swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Szlak Przygody z muzeami

Dodane: Agnieszka Data: 2013-11-07 13:33:33 (czytane: 18392)  Wersja do druku

Szykuje się „mocne uderzenie” muzealne na świętokrzyskim Szlaku Przygody. Do grona jego partnerów dołączają kolejne muzea z regionu. A jedno z nich – Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku – w najbliższą niedzielę zaprezentuje się w zupełnie nowej odsłonie.

Chmielnickie muzeum powstało w zabytkowej synagodze, odrestaurowanej w ostatnich latach. Swym gościom pokazuje nie tylko bogactwo żydowskiej religii i kultury, ale również przybliża realia życia typowego sztetlu, czyli polsko-żydowskiego miasteczka. Zbiory placówki wciąż się powiększają, a cała wystawa zyskuje właśnie bogatą multimedialną oprawę. – Nowoczesna technika pozwoli odsłonić więcej wymiarów kilkusetletniego sąsiedztwa obu narodów – mówi Agnieszka Dziarmaga, dyrektor placówki.

chmielnik_synagoga002.jpg 

Dwoistość losów żydowskiej społeczności w muzeum ujęta jest w metaforycznym przeciwstawieniu światła i ciemności. Intensywność życia symbolizuje jedyna w świecie szklana bima, wzniesiona w miejscu, w którym pierwotnie mieściło się podwyższenie dla kantora prowadzącego modły. Zagładę Żydów w czasie wojny przypomina natomiast ustawiony na dawnym cmentarzu „Dom Cienia”, którego ściany zapisano nazwiskami ofiar Holokaustu.

chmielnik_synagoga001.jpg 

Oficjalne otwarcie nowej ekspozycji odbędzie się w niedzielę 10 listopada o godzinie 16. Uświetni je koncert muzyki żydowskiej, podczas którego wystąpią m.in. Leopold Kozłowski, zwany ostatnim klezmerem Galicji, oraz zespół taneczny Kamena. Po koncercie będzie okazja do zwiedzenia synagogi i poznania jej nowej oferty muzealnej, w tym również eksponatów podarowanych muzeum przez Leopolda Kozłowskiego.

Świętokrzyski Sztetl znajduje się na terenie Krainy Kultur i należy do grona naszych partnerów – mówi Piotr Sadłocha, prezes Fundacji Szlak Przygody. To jednak nie jedyne muzeum na Szlaku – wśród jego partnerów są również inne ważne placówki z województwa, w tym kieleckie Muzeum Narodowe i Muzeum Wsi Kieleckiej ze wszystkimi swoimi oddziałami.


***
Szlak Przygody to największy sieciowy produkt turystyczny w Polsce, obejmujący 850 km tras, ponad 100 oznakowanych atrakcji i 6 krain tematycznych. W jego ramach działa program lojalnościowy, pozwalający turystom zbierać punkty, które można wymieniać na nagrody lub zniżki do wykorzystania u partnerów Szlaku.

W październiku 2013 r. Szlak zyskał Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszych produktów turystycznych. Projekt realizuje Partnerstwo sześciu Lokalnych Grup Działania z województwa świętokrzyskiego, a finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.


Więcej informacji: www.SzlakPrzygody.eu


Zdjęcia (źródło: Świętokrzyski Sztetl):
1.    „Dom światła”, czyli szklana bima w synagodze.
2.    Dom Cienia.

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry