Dodane: Kasia Data: 2013-06-10 14:38:10 (czytane: 14128) 
Na środku placu przed kościołem św. Brata Alberta w sobotę 9 czerwca stanął okazały, niebieski kontener. Jako, że od kilku tygodni trwają prace remontowe dachu kościoła przy ul. Lipowej, widok ten w pierwszym momencie może nie zaskakuje.
Jednak po chwili zaczyna intrygować – czemu stoi on tak wyeksponowany na środku placu? Dlaczego pachnie nowością, podczas gdy inne kontenery na odpady wyglądają diametralnie inaczej?
Wyjaśnienia udziela proboszcz, ks. Marek Podyma - parafia, której jest pasterzem, włączyła się w cenną inicjatywę humanitarną, w akcję budowy studni dla mieszkańców Sudanu Płd.

Akcji przyświecają słowa z Ewangelii wg św. Mateusza: „Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego, że jest uczniem, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swej nagrody.”
Okazuje się bowiem, że 60% obywateli tego młodego afrykańskiego państwa, nie ma dostępu do wody pitnej. Państwa najbiedniejszego na świecie, powstałego w lipcu 2011 r z podziału Sudanu, po najdłuższej wojnie domowej w Afryce.

Dzieła poprawy warunków życia jego obywatelom podjęły się misje katolickie pracujące na jego terytorium. Zainicjowały akcję budowy studni i zaprosiły do niej wszystkich ludzi dobrego serca.
W Polsce akcja przyjęła formułę zbiórki makulatury, ze sprzedaży której pieniądze sfinansują budowę kolejnych czerpni. Koszt budowy jednej studni wynosi ok. 45 tys. zł, a że woda to życie, można sparafrazować, że podczas tej akcji każdy kilogram przyniesionej makulatury jest na wagę życia w Sudanie Płd.

Kontener przy ul. Lipowej, przy kościele św. Brata Alberta stał będzie do soboty 15 czerwca. Wrzucać do niego można wszelką makulaturę - papier, kartony, opakowania, ulotki, ścinki, prasę (również kolorową), bezwartościowe książki - każdy niepotrzebny papier.
(tekst: Jarosław Kruk)
Postscriptum: Gdyby udało się nam w Busku-Zdroju zebrać makulaturę o wartości 45 tys zł. i powstałaby za to studnia, to może organizatorzy akcji przychyliliby się do prośby o nadanie jej nazwy „Busko-Zdrój”? Mile byłoby mieć taką życiodajną wizytówkę-zdrój w Sudanie Płd.
zdjęcia:
foto 1 - kontener na makulaturę przed kościołem św. Br. Alberta przy ul. Lipowej w Busku-Zdroju
foto 2 - grafika ze strony makulaturanamisje.pl
foto 3 - Wikipedia
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (20) |
-do poprzednika (2013-06-13 23:50:17)
Bardzo Ci współczuję. Może załóż sobie czopka, albo 2 łyżki rycyny. Aha, no i nie zapomnij po tym wszystkim o pampersie!
-............ (2013-06-13 13:57:05)
co nie którzy młodzi zaufali klerowi i do tej pory maja skrzywiona psychikę oraz problemy z wypróżnianiem
-Rodowity (2013-06-12 11:18:37)
Działacie na zasadzie-jeszcze nic nie dałem,ale już szukam złodzieja.Nie mierzmy wszystkich jedną miarą.Więcej zaufania.Ja już szykuję paczkę,bo tak mogę komukolwiek pomóc.Wszak nic mnie to nie kosztuje.
- (2013-06-12 08:36:52)
kosciol potrafi zbierac datki ale parafianie prawie nigdy nie maja mozliwosci dokladnego sprawdzenia na co sa one wydawane bo przychodow i rozchodow oraz majatku jakim dysponuje nie jest nikt w stanie skatrolowac tak samo jak i mafii
-O Fundacji MACIUŚ było niedawno głośno (2013-06-12 07:26:27)
to ta fundacja, która na dożywianie dzieci wydawała ułamek darowizn. W wielu państwach Afryki około 25, a nawet 30 procent populacji jest zarażonych wirusem HIV dlatego pisałem o edukacji seksualnej. I nie porównuj Polski do sytuacji w Afryce, bo bieda jest w każdym kraju, w Polsce wojna to pyskówki polityków, a w Afryce to rzezie całych narodowości, ludobójstwo.
-prezerwatywa zamiast napoju i kanapki (2013-06-12 00:51:12)
Idąc tokiem myślenia poprzednika, można domniemywać, że obecna sytuacja w Polsce:
- zniszczenie środowiska,
- głód - ponad 2,5 miliona osób w Polsce chodzi głodnych, w tym 800 tysięcy dzieci, według raportu fundacji "Maciuś", codziennie chodzi głodna,
- wojny - na szczytach władzy
- i bieda - nie wymaga komentarza
to wynik przeludnienia i braku Edukacji Seksualnej, a nie takich, a nie innych rządów. Ciekawe...
Rząd chyba jest podobnego zdania, skoro tak bardzo zależy mu na wprowadzeniu Edukacji seksualnej i wiedzy o antykoncepcji do podstawówek i przedszkoli.
A swoją drogą, gdy Cię szanowny poprzedniku będzie suszyć lub ssać w żołądku, proponuję byś zamiast po napój lub kanapkę sięgnął po prezerwatywę - sprawdź swoją teorie w praktyce.
-NIE TYLKO STUDNIE SĄ TAM POTRZEBNE (2013-06-11 22:19:19)
W Afryce są z pewnością potrzebne studnie, w wielu rejonach panuje susza, głód i toczą się wojny. Tam oprócz studni i jedzenia jest potrzebna przede wszystkim EDUKACJA SEKSUALNA i ANTYKONCEPCJA, a nie opowiadanie bzdur, że prezerwatywy powodują AIDS. Przeludnienie powoduje zniszczenie środowiska, głód, wojny i biedę.
-pomoc (2013-06-11 21:39:42)
Pic na wodę fotomontaż , kolejna próba wyłudzania kasy z naszych kieszeni.Powodzenia bo ja papier pale w piecu aby Eskimosi mieli cieplej.
-gapcia (2013-06-11 11:30:40)
Każda studnia w Sudanie - ważna sprawa. Brak wody pitnej - to śmierć człowieka. Proste.Jak dla mnie - to nie musi być koniecznie PR-owsko podpisana. "Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli" - to też św. Mateusz, zamieszany już w sprawę studni. Choć - jeśli nazwa B-Z miałaby dać sygnał naszej solidarności z jej użytkownikami - to może czemu nie..
A na naszym podwórku ... Proste pytania: "Czy czegoś potrzebujesz?", "W czym mogę pomóc?" - mają sporo dobrej mocy - dla zapytanego ale dla pytającego, śmiem twierdzić, też;) A że w tym kraju prawie nic nie działa jak by się chciało - to, zanim zacznie działać, chyba jednak musimy się zdać na siebie nawzajem:)
-gapcia (2013-06-11 09:47:12)
"Jedni drugich brzemiona noście" - tekst z salezjańskiego portalu bosko.pl
"Kiedyś z pomocą przychodzili sąsiedzi. Dziś, niestety, coraz powszechniej spotykamy się ze zobojętnieniem na potrzeby ludzi żyjących obok nas, coraz częściej jesteśmy anonimowymi mieszkańcami wielkich osiedli, blokowisk, zbyt zabieganymi i nieświadomymi krzywdy bądź samotności osób z naszego najbliższego otoczenia.
Powiększa się skala ubóstwa w naszym kraju i jest to tendencja wzrostowa. W sposób szczególny doświadczają tego rodziny wielodzietne, niepełnosprawni, ludzie w podeszłym wieku, chorzy, samotni. Coraz więcej osób, w dobie kryzysu gospodarczego i przemian związanych z wchodzeniem Polski do Unii Europejskiej, nie radzi sobie z zapewnieniem niekiedy podstawowych warunków bytowych.
Dużą rolę odegrać mogą w tej sytuacji kościoły lokalne, parafie, a więc także każdy z nas. Z taką inicjatywą mogliby wyjść kapłani, z racji corocznych wizyt duszpasterskich mający dobre rozeznanie komu należałoby przyjść z pomocą, zarówno zwykłą, codzienną, choćby w zrobieniu zakupów czy posprzątaniu, jak i bardziej profesjonalną: w uzyskaniu porady prawnej, psychologicznej, w dotarciu do odpowiedniej instytucji, w znalezieniu zatrudnienia dla osób będących w szczególnie trudnym położeniu, a może nawet kogoś, kto w skrajnych przypadkach mógłby finansowo wspomóc potrzebujących.
