Dodane: Kasia Data: 2013-06-10 14:21:23 (czytane: 21100) 
Dziś, w poniedziałek 10 czerwca, wizytę duszpasterską w buskiej Parafii Św. Brata Alberta składa ks. bp Marian Florczyk. W ramach wizytacji kanoniczej sufragan Diecezji Kieleckiej odwiedzi w pierwszej kolejności uczniów i nauczycieli szkół znajdujących się na terenie Parafii.
O godzinie 14:30 przybędzie do kaplicy w sanatorium Krystyna, a o 15:15 kaplicy w 21 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowym. W intencji kuracjuszy biskup Florczyk odprawi Mszę Św. w parkowej kaplicy św. Anny o godzinie 16.00.

Ksiądz Marian Florczyk jest biskupem rzymskokatolickim, doktorem nauk społecznych, od 1998 r. biskupem pomocniczym Diecezji Kieleckiej. Urodził się 25 października 1954 w Kielcach. Po maturze, w 1975 r wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, w którym do 1981 odbywał studia filozoficzno-teologiczne.

Święcenia diakonatu przyjął 29 marca 1980 r. z rąk biskupa diecezjalnego kieleckiego Jana Jaroszewicza, a święcenia kapłańskie rok później, 6 czerwca 1981 r., z rąk jego następcy, bp. Stanisława Szymeckiego.
W latach 1981–1984, objąwszy wikariat w parafii Chrystusa Króla w Kielcach, mocno angażował się w duszpasterstwo robotników i pomoc internowanym podczas stanu wojennego.

W 1984 r. rozpoczął studia specjalistyczne na Wydziale Nauk Społecznych Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie. W 1987 na podstawie pracy ‘’Prawa związków zawodowych’’ uzyskał stopień licencjata, a w 1990 r., dzięki rozprawie ‘’Prawa rodziny w nauczaniu społecznym Kościoła’’ uzyskał doktorat nauk społecznych.
Po powrocie do kraju w 1991 rozpoczął wykłady z nauki społecznej w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. 2 sierpnia 1994 roku objął rektorat w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, który to urząd pełnił przez cztery lata.
W latach 1991-1994 był diecezjalnym duszpasterzem robotników, w latach 1991–1993 wizytatorem generalnym, a także egzaminatorem z katolickiej nauki społecznej przy egzaminach proboszczowskich.
W grudniu 1991 został członkiem rady kapłańskiej, a trzy lata później członkiem rady duszpasterskiej. Uznany jest za pierwszego opiekuna ukazującej się od 11 października 1992 kieleckiej edycji ‘’Gościa Niedzielnego’’.
21 lutego 1998 ks. Marian Florczyk został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej i biskupem tytularnym Limaty. Sakrę biskupią przyjął 18 kwietnia 1998 z rąk kardynała Franciszka Macharskiego, arcybiskupa metropolity krakowskiego, oraz biskupów kieleckich: diecezjalnego Kazimierza Ryczana i pomocniczego Mieczysława Jaworskiego w kościele św. Józefa Robotnika w Kielcach. Od 1998 jest dyrektorem Intelektualnej Formacji Kapłanów w diecezji kieleckiej.
Obecnie bp. Florczyk jest wikariuszem generalnym diecezji kieleckiej, członkiem Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej i Rady Kapłańskiej, delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców. Należy do Kolegium Konsultorów. Jest również przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Wydziału Gospodarczo-Finansowego oraz Asystentem Kościelnym ds. Ruchów, Wspólnot i Stowarzyszeń Katolickich diecezji kieleckiej.
Obszar jego zainteresowań badawczych skupiony jest wokół katolickiej nauki społecznej. Jest autorem licznych artykułów naukowych oraz popularnonaukowych, m.in.: Katolicy a polityka, Problem wolności na podstawie nauczania Jana Pawła II, Nauka społeczna Kościoła w nowej ewangelizacji, Zaangażowanie świeckich w życie polityczne, Wokół Prawdy i Miłości.
(tekst, zdjęcia: Jarosław Kruk)
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (27) |
-do: (2013-06-11 07:27:54) - a gdzie wolność, równość, braterstwo - podwaliny ideowe ojców komunizmu i jego dzisiejszych lewicowych mutacji? (2013-06-11 10:38:50)
Kto krzyczy „łap złodzieja”?
Według listy Hurun Global Rich List 2013, wśród 1453 najbogatszych ludzi na świecie, 31 jeden dolarowych miliarderów to chińscy parlamentarzyści z Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL). Raport Hurun ukazuje jak pieniądze, władza i polityka są ściśle ze sobą powiązane w Chinach, gdzie najbogatsi członkowie społeczeństwa mają prawa decyzyjne w najwyższych organach ustawodawczych i doradczych ChRL.
Zgodnie z listą najbogatszy Chińczyk, Zong Qinghou, lat 68, jest również pierwszy na liście najzamożniejszych deputowanych OZPL, z prywatną fortuną równowartą 13 miliardów dolarów. Obecnie odbywa on swoją trzecią pięcioletnią kadencję w administracji rządowej.
Lista Hurun podaje, że najbogatszy członek Kongresu USA, republikanin z Kalifornii Daeell Issa, z dochodami równymi 700 milionów dolarów, byłby dopiero 40 na liście najbogatszych członków chińskiej OZPL.
-do: (2013-06-11 08:25:56) (2013-06-11 09:57:45)
a może np. Harcermistrzyni ma 1/3 zasług biskupa?
-lusi (2013-06-11 08:36:51)
JK bije na Burmistrza z damami mu nie po drodze?
-- (2013-06-11 08:25:56)
Harcermistrzyni to tylko 1/3 buźki na fotografii uwzględnił.Nie ładnie fotopstryku.Popraw się,tak dam się nie traktuje tym bardziej,że to lubiana i zasłużona działaczka Harcerska miasta i regionu.
-antyksiąCCCCC (2013-06-11 07:32:55)
księdze to nic tylko sie molestujo jedzo i jedzo i nic więcy aż brzuchy takie wielkie porosły bo sie wogóle nie modlo
- (2013-06-11 07:27:54)
Ciekawe jakim autem jeździ ,,JEGO EMINENCJA,, TFU - a gdzie skromność , ubóstwo i cnota - jak DROGA , KTÓRĄ Rzekomo miał Jezus wskazywać jako przykład - mordy kościoła w imię Chrystusa przez wieki czynione w imię tzw wiary miłości i pokoju - OBŁUDA OBŁUDA KOŚCIOŁA - OTO CAŁA PRAWDA
-do: dziad z dziada (2013-06-11 01:19:42)
Co ten przebieraniec przywiózł dla biednych mieszkańców buska? dobre słowo? - zgadłeś - dobre słowo i nadzieję - dwa 'dary' niezwykle ważne w trudnych chwilach. Kto zna życie ten to rozumie. Dobre słowo i nadzieja to to co pozwoliło wielu przetrwać najcięższe chwile, z Oświęcimiem i łagrami włącznie.
A Ty pewnie wolałbyś słodycze...
-do: xyz - brak umiejętności czytania ze zrozumieniem się kłania! (2013-06-11 01:01:26)
W artykule jest napisane: ''...sufragan Diecezji Kieleckiej odwiedzi w pierwszej kolejności uczniów i nauczycieli szkół..'' - jeśli dla Ciebie odwiedzanie to to samo co ocenianie, to gratuluję! tak właśnie tworzy się teorie spiskowe dla maluczkich, czego przykład dałeś w dalszej części wpisu.
-czym jaśnie książe zajechał (2013-06-11 00:46:03)
maybachem tadzia czy leksusem kazika a po drugie na zdjęciu numer 2 nad kościołem leci czarny anioł to oznaka końca świata to znak dla mocherów !!!!!!!!!!!!
- (2013-06-10 23:13:50)
chyba na maturze bedzie religia!!!!! masakra!!!!
-xyz (2013-06-10 23:00:47)
o ile pamiętam instrukcję dot takich wizytacji nie ma tam mowy o jakiejkolwiek ocenie nauczycieli. Może w ramach takiej wizytacji oceniany byc jedynie nauczanie religii i cały zakres spraw parafii. Typowe naciaganie ustaleń konkordatowych lub niestarannainformacja portalu.Szkoła jest instytucja świecka. I trzeba to uszanować, choc niektórym dyrektorom portki się trzęsą. Nie z powodu wizyty wielebnego a ze strachu o stołek.A młodziez to widzi i potem płacz o bezideowej młodzieży.
-dziad z dziada (2013-06-10 22:25:20)
no dobra, a co ten przebieraniec przywiózł dla biednych mieszkańców buska? dobre słowo? żenada.
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.