie postanowieniem z dnia 29 lipca 2011r.  ( zobacz postanowienie)  stwierdziłem obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz nałożyłem na wnioskodawcę obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko przedmiotowego przedsięwzięcia. Polska Grupa Biogazowa przedstawiła, zgodnie z postanowieniem Wójta, przedmiotowy raport, a warunki realizacji przedsięwzięcia uzgodnił pozytywnie zarówno Powiatowy Inspektor Sanitarny w Busku Zdroju, jak również Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach.

Pomimo tak przedłożonych dokumentów, mając na uwadze protesty mieszkańców Piasku Wielkiego, wyrażane w różnej formie, w dniu 4 lipca 2012r. wydałem decyzję odmawiającą udzielenia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji tej inwestycji (zobacz decyzję).

Polska Grupa Biogazowa w ustawowym terminie złożyła od tej decyzji odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach, które  w dniu 17 września 2012r. uchyliło zaskarżoną decyzję Wójta Gminy Nowy Korczyn w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji. Na decyzję SKO skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach złożyła mieszkanka Piasku Wielkiego Danuta Walasek, jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 16 stycznia 2013r. przedmiotową skargę oddalił.

Skutkiem wnikliwego rozpatrywania tak ważnego dla mieszkańców Piasku Wielkiego tematu było zażalenie Polskiej Grupy Biogazowej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach, na przewlekłe prowadzenie przez Wójta Gminy Nowy Korczyn sprawy dotyczącej wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji, żądając wyznaczenia dodatkowego terminu do załatwienia przedmiotowej sprawy oraz wyjaśnienia przyczyn niezałatwienia sprawy w terminie. Samorządowe Kolegium Odwoławcze postanowieniem z dnia 21 października 2013r. wyznaczyło dodatkowy termin do załatwienia sprawy do dnia 22 listopada 2013r.

Przedmiotowe postępowanie, zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz oddziaływania na środowisko, prowadzone jest z udziałem społeczeństwa, o czym poinformowałem zawiadomieniem z dnia 30 października 2013r., które zostało umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej gminy, na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy oraz w miejscu planowanej inwestycji.
W podobnym trybie prowadzone jest postępowanie w sprawie zamiaru budowy tuczarni trzody chlewnej w m. Piasek Wielki.

Szanowni Państwo,

Doskonale rozumiem obawy mieszkańców Piasku Wielkiego dotyczące ewentualnej uciążliwości planowanych do realizacji inwestycji. Analizując jednak dotychczasowe działania z mojej strony w tym temacie oraz przedstawione fakty, trudno mówić o lekceważeniu stanowiska mieszkańców w przedmiotowej sprawie czy też braku współpracy. Pozwolę sobie przypomnieć, że w tej sprawie czterokrotnie organizowałem zebrania z mieszkańcami Piasku Wielkiego. Jestem przekonany, że podjąłem i dalej będę podejmował wszelkie, prawnie dopuszczalne kroki w przedmiotowym postępowaniu.

Wydając decyzję administracyjną, muszę się każdorazowo kierować żądaniami wszystkich stron, przestrzegając przy tym obowiązujących przepisów prawa. To nie dobra wola Wójta decyduje o sposobie załatwienia sprawy i to Państwo muszą zrozumieć.

Prawdą jest, że żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, w którym internet stał się nieodzownym medium używanym do pracy, nauki, zdobywania informacji i kontaktowania się. Osobiście uważam jednak, iż najbardziej stosowną formą komunikowania się są bezpośrednie spotkania z mieszkańcami, na których przekazywane są bieżące i najbardziej aktualne informacje.

Taką formę komunikacji stosowałem dotychczas i będę się starał ją kontynuować, do czego Państwa również zachęcam.

Z poważaniem

Wójt Gminy Nowy Korczyn                 
mgr inż. Paweł Zagaja             

 

Zobacz dokumenty:

apel_piasek_wielki002.jpg

Pokaż cały dokument postanowienia


 

apel_piasek_wielki003.jpg

Pokaż cały dokument decyzji


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (21)
     

- (2013-11-09 18:05:15)

Czy ktoś tam zarobił na działce ?

-busko do -ojejjj (2013-11-09 17:29:23)

filtr można założyć wszędzie tylko nie przed gównami.Co ta farma ma być pod ziemią?Pochwal się gdzie masz swój domek, założę tam zaraz hodowle lisów.

-ojejjj (2013-11-09 16:59:47)

jakie oburzenie.. z jednej strony jeśli zajmowaliby się takim czymś na przykład Niemcy czy Szwedzi w dużo mniejszym stopniu bym się tego obawiała bo to są naprawdę super technologie i gdy wszystko idzie ok to jest dużo zdrowsze od palenia na wsiach w piecach śmieci co zapewne wielu mieszkańców Piasku czyni i nie oburza się z tego powodu a ciekawe gdyby im tak piece skontrolować. pewnie już nieźle się potruli nawzajem a oburzanie jest zawsze o biogazownię czy spalarnie.LUDZIE teraz są tak nowoczesne inwestycje że mają super filtry i nie ma się o co bać a wręcz przeciwnie bo się odzyskuje wiele z tego ale z drugiej strony rzeczywiście znając cwaniactwo Polaczków to bym się obawiała troszeczkę takich rzeczy

-ojejjj (2013-11-09 16:59:47)

jakie oburzenie.. z jednej strony jeśli zajmowaliby się takim czymś na przykład Niemcy czy Szwedzi w dużo mniejszym stopniu bym się tego obawiała bo to są naprawdę super technologie i gdy wszystko idzie ok to jest dużo zdrowsze od palenia na wsiach w piecach śmieci co zapewne wielu mieszkańców Piasku czyni i nie oburza się z tego powodu a ciekawe gdyby im tak piece skontrolować. pewnie już nieźle się potruli nawzajem a oburzanie jest zawsze o biogazownię czy spalarnie.LUDZIE teraz są tak nowoczesne inwestycje że mają super filtry i nie ma się o co bać a wręcz przeciwnie bo się odzyskuje wiele z tego ale z drugiej strony rzeczywiście znając cwaniactwo Polaczków to bym się obawiała troszeczkę takich rzeczy

-proponuję (2013-11-09 14:58:59)

proponuję "zrobić"tę biogazownię w nowym parku obok św.br.Alberta w Busku.Sikora zgodzi się na wszystko.

-PARANOJA! (2013-11-09 12:01:07)

Przecież to obłęd! Nie wolno Polakom korzystać z węgla, nie można wydobywać naszego gazu łupkowego - a można 5 km od Uzdrowiska w Solccu i 10 km od Uzdrowiska w Busku lokalizować pod pretekstem biogazowni - BOMBĘ EKOLOGICZNĄ - jaką są wielkie farmy tuczu świń, z ich rozległymi lagunami z odchodami - jeziorami z gównem i moczem świńskim.
Z USA wygonili to, z bogatej Europy przegnali to lokują się teraz farmy w naiwnych i skorumpowanych krajach.

w tym ''cudzie hodowlanym'' znajdzie pracę kilka osób, bo reszta to automatyka, a równocześnie źródło utrzymania stracą wszyscy - setki , tysiące mieszkańców w promieniu wielu kilometrów i będą żyć w śmrodzie wyjątkowo przykrym.

Z jednej storny Natura 2000 a z drugiej jeziora gówna i moczu! - super krajobraz!

Zlikwidowali nam przemysł, promują agroturystykę w zamian i oto fundują śmierdzącą zatruwającą ekobombę wielkiego rażenia!

A wójt jeśli chce to ma wystarczająco dużo narzędzi by zablokować tą cuchnącą inwestycję.

JEŚLI CHCE!

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry