Dodane: Kasia Data: 2013-04-16 10:26:33 (czytane: 16005) 
Konferencje prasowe są obecnie najczęstszą formą komunikacji społecznej, organizowane w celu przekazania informacji, odpowiedzi na określony temat lub zajęcia stanowiska w określonej sprawie. Podobnie działa Sojusz Lewicy Demokratycznej, organizując różne konferencje tematyczne.
Służba zdrowia przeżywa totalny chaos, więc budzi to ogromne zainteresowanie społeczne. Nie ma dnia, aby nie docierały do nas bulwersujące informacje z różnych zakątków kraju. Każdy z nas drży o swoje zdrowie, niezależnie od opcji politycznej. I każdy z nas, w każdej chwili może stać się pacjentem szpitala.
Podczas wojewódzkiej konferencji prasowej SLD, która odbyła się w dniu 21.03.2013 r. omówiłam m.in. stanowisko naszej partii wobec następujących zmian własnościowych w Uzdrowisku Busko – Zdrój S.A. oraz nasze oczekiwania w tej sprawie. Odniosłam się też do sytuacji w szpitalu powiatowym, odpowiadając na pytania dziennikarzy.
Mojemu wystąpieniu na konferencji prasowej SLD w Kielcach poświęcona była właściwie cała Sesja Rady Powiatu w dniu 05.04.2013 r. Zwróciłam uwagę, iż moje zainteresowanie problemami służby zdrowia wzbudziło natychmiastową reakcję i histeryczne wypowiedzi, mające udowodnić, że monopol na wiedzę i nieomylność ma tylko samorząd powiatowy. Nie dopuszcza się żadnego dialogu społecznego. Każda wypowiedź i pytania stawiające pewne wątpliwości określane są natychmiast atakiem politycznym.
Nie rozumiem retoryki radnych powiatowych. Z ogromnym zdziwieniem przyjęłam wypowiedzi osób pełniących ważne stanowiska samorządowe. Należało może najpierw sprawdzić, o co właściwie chodzi w całej sprawie, a dopiero później wydawać określone sądy. W dobrym tonie byłoby zawiadomić mnie, iż na Sesji Rady Powiatu zostaną poddane pod wątpliwość moje wypowiedzi.Wykorzystano fakt mojej nieobecności i z góry wydano określony werdykt.
Konferencja prasowa w buskim szpitalu powiatowym pod względem marketingowym była dobrze przygotowana. Przedstawione dane statystyczne i ekonomiczne zdominowały wszystkie wystąpienia. Starano się za wszelką cenę przedstawić problemy szpitala powiatowego, jako sukces bądź eksperyment, który nawet, jeżeli się nie powiódł, to był niezbędny.
Wyjaśnianie skomplikowanego mechanizmu kontraktacji i tzw. wykonań w stu procentach i nadwykonań nie ma przełożenia na pozytywną, społeczną ocenę szpitala.
Pytania, które chciałabym zadać, są w dalszym ciągu aktualne:
Czy działalność oddziału chirurgicznego kierowanego przez Doktora Skucińskiego można nazwać sukcesem?
Czy sukcesem można nazwać utworzenie oddziału geriatrycznego, bez należytej kadry?
Jakie będą dalsze losy oddziału dziecięcego?
Jakie tajemnicze zmiany planowano na oddziale płucnym?
Co czują pacjenci na oddziale wewnętrznym, wiedząc, że jest tam zatrudnionych tylko dwóch lekarzy na stałe i co się może wydarzyć w sytuacji nieobecności jednego z nich z przyczyn losowych?
Na zadawane pytania zawsze można udzielić takiej odpowiedzi, która będzie „zadowalać” stronę odpowiadającą, natomiast osoba pytająca zawsze będzie czuła niedosyt odpowiedzi. Można sobie więc w nieskończoność retorycznie udowadniać, czy „szklanka do połowy pełna lub do połowy pusta to to samo”.
Najbardziej zaskoczyło mnie stwierdzenie, iż SLD kłamie - wypowiedziane przez Przewodniczącego Komisji Zdrowia radnego Romana Dudę. Moja wypowiedź na temat oddziału ortopedycznego szpitala powiatowego nie dotyczyła ostatnich dwóch lat jego działania, lecz nawiązywała do tworzenia oddziałów ortopedycznych dla dorosłych w Szpitalu Dziecięcym Górka. Miało to na celu zarobienie dodatkowych, szybkich pieniędzy, kosztem funkcjonującej tam szkoły. Należało zaczekać z wydaniem tak drastycznej opinii.
SLD jest partią wyjątkowo merytoryczną w swoich wypowiedziach, a słowa radnego, który został radnym nota bene dzięki poparciu właśnie tej partii, są nie na miejscu. Bardzo zaskoczyła mnie także jego wypowiedź - cytuję „Pani Dyrektor świetnie odpowiedziała na zarzuty wobec szkoły.”
Ta świetna odpowiedź to całkowite pominięcie tematu, w jakich warunkach odbywają się zajęcia lekcyjne na Górce, a także brak wyjaśnienia, na czym polegała restrukturyzacja szkoły.
Pytam, dlaczego z portalu internetowego po dwóch dniach zniknęło zdjęcie dokumentujące właśnie ten fakt, czyli uczące się dzieci przy stolikach na jadalni?
Pytam dalej, jakiej pomocy oczekiwali nauczyciele szkoły od Posłów SLD, PiS i PO i w jakiej sprawie były interpelacje?
Czy ten fakt nie miał miejsca wtedy właśnie, kiedy kosztem szkoły tworzono kolejny oddział dla dorosłych w szpitalu dziecięcym?
Dziwi mnie także fakt, iż w sprawie funkcjonowania szkoły wypowiada się Przewodniczący Komisji Zdrowia, a nie Przewodniczący Komisji Oświaty.
W takim razie, czy SLD kłamie, czy wyraża jedynie swoje zainteresowanie tym tematem?
Chciałabym odnieść się do wypowiedzi Pana Starosty Jerzego Kolarza, iż wykazuję się „całkowitą niekompetencją lub totalną nieznajomością tematu”. Uważam, iż w sprawach służby zdrowia kompetentni