swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Ruszył konkurs „Śniadaniowa Klasa”

Dodane: Agnieszka Data: 2013-09-16 12:26:29 (czytane: 16240)  Wersja do druku

Ruszyła czwarta już edycja konkursu „Śniadaniowa Klasa” skierowanego do dzieci z klas od I do III szkół podstawowych. Kolejny rok z rzędu będą mogli wziąć w nim udział uczniowie z całej Polski. Konkurs jest jednym z elementów ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Śniadaniowa Klasa” promującego zasady zdrowego odżywiania.

Zasady konkursu pozostają niezmienne. Wystarczy przygotować zdrowe drugie śniadania w klasie,
a następnie je udokumentować. Wspólny posiłek powinien być poprzedzony lekcją na temat zdrowego odżywiania.

Efekty zdobytej wiedzy należy utrwalić za pomocą pracy plastycznej wykonanej dowolną wybraną techniką, a następnie uwiecznić na zdjęciach.  Prace konkursowe można przesłać na adres organizatora do  17 listopada. Nadesłane zgłoszenia zostaną ocenione przez jury, które zadecyduje o przyznaniu tytułu Złotej, Srebrnej i Brązowej Śniadaniowej Klasy. Na wygranych czekają atrakcyjne, pod względem edukacyjnym i rozrywkowym, nagrody -  wycieczka do ośrodka agroturystycznego, książki i  pomoce naukowe.

Kolejny rok w trosce o zdrowie najmłodszych organizujemy Program Śniadaniowa Klasa. Zauważamy, iż problem jest bardziej złożony. Braki w podstawowej edukacji żywieniowej mają również dorośli, dlatego nie przekazują dobrych  nawyków swoim dzieciom – mówi dyplomowany technolog żywności, specjalista z Zakładów Tłuszczowych „Bielmar” – Zarówno szkoła, jak i rodzice, powinni dbać o to, by wypracować nawyk zdrowego odżywiania wśród dzieci i wprowadzić „modę” na jedzenie śniadań.

sniadaniowa_klasa.jpg 

Przy okazji wykonywania zadania konkursowego, dzieci uczą się nie tylko tego, z czego powinien składać się zdrowy posiłek, ale także jak go przygotować i przechowywać. Taka wiedza przyda się również dorosłym.
Chcemy również przypomnieć rodzicom, że o zdrowe przekąski dla dziecka mogą zadbać wcześniej. Odpowiednio przechowane pożywienie najmłodsi mogą zabrać ze sobą wszędzie. Dlatego między innymi narodził się pomysł zaprojektowania modnego lunch bagu, którego nie powstydzi się żaden nastolatek
i z chęcią będzie w nim nosił swoje drugie śniadanie – dodaje Małgorzata Sienkiewicz – Jeszcze w tym roku będziemy mogli zobaczyć pierwsze unikatowe egzemplarze.

Ubiegłoroczna edycja „Śniadaniowej Klasy” odniosła wielki sukces. Wzięło w niej udział 520 szkół, a łączna ilość dzieci, przekroczyła 9 tysięcy.  Program cieszy się coraz większym zainteresowaniem, nie tylko wśród  uczniów, ale również rodziców i nauczycieli. Dlatego program edukacyjny objął również działaniami dorosłych i dzieci starsze.

Więcej informacji o konkursie oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: www.sniadaniowaklasa.pl

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (2)
     

-xyz autentyczny (2013-09-16 21:47:08)

co nz tego ,że masz rację, skoro nie potrafisz wymyśleć sobie własnego hasła tylko podpinasz się pod inne. Więc mimo racji, zaufania nie wzbudzasz

A jesli chodzi o nawyki żywieniowe młodzieży sprawa jest bardziej skomplikowana. Takie nawyki kształtje dom. A niestety leniwym rodzicom nie chce się urozmaicać śniadań, Nie chce się, nie potrafią, bo i skąd mają mieć tą wiedze skoro w ich dzieciństwie obowiązywał standard: jajecznica lub chleb ze smalcem.

Drugi obszar to tolerowanie przez rodziców tzw modnych przekąsek, które sanowia całkiem spora część posiłku. Bezbronni wobec agresywnej reklamy rodzice bezmyslnie pakują do koszyka , co im latorośl podpowiedziała, raczej dla świętego spokoju niż z rozsądku

Yrzeci obszar to szkoła. Rzeczywiście dyrekcje wpuszczając na teren szkoły firmy kateringowe , nie stawiają tym firmom żadnych wymogów. Aby się kasa kręcił. To tez sprawcy fatalnego odżywiania się młodzieży

Jest wreszcie niemały obszar biedy, gdzie je się to na co stać. Ciekawe jak szkoły sobie z tym tematem poradzą lansując zdrowe i drogie śniadanka.Nie ma szkolnych obiadów, szklanki mleka na długiej przerwie, jest oferta potężna jedzeni aśmieciowego. Nie wierze w żadne akcje uświadamiające. Tu potrzeba decyzji. Jesli martwei nas, że dzieci się żle odżywia zafundujmy im w szkołach choćby przyzwoite sniadania.

-xyz (2013-09-16 14:24:11)

Jak programem objęto dzieci starsze i młodzież skoro wszędzie piszecie w regulaminie, że przedział wiekowy uczniów I- III klasa szkoły podstawowej.
Ponieważ nie ma nawyku zdrowego żywienia dzieci i młodzieży..tylko "Fastwudy" domagamy się pilnie zwrócić uwagę na ten problem.
Kto wreszcie wywali ze szkół "cateringowe firmy", którym nie po drodze z prawidłowym przygotowywaniem posiłków dla młodzieży szkolnej.Nie musi to być pełny obiad....wystarczy zdrowa i smaczna zupa szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym. Czy tak trudno przygotować smaczne sałatki?????
Niech się wreszcie komuś chce!!!!!!!!!!

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry