swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Uwaga na grzybobraniu

Dodane: Kasia Data: 2013-10-15 15:38:43 (czytane: 15661)  Wersja do druku

W lasach panuje wysyp grzybów. Wielu mieszkańców naszego regionu wybiera się całą rodziną na wspólne grzybobranie. Świętokrzyska Policja apeluje do osób zbierających grzyby o zwracanie uwagi na pozostawione mienie w samochodach oraz o rozwagę podczas wizyty w lesie.

Grzybobrania to okres wzmożonych włamań do aut pozostawionych w pobliżu kompleksów leśnych. Łupem włamywaczy padają torebki, saszetki, portfele, telefony komórkowe.

Apelujemy do wszystkich miłośników grzybobrania, aby w zaparkowanych przy lasach samochodach nie pozostawiali wartościowych przedmiotów. Złodzieje wykorzystując fakt, że grzybiarze odchodzą daleko od swoich samochodów, obserwują zaparkowane pojazdy. Jeśli zauważą w nich jakieś cenne przedmioty, zgodnie z powiedzeniem „okazja czyni złodzieja” włamują się do nich i zabierają cenne przedmioty. Nie zostawiajmy zatem wartościowych rzeczy np. telefonów komórkowych, dokumentów, saszetek czy torebek na wierzchu w samochodzie, aby „nie kusić” złodzieja. Zabierajmy je ze sobą.

Parkujmy pojazdy na parkingach bardziej uczęszczanych przez ludzi. Jest szansa, że to odstraszy złodzieja.

Policja otrzymuje także zgłoszenia dotyczące zaginięcia osób na terenach leśnych.
Warto zapamiętać kilka podstawowych zasad, które pozwolą bezpiecznie wrócić do domu i uniknąć stresujących przeżyć:
• Udając się do lasu, powiadom bliskich, w jakiej okolicy będziesz przebywać.
• Określ ramy czasowe powrotu.
• Staraj się, aby podczas leśnej wyprawy towarzyszył ci ktoś znajomy, unikaj samotnych wędrówek.
• Staraj się wyposażyć swój strój grzybiarza w elementy odblaskowe, dzięki którym w czasie zmiennej aury lub zapadającego zmroku będziesz widoczny..
• Jeśli towarzyszą ci dzieci lub osoby starsze, schorowane nie trać ich z pola widzenia. Chwila nieuwagi może zakończyć się dla nich tragicznie.
• Znajdź element charakterystyczny na danym terenie, który ułatwi tobie odnalezienie drogi powrotnej.
• Zabierz ze sobą telefon. Nawiązanie kontaktu telefonicznego umożliwia niezwłoczne podjęcie skutecznych działań w sytuacji zagubienia się w lesie.

Musimy także pamiętać, że zbierając grzyby, musimy mieć pewność czy dany okaz jest jadalny. W razie wątpliwości, powinniśmy sięgnąć po atlas lub zapytać bardziej doświadczonych grzybiarzy. Pamiętajmy, aby nie ulec zatruciu, zbierać należy grzyby duże i wyrośnięte, a unikać młodych, niewykształconych, gdyż łatwiej wtedy o pomyłkę. Gatunki z blaszkami pod kapeluszem są zwykle trujące, dlatego bezpieczniej jest wybierać grzyby rurkowe.

opr.E.J.

źródło: KGP, KWP Kielce


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (6)
     

-Przemek Żet. mgr. wet. (2013-11-11 10:50:12)

To ostrzeżenie kieruje do wszystkich, prosząc o rozwagę. 1 listopada po wypiciu 2 win marki Kavalier wybrałem się do lasu, wziąłem w siatkę jeszcze 3 wina, udałem się w poszukiwaniu grzybów, jak się okazało po niedługim czasie straciłem rachubę, poczucie czasu, przestrzeni itd chodziłem po lesie bez telefonu 11 dni, początek mojej wędrówki las zobeliński - koniec las pod Tarnowem. Poszę wyciągnąć z tego pouczające wnioski.

-Zawsze na grzyby chodzę w odblaskach (2013-10-17 21:10:49)

i dzięki temu w tym roku pobiłem wszelkie rekordy w zbieraniu maślaków.

-xyz (2013-10-16 23:16:08)

a może policja np wspólnie z sanepidem skontroluje przyfrożnych sprzedawców grzybów?Zdaje się, że regulują to przepisy? Nie chce się, czy brak odgórnego polecenia?

-nie napiszą (2013-10-16 08:50:44)

Nie napiszą bo to jest portal sponsorowany przez takich ludzi jak własnie pan prokurator.Nagłosnienie sprawy spowoduje zabranie lejcy i utratę stanowiska bo bedzie się karanym a tak zamiecie się cichutko sprawe pod dywan i po sprawie.A w więzieniach są ludzie bo po pijaku na rowerze jechali to jest kraj to jest Polska masz władze jesteś, u koryta możesz wszystko.

-ciekawy (2013-10-16 00:00:39)

no to co z tym prokuratorkiem co się wyjeb...ał w Broninie. Wytrzeźwiał już. I napiszecie ile miał we krwi octanów.

-podejrzewam (2013-10-15 21:54:59)

podejrzewam że tego pana co spowodował wywrotkę w Broninie.Nie chciał dmuchać w probierz to zawieźli pijaka na pobranie krwi.być może się wyrwał i dopadli go dopiero tam.

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry