swietokrzyskie.info

Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Dziękowali Bogu za plony (fotoreportaż)

Dodane: Kasia Data: 2013-08-28 09:17:06 (czytane: 27511)  Wersja do druku

18 sierpnia w gminie Busko-Zdrój obchodzono dożynki. Tym razem sołectwem, w którym zorganizowano święto plonów, był Szaniec, piękna malownicza miejscowość regionu Ponidzia.

Dożynki rozpoczęto tradycyjnie mszą świętą w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Szańcu. Mszę koncelebrowali: ks. Marek Tazbir – obecny proboszcz parafii, ks. Kazimierz Furmańczyk - były proboszcz oraz Stanisław Dyk ks. dr hab. profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W czasie eucharystii dziękowano Bogu za plony rolniczego trudu i chleb powszedni. W homilii zwrócona została uwaga na wymiar dożynek, jako święta wspólnoty parafialnej i gminnej. Duszpasterz podkreślił, że święto plonów, to święto ludzi szczęśliwych, doceniających to, co mają i dziękujących za wszelkie dobro. Zaznaczył również, że ludzkie szczęście rodzi się przez walkę z grzechem, pychą i zaniedbaniem.

 dozynki_szaniec4.jpg

W trakcie mszy św. poświęcone zostały dożynkowe wieńce, złożono również dary w postaci plonów rolnych. Po zakończeniu korowód na czele ze starościną i starostą dożynek Magdaleną Cygan i Dariuszem Ignacakiem ruszył na plac dożynkowy.

Dzień, w którym z uznaniem myślimy o rolnikach i naszej ojczystej ziemi


Święto plonów - to jeden z najpiękniejszych dni w życiu rolnika, dzień w którym z szacunkiem i uznaniem myślimy o rolnikach i naszej ojczystej ziemi - powiedział gospodarz miasta i gminy burmistrz Waldemar Sikora. Burmistrz przyjął z rąk starostów dożynek bochen chleba – symbol plonów i owoców ciężkiej pracy na roli. Podkreślił wysiłek rolników i ich starania w dostosowaniu się do wymogów współczesnego rynku.

 dozynki_szaniec6.jpg

Zwrócił również uwagę na coraz większe zaangażowanie mieszkańców sołectw w lokalne sprawy, na ich współpracę i pomysłowość. Kończąc wystąpienie, podziękował rolnikom za dary ich ciężkiej pracy i życzył dobrych czasów dla polskiego rolnictwa. Podziękował również wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tegorocznych dożynek. Najlepsze życzenia dla rolników złożyli także: w imieniu ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego Maria Rasała – radca generalny sekretariatu ministra gospodarki, Czesław Siekierski poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Bożentyna Pałka-Koruba wojewoda świętokrzyski.


Dożynkowe wieńce i stoiska

Tradycyjnym punktem dożynkowej uroczystości było obśpiewanie wieńców. Każdy z 17 wieńców biorących udział w konkursie został obśpiewany. Przyśpiewki obfitowały w żartobliwe teksty, odnosiły się do aktualnych wydarzeń, zawierały też podziękowania i prośby skierowane do rządzących. W tej części uroczystości przyznano nagrody i wyróżnienia najlepszym gospodarstwom rolnym gminy Busko-Zdrój.

dozynki_szaniec5.jpg 

Wyróżnione i nagrodzone gospodarstwa rolne to: gospodarstwo Bożeny i Dariusza Ignacaków, Ewy i Janusza Jaskulskich, Anny i Mariusza Wędów, Lilli i Ryszarda Piaseckich, Grażyny i Jerzego Piaseckich oraz Ewy i Zbigniewa Grochowskich. Spośród 11 stoisk wystawionych podczas dożynek, tytuł najlepszego dożynkowego stoiska trafił do sołectwa Oleszki. Drugie miejsce zajęła Widuchowa, a trzecie Wełecz. Najpiękniejszy wieniec dożynkowy w tym roku przygotowały Słabkowice, tuż po nich Dobrowoda, a za nią Zwierzyniec.

Do późnych godzin nocnych bawiono się w Szańcu na ludową nutę. Pogoda sprzyjała zabawie, humor dopisywał biesiadnikom. Nie brakowało jadła i napitku, domowych specjałów przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, dobrej muzyki i chętnych do zabawy. Muzyczną oprawę uroczystości przygotowała Kapela Buskowienie. Gwiazdą wieczoru był zespół „Rytmix".

FOTOGALERIA

Tekst i foto EHR, źródło busko.pl


 


 

 




  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (27)
     

- (2013-08-20 16:46:10)

No nie powiedzialbym

-janka (2013-08-20 14:45:10)

SZANIEC ZAKASOWAŁ WSZYSTKIE DOŻYNKI. Współczuje następnym organizatorom.
PIĘKNIE, GRATULACJE!!!!!

-kccedjh (2013-08-20 13:35:45)

a o dozynkach z wislicy ani słowa ni8e pisza

-oo7 (2013-08-20 12:56:23)

A dlaczego dziękowali bogu? Dał im na ziarno, na nawozy, zebrał za nich plony??Obłuda kleru nie zna granic. Ciekawe ile nowy pleban wziął za pokropienie kranówą.

- (2013-08-20 12:49:11)

A będą zdjęcia z dożynek na str. buskiej?

-m (2013-08-20 12:36:19)

bardzo kulturalna impreza i dobra organizacja!!

- (2013-08-20 12:14:29)

impreza bardzo udana -gratuluje organizatorom za ich wysiłek i trud ,opłacało sie bo było wspaniale,

-jjjjjjjjjjjj (2013-08-20 12:14:26)

najlepsze dożynki na jakich byłam! Szaniec świetnie się przygotował !!!

- (2013-08-20 11:49:19)

ludzkie szczescie rodzi sie przez walke z grzechem pycha i zaniedbaniem i znowu kler mysli ze ma przed soba chlopow z 16 czy 17 wieku tylko nie pamieta jak gnebil kler chlopow z dziesieciny lud przymieral glodem a im brzuchy rosly

- (2013-08-20 11:24:14)

Gratulacje dla Ewy i Zbyszka Grochowskich ich gospodarstwo już dawno zasługiwało na wyróżnienie i miło że nareszcie ktoś to zauważył.

- (2013-08-20 06:57:46)

Nudy

- (2013-08-20 06:34:14)

Było ekstra!

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry