Dodane: Kasia Data: 2013-10-31 10:10:46 (czytane: 17457) 
Pragniemy przypomnieć o trwającej akcji zbierania funduszy na wykonanie i umieszczenie tablicy pamiątkowej z okazji obchodzonej w 2013r. okrągłej, 150 rocznicy Powstania Styczniowego.
Jesienią 2012r. wśród członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Pułk Żuawów Śmierci”, odtwarzającej elitarną formację zbrojną z okresu Powstania Styczniowego, zrodził się pomysł umieszczenia tablicy pamiątkowej z okazji 150 rocznicy Powstania Styczniowego.
Wówczas, wspólnie z Komendą Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Busku-Zdroju zawiązany został Społeczny Komitet, mający za zadanie stworzenie projektu tablicy pamiątkowej dla uczczenia patriotycznej postawy mieszkańców naszej gminy, którzy wraz z ówczesnym burmistrzem Buska Feliksem Jaworskim przystąpili do Powstania Styczniowego oraz postaci księdza Wojciecha Świątkiewicza – proboszcza parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w latach 1844-1867, represjonowanego przez carat za pomoc udzieloną powstańcom.
Ostateczna wersja tekstu, jaki znajdzie się na tablicy, jest krótsza od pierwotnego szkicu, jaki zaprezentowany został na łamach portalu „busko.com.pl” na początku 2013r. Zgodnie ze stanowiskiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wykreślony został między innymi tekst odnoszący się do dewizy „Bóg Honor Ojczyzna”. Ostatecznie zatwierdzone brzmienie tekstu przedstawiamy na załączonym projekcie tablicy.

Zgodnie z posiadaną zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków tablica ta umieszczona zostanie na zewnętrznej ścianie kaplicy przy kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku-Zdroju. Projekt przewiduje, że centralna część tablicy z tekstem oraz herbem powstańczym wykonana będzie w formie odlewu – aplikacji ze szlachetnego metalu o wymiarach ok. 120cm x 100cm umieszczonej na nieco większym podkładzie, wykonanym z kamiennej płyty. Zmniejszenie wymiarów tablicy od pierwotnego projektu wiąże się ze skróceniem tekstu.
W wyniku negocjacji prowadzonych z wieloma wykonawcami na terenie kraju ostatecznie przewidujemy, iż szacunkowy koszt tego przedsięwzięcia wyniesie ok. 13‑14 tyś. zł. Na dzień dzisiejszy wysokość zebranych środków nie pozwala jeszcze na pełną realizację tego przedsięwzięcia. Kwota jaka zebrana została do tej pory to ok. 4 tyś. zł.
W celu realizacji przedsięwzięcia koniecznym jest zebranie brakującej kwoty. W związku z powyższym zwracamy się do Państwa Czytelników z gorącym apelem o wpłacania środków, które umożliwią ufundowanie i umieszczenie przedmiotowej tablicy pamiątkowej.
W dalszym ciągu czynny jest, uruchomiony przez Komendę Hufca ZHP w Busku-Zdroju specjalny rachunek bankowy na który można wpłacać dobrowolne datki na ten cel.
Numer konta:
09 8480 0004 2001 0006 6253 0003
Dopisek na przelewie:
„Tablica 1863-2013”
Konto prowadzone jest przez Bank Spółdzielczy w Busku-Zdroju, który mieści się przy ul. Stefana Batorego 1a w Busku-Zdroju. Zbiórka publiczna, prowadzona formie dobrowolnych wpłat na konto bankowe, obejmująca teren całego powiatu, prowadzona jest na podstawie zezwolenia – decyzji Starosty Buskiego z dnia 22 marca 2013r., znak: SOZ.5311.5.2013, wydłużającej okres trwania zbiórki prowadzonej na podstawie zezwolenia z dnia 12 grudnia 2012r., znak: SOZ.5311.11.2012, okres prowadzenia zbiórki: do 31 grudnia 2013r.

W tym miejscu chcemy, również poinformować, iż działające od niedawna w naszym mieście - Buskie Stowarzyszenie „PRO MEMORIA” włączyło się w akcję wsparcia działań Społecznego Komitetu zawiązanego w celu zaprojektowania i ufundowania przedmiotowej tablicy.
Akcja ta polegać będzie m.in. na przeprowadzeniu w dniach 1-2 listopada b.r. kwesty, głównie w obrębie kościoła p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, jak również w obrębie cmentarza. W trakcie trwającej kwesty zbierane będą dobrowolne datki do puszek kwestarskich, jak również rozdawane będą ulotki z informacją na temat trwającej akcji. Wszelkie środki zebrane w trakcie prowadzonej zbiórki zostaną przekazane – wpłacone na w/w rachunek bankowy.
Zgodnie z obowiązującym w tym zakresie wymogiem prawnym - informacje na temat wysokości środków zebranych w trakcie kwesty, przekazane zostaną do publicznej informacji w terminie, nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia zakończenia zbiórki (art. 9 ustawy z dnia 15 marca 1933r. o zbiórkach publicznych).
Osoby biorące udział w kweście będą ubrane w mundury historyczne różnych formacji wojskowych z okresu Powstania Styczniowego oraz II Wojny Światowej.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 listopada 2003r. w sprawie sposobów przeprowadzania zbiórek publicznych oraz zakresu kontroli nad tymi zbiórkami – wszystkie osoby biorące udział w zbiórce wyposażone będą w ponumerowane puszki kwestarskie zaopatrzone w nazwę przeprowadzającego zbiórkę oraz jego adres. Ponadto osoby te posiadać będą odpowiednio ponumerowane identyfikatory - legitymacje zawierające: nazwę przeprowadzającego zbiórkę i jego adres, cel zbiórki, nazwę organu, który udzielił pozwolenia, numer i datę wydanego pozwolenia, fotografię osoby przeprowadzającej zbiórkę publiczną, jej imię, nazwisko i adres oraz termin ważności legitymacji. W przypadku osób małoletnich - Legitymacje te oprócz w/w danych zawierać będą również imię i nazwisko osoby pełnoletniej, odrębnie upoważnionej do nadzoru nad małoletnim.
Zbiórka publiczna w formie zbierania dobrowolnych datków do puszek kwestarskich organizowana jest za zgodą - zezwoleniem Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój z dn. 15 października 2013r., znak: SO.5311.7.2013 i obejmuje cały obszar gminy Busko-Zdrój. Organizatorem zbiórki jest Buskie Stowarzyszenie „PRO MEMORIA”, ul. Skałki 17, 28‑100 Busko-Zdrój, KRS: 000460574, NIP: 6551971470, REGON: 260700291.
Zarząd Buskiego Stowarzyszenia
„PRO MEMORIA”
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (18) |
-!!! (2013-11-02 14:23:45)
następnym szkodnikiem będzie Lasak.Jak można zauważyć od dłuższego czasu tego (szkodnika)przynajmniej dla szpitala i mieszkańców Buska,prezentuje jakiś redaktorek w brukowcu sponsorowanym przez władze burmistrza podobno o nazwie korso.Czy te idiotyczne wywiady z tym partaczem nie jest już preludium do przyszłych wyborów.Mieszkańcy nie dajcie się omamić temu oszwabianiu.Wcześniej ten redaktorek czcił Wąsowicza na każdej stronie tego szmatławca,obecnie przygotowuje do urzędu kolesia Wąsowicza, Lasaka.
-busko (2013-11-02 14:10:37)
żeby były złote tablice,nieważne dla kogo, nieważna za czyje pieniądze to w tym brudzie i smrodzie,pijących na ławkach na Mickiewicza i Byczej Górze,splendoru nie dadzą.Pokażą tylko nieudolność Sikory jako burmistrza, oraz jego nic nie robiących dobrego zastępcach.Podobno obowiązkowo należy usunąć liście kasztanowca z jajami szkodnika tego drzewa i co i nic zaraz spadnie śnieg i do wiosny wylęgnie się nowe pokolenie tych szkodników.Jednak ja uważam że największym szkodnikiem dla Buska poprzednio był ryży Wąsowicz i obecny zaopatrzeniowiec Sikora.
-busko (2013-11-02 00:39:32)
jak zwykle ktoś zadecydował bez wiedzy mieszkańców co ma byś za pieniądze zebrane od mieszkańców.To jakaś paranoja.Wypiszcie kto zbierał te pieniądze(stał z puszkami)tak jak to zrobiliście na Bycuku.Za nasze pieniądze robią sobie już za żywota tablice pamiątkowe.To chore!!!!!!!
-do poniżej (2013-11-01 13:12:24)
a nie lepiej byłoby zamieścić tabliczki z tekstem typu ,, odnowiono z z datków społeczeństwa,, lub podobny? Po jaką cholerę i wg jakiego prawa zdobi się te groby jakiegoś TMB czy ZHP.? To tylko organizatorzy. Wdzięczność należy się społeczeństwu. Niedługo pojawi się tam lista murarzy i kamieniarzy pracujących przy renowacji. To możliwe, sadząc po tablicach za Leszkiem Cz.
- (2013-11-01 08:12:23)
"Na każdym grobowcu odnowionym z kwesty widnieje napis: Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju wraz Komendą Hufca ZHP odnowiło grobowiec z funduszy zebranych na corocznych kwestach w dniu święta zmarłych. Poniżej znajduje się po jednej stronie logo TMB, a po drugiej logo ZHP."
To żenujące i świadczy o tych ludziach i ich podejściu oraz rozumieniu społecznej i charytatywnej (charytatywnej oczywiscie nie za własne pieniądze.
A tak przy okazji Towarzystwo Miłości (nazwa prawie jak platfusowej platformy :p) to przypłodkiem nie rodzina z buskim kierownictwem harcerzy?
--*- (2013-10-31 22:40:25)
Na każdym grobowcu odnowionym z kwesty widnieje napis: Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju wraz Komendą Hufca ZHP odnowiło grobowiec z funduszy zebranych na corocznych kwestach w dniu święta zmarłych. Poniżej znajduje się po jednej stronie logo TMB, a po drugiej logo ZHP.
-olo (2013-10-31 22:23:32)
reoresje popowstaniowe to areszty, konfiskata majątków, zsyłka na Sybir.Księdza ktoś na siłę chce wprowadzić do tej grupy. Bezczelnośc to czy arogancja wobec tysięcy polskich patriotów którzy zostali skazani na katorgę. Ludzie którzy tak dowolnie szermuja pojęciem,, reoresje po powstaniu styczniowym,, w sytuacji nieporównywalnej z ówczesnymi represjami są podli i nie zasługują na szacunek
-bob (2013-10-31 21:41:36)
[b]Wszystkim jest wiadomo, że koło cmentarza corocznie kwestują HARCERZE zbierając pieniądze na odnowę miejscowych grobowców. Prośba do Zarząd Buskiego Stowarzyszenia „PRO MEMORIA” - kwestujcie wszędzie oprócz CMENTARZA PARAFIALNEGO W BUSKU-ZDROJU..[b]
No chyba raczej kwestuje Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju przy pomocy Harcerzy
--*- (2013-10-31 19:47:48)
Wszystkim jest wiadomo, że koło cmentarza corocznie kwestują HARCERZE zbierając pieniądze na odnowę miejscowych grobowców. Prośba do Zarząd Buskiego Stowarzyszenia „PRO MEMORIA” - kwestujcie wszędzie oprócz CMENTARZA PARAFIALNEGO W BUSKU-ZDROJU..
Zebrana kwota 4 tyś.zł.w zupełności wystarczy na wykonanie samej tablicy na płycie marmurowej o dużej wielkości.
................................
cyt:
"Akcja ta polegać będzie m.in. na przeprowadzeniu w dniach 1-2 listopada b.r. kwesty, głównie w obrębie kościoła p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, jak również w obrębie cmentarza."
-xyz (2013-10-31 19:38:13)
a gdzież te patriotyczne demonstracje w Busku A.D 1863 ? Na rynku? Kto brał w nich udział? Miejscowi rolnicy , których świadomośc państwowa równa była zeru? Mitomaństwo obskurne Waćpan tu uprawiasz
Gdyby ksiądz był aresztowany byłoby o tym wiadomo. Niestety nie był. Był za to przesłuchiwany jak wielu innych. Nic mu nie zarzucono skoro awansował ze wsi Busko do miasteczka Stopnica. No chyba że to nazwiemy represją
-korwin (2013-10-31 19:28:14)
Panie Jacku:
Represjonować:
„1. stosować represje względem przeciwników politycznych, prześladowców; szykanować.
2. powodować utratę aprobaty społecznej, pozbawiać zaufania społecznego.
Hasło opracowano na podstawie „Słownika Wyrazów Obcych” Wydawnictwa Europa, pod redakcją naukową prof. Ireny Kamińskiej-Szmaj, autorzy: Mirosław Jarosz i zespół. ISBN 83-87977-08-X. Rok wydania 2001.”
A co do samej postaci ks. Wojciecha Świątkiewicza, który m.in. z ks. Karolem Podbielskim uczestniczył w wielu patriotycznych demonstracjach (za co niejednokrotnie groziło coś więcej niż tylko zsyłka na Sybir) – z tego co kojarzę to aresztowany został 24 czerwca 1864r. (Powstanie Styczniowe trwało w latach 1863-1864) i w „nagrodę za dobre sprawowanie” został przeniesiony do Stopnicy, to, że udało mu się uniknąć poważniejszych represji (szubienicy, czy też zsyłki na Sybir) nie oznacza, że użycie wobec postaci ks. Świątkiewicza zwrotu, iż był „represjonowany” jest jakimś nadużyciem, tym bardziej, że były to niejednokrotnie działania niezgodne z punktem widzenia wielu hierarchów kościelnych, sam papież Pius IX wyrażał się wówczas niezbyt przychylnie na temat powstania.
-xyz (2013-10-31 17:39:02)
kłania się logika, kurs podstawowy. Ksiądz nie był represjonowany nawet w potocznym rozumieniu tego słowa. Skoro nie był represjonowany, zatem pod wątpliwośc należy poddać przyczynę tej nibyrepresji czyli rzekomą pomoc udzielaną powstańcom .Ale to tylko takie przypomnienie z logiki
-olo (2013-10-31 17:33:52)
akcja spiskowa Sciegiennego a przebieg powstania to różne w czasie wydarzenia.
Ksiądz został przeniesiony / przez kogo, bo nie przez zaborcę / z Buska do Stopnicy czyli do bogatszej i większej parafii.To były represje caratu?A jakiegoś formatu tablice należałoby ufundować księżom zesłanym na Sybir? Ktoś tu , zapewne z doberj woli, lekko zafałszowuje historię. Tylko w jakim celu? Ciekaw byłbym autora tej inskrypcji.
Do Wikipedii odesłałem ewentualnych niedowiarków. Są też inne dostępne w necie żródła dot księdza Świątkiewicza, ale trzeba pogrzebać nieco. Nigdzie nie ma mowy o represjonowaniu księdza. Jakiś
,, uczciwy autor,, już zrobił represje i tak pewnie pozostanie. Kto tam będzie dociekał. A więc kto jest tym autrem, pytam? Bo jak się ów ,,uczony mąż,, zabierze za czasy nam współczesne to nie wywabi się tych plam żadnym środkiem
-fx (2013-10-31 12:44:48)
Olo, rozumiem, że te tajemnicze "dostępne" Ci źródła to Wiki? Pod hasłem "Wojciech Świątkiewicz" powołuje się ona na dokumenty Archiwum Diecezjalnego w postaci... aktu urodzenia tegoż.
Z czego wnioskujesz, że ksiądz nie udzielał pomocy powstańcom? Ze zdania w Wiki: "Zaangażowany w akcję spiskową ks. Piotra Ściegiennego, ale według zeznań złożonych przez Ściegiennego w czasie przesłuchania, przeciwny udziałowi księży w spisku"?
Nie uważasz, że to zbyt daleko idący wniosek, zresztą płynący z informacji przekazanej przez spiskowca o spiskowcu służbom carskim? Może ks. Ściegienny po prostu bronił kolegi?
-olo (2013-10-31 12:01:58)
za ład w przestrzeni miejskiej czyli sytuowanie reklam, odpowiada burmistrz. Jeśli nie wie jakie przepisy do tego obliguja mogę przypomnieć. Tylko czy to ruszy do działania jego wieliczestwo....?
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.