swietokrzyskie.info


Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Natalia Musiał najlepszą scenarzystką na warsztatach literackich ze Zbigniewem Masternakiem

Dodane: Kasia Data: 2013-06-12 12:20:37 (czytane: 16202)  Wersja do druku

Zbigniew Masternak – publicysta, scenarzysta i pisarz, 10 czerwca był gościem biblioteki w Busku-Zdroju. Poprowadził on warsztaty literackie – jak napisać dobry scenariusz. Słuchaczami była klasa II a I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju wraz z nauczycielem języka polskiego Haliną Dryją.

Autor takich hitów książkowych jak „Chmurołap”, „Scyzoryk”, „Niech żyje wolność” przedstawił się młodzieży nie tylko jako pisarz i scenarzysta, ale również jako piłkarz. Zbigniew Masternak podkreślał kilkukrotnie silną więź z ziemią świętokrzyską (urodził się i wychował w Górach Świętokrzyskich w miejscowości Piórków).

 warsztaty_zmasternakiem.jpg

Zaznaczył, że jego pochodzenie miało ogromny wpływ na jego pracę twórczą zarówno jeśli chodzi o książki jak i scenariusze. Po obszernym wstępie na temat swojej pracy pisarskiej przyszła kolej na konkurs na najlepszy scenariusz. Po wstępnych wskazówkach ze strony autora, młodzież podzielona na grupy przystąpiła do pracy. Podczas sprawdzania przez pana Zbigniewa prac, młodzi ludzie mogli obejrzeć fragment filmu „Stacja Mirsk” w reżyserii Roberta Wrzoska. Wstrząsający i smutny obraz polskiego społeczeństwa, spotkanie kilku skrajnych światów zaciekawiły i zmusiły do refleksji.

 warsztaty_zmasternakim.jpg

Jak powiedział autor – ogłaszając wyniki konkursu – stanął przed trudnym zadaniem, gdyż wszystkie prace okazały się dobre, a podjęte tematy przemyślane. Zwyciężczynią konkursu okazała się Natalia Musiał, która w swojej pracy podjęła trudny temat życia młodej sportsmenki po wypadku i związaną z nim utratę zdrowia.

 warsztay_zmasternakiem.jpg

Scenariusz, choć niezakończony happy endem okazał się najlepszy i zdobył pierwsze wyróżnienie. Zwyciężczyni Natalia Musiał została nagrodzona dyplomem oraz życzeniami dalszego rozwijania swych uzdolnień. Pani Natalii gratulujemy i zapraszamy na kolejne spotkania do Biblioteki. 

 

źródło www.biblioteka.busko.pl


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (25)
     

-tak z boczku (2013-06-28 21:40:06)

Natalia to bardzo zdolna i inteligentna bestia. Nie uczy się zbyt dobrze, bo tak sobie założyła, że nie będzie uczestniczyć w wyścigu szczurów. Przypominam wszystkim malkontentom że ta mała dziewczyna posiada w życiowym dorobku trzy medale mistrzostw polski juniorów w pływaniu. Jej mama jest nauczycielką polonistką. Jest więc z literaturą zaprzyjaźniona od dziecka.

-grzegorz (2013-06-27 12:34:37)

Drodzy ludzie, to nie było żadne dyktando, tylko konkurs na pomysł na scenariusz filmowy. Dziewczyna miała najlepszy pomysł, to wygrała. Co mają do tego jej oceny w szkole?

-piszę za darmo... (2013-06-18 13:24:55)

tak to widzę, tak czuję, tak piszę.

- (2013-06-16 19:46:03)

Pytanie - a piszesz to za darmo czy z umowy na zlecenie?

-jakim trzeba być maluczkim, ... (2013-06-15 10:16:32)

... jakim trzeba być zakompleksionym,
jakim trzeba być niedowartościowanym,
by tak pogardzać, dezawuować, za wszelką cenę ściągać doswojego poziomu rynsztoka innych.
Dla mnie proste - nie podoba mi się, nie oglądam, nie patrzę, nie komentuję.
Komentować tylko dla tego, by komuś (komu?) udowodnić, że to nic?
To musi być większa chroba niż potrafię nazwać.
Ja gratuluję Natalii, oraz organizatorom za to, że im się chciało.

p.s.
info dla niektórych
nie znam ani Natalii, ani jej rodziców

-busko (2013-06-14 22:58:35)

co wy chcecie od biblioteki, robi co Sikora każe, a co robi nowy dziedzic BSCK otóż nic.kasę bierze, Sikora w komnatach BSCK wraz z żoną się gości i dalej nic.proponuję zamienić BSCK w centrum spotkań towarzyskich.reszta won, za miedzę

-do xyz (2013-06-14 22:49:28)

baranie czy to nie aby twoja córka,tak idziesz w zaparte i tak bronisz.nie kompromituj się więcej, wstydu sobie i córuni oszczędź.a sio.