W niektórych częściach kraju istnieją wprawdzie diecezjalne ośrodki pomagające rodzinom, punkty Caritasu, ale wiele osób chorych, mniej zaradnych życiowo bądź opatrznie rozumiejących działalność tych instytucji, nie potrafi do nich dotrzeć lub krępuje się skorzystać z ich wsparcia.
Dlatego niezwykle pożyteczne byłoby wyjście z propozycją dyskretnej i taktownej, niezobowiązującej pomocy popartej rekomendacją np. proboszcza bądź innego kapłana. Mogłaby to być pomoc codzienna bądź jednorazowa. W każdej parafii są przecież ludzie dobrej woli, a także osoby kompetentne, zajmujące się różnymi dziedzinami życia, które chętnie włączyłyby się w dzieło pomocy bliźnim.
Trzeba spojrzenia miłości, aby dostrzec obok siebie brata, który wraz z utratą pracy, dachu nad głową, możliwości godnego utrzymania rodziny i wykształcenia dzieci doznaje poczucia opuszczenia, zagubienia i beznadziei. (...) Niech "wyobraźnia miłosierdzia" wyznacza duszpasterski program Kościoła w Polsce - mówił Jan Paweł II w 2002 roku na krakowskich Błoniach. Niechaj owa "wyobraźnia" będzie drogowskazem i zachętą także do naszych działań dla dobra tych, którzy żyją obok nas."
( Paweł M. Nawrocki )
-pola (2013-06-11 09:21:34)
oo7 nie martw się są parafie gdzie dzieciom funduje się kolonie. Moja córka na taką właśnie jedzie. Ciekawe co wszyscy krytykujący robią dla innych. Fajnie jest liczyć cudze pieniądze i czyny. Ciekawe czy krytykujący z taką zjadliwością robią coś dla innych?
-Tak, jest mniej warte (2013-06-11 05:07:21)
bo maja nizszy PKB na osobe :) udowodnij ze jest inaczej.
-do Wałodii, oo7 i im podobnych mędrców (2013-06-11 00:39:03)
Za zdrowie i leczenie obywateli u nas póki co odpowiedzialne jest państwo czyli rząd, podobnie jak w Busku za szpital odpowiedzialny jest starosta a nie proboszcz.
Za finanse i gospodarkę również odpowiada premier i jego gabinet. Za to pobierają swoje pensje. Zresztą oni sami z własnej woli podjęli się roli jaką pełnią i odpowiedzialności za los i byt bywateli - nikt ich nie zmuszał. Jeżeli nie ma pracy, jeżeli ludzie ubożeją, tak że nie stać ich na leczenie, a młodych rodzin na swój kąt, to nie wina księży.
A to co Ty byś wolał, to jest już Twoja prywatna sprawa. Chcesz pomóc chorującym, których nie stać na odpowiednie leczenie? chcesz wesprzeć finansowo młode rodziny? - proszę bardzo! otwarta droga! działaj! - załóż fundację, fundusz, stwórz organizację charytatywną, pozyskaj ofiarodawców itp - rusz się! pokaż co potrafisz! a nie pouczaj tych, którzy zakasali rękawy i robią coś wielce pożytecznego. Tych, którzy chcą nieść pomoc tym, którzy nic nie mają, nawet dostępu do wody pitnej. Oni w Sudanie o opiece zdrowotnej, nawet takiej jak ta nasza obecnie, nie mogą nawet pomarzyć, bo jest poza ich wyobraźnią!
Swoją drogą czy uważasz aby, że życie lub zdrowie Sudańczyka jest mniej warte niż Polaka?
-fx (2013-06-10 23:02:11)
oo7, Ależ funduje, poszukaj na necie. Włodi, a może wolałbyś, żeby poszły na nową galerię handlową, gdzie chodziłbyś w niedzielę?
-Lewactwo pierwsze (2013-06-10 21:18:14)
jak mowa o kościele. Szkoda, ze tylko slogany, a nic mądrego.
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.