-fotograf (2013-06-14 16:23:07)

Macie rację wygląda te zdjęcie tak jakby fotograf zapomniał, że najważniejsza osoba na zdjęciu to zwycięzca konkursu a nie wykręcający nagrodę i składający gratulację.
Może tę modę przyjmą teraz na ślubach i w centralnym miejscu będą stawiać druhnę zamiast panny młodej. ;)

- (2013-06-14 13:41:34)

No toś ostro pojechał porównując dyktando do konkursu szopenowskiego lub festiwalu w Cannes. :)
Słabo? Ja wymiękam.

Jesteś jakoś spokrewniony z "laureatka" lub w zażyłych stosunkach z jej rodzicami? Bo osiągnąłeś już prawie szczyty uwielbienia i wynoszenia jej pod niebiosy.

A swoją drogą ciekawe te zdjęcie i postać "laureatki" dopiero na drugim planie, można odnieść wrażenie (zapewne mylne), że nie ona była tu najważniejsza. ;)



-xyz (2013-06-14 12:22:58)

marny poziom intelektualny tych rzeczoznawcow od laureatów. Otóz głąbie drogi / to pieszczotliwe/ laureat nie musi zajmować pierwszego miejsca. Może trzecie a nawet piate. Przypomni sobie jak określa się wyróżnionych np w konkursie szopenowskim, startujących do nagród filmowych i dziesiątków innych.
Cy tej dziewczynie należałsię wyroznienie, nie wiem. Chwalę pomysł, bo z tym a Busku strasznie marnie. Jak to zorganizowała biblioteka, też nie wiem. Wiem, że nikt na cos takiego jeszcze tu nie wpadł. Szkoły śpią i tkwia w rutynie, BSCK nie potrafi znależc formuły istnienia, organizacje młodzieżowe kierowane przez zupełnych amatorów służą do dekoracji. Coś się chciało bibliotece i prośba aby to kontynuować na przekór zawistnikom.

- (2013-06-14 12:18:58)

Wyłazi z komentarzy małomiasteczkowość aż potem śmierdzi

-busko (2013-06-14 10:53:25)

popieram ostatnie kilka wpisów.to żenujące,a zarazem śmieszne i normalne.dzieci wypracowania piszą już w szkole podstawowej.nie róbcie z tej dziewczynki kogoś kim nie jest i raczej nie będzie.zobaczcie jak pan juror dobija się na szkło.a ta LAUREATKA całkiem z tyłu.

-(...) (2013-06-14 10:35:47)

to prawda laureatem zostaje się za zajęcie pierwszego miejsca w danej dziedzinie.następni to są już uczestnicy...Z tej dziewczynki zrobiono geniusza na skalę niespotykanego talentu, to normalne że dzieci w tym wieku powinny pisać jak najwięcej wypracowań,tak w szkole jak również w bibliotece.no ale jak się ma znajomych to umieszczą takie bzdury jako niespotykany talent z Buska.czekam na konkurs wbijania gwoździ w styropian, a zwycięzca zostanie ogłoszony talentem roku i geniuszem w swojej dziedzinie.teraz skoro jest taki cudowny scenariusz to należy się spodziewać OSCARA,a to dziecko podobno dostanie JAKIEŚ GRANTY.

- (2013-06-14 09:25:11)

Żenada
Jakieś tam dyktantko poziomu o którym skoda nawet wspominać, a już pojawiają się jacyś pochlebcy.
Olo znasz może rodziców owej "laureatki" że takie peany "obiektywnego" uwielbienia wypisujesz?

p.s. takie spostrzeżenie - niesamowita frekwencja na tym zdjęciu, szczególnie jak się weźmie pod uwagę, że są to uczniowie którzy przybyli tam "dobrowolnie". A ostatecznie pewnie podatnik zapłacił za całe te gadu gadu jakiegoś kolesia.
Ciekaw kiedy naucza się szanować nasze pieniądze.

-do ,,nauczyciela,, (2013-06-14 02:22:55)

Pierwsze słyszę, że laureaci to wyrożnieni w czymś ważnym. Myślę,że kończyłeś / łaś/ zaoczne , marne studia i stąd ta niewiedza.

Laureatem może być np wyróżniony uczestnik konkursu niekoniecznie ważnego ani tez niekoniecznie zdobywca i miejsca. Laureatem może tez być osoba wyróżniona przez jurorów - co miało tu miejsce

Współczuję Twoim uczniom

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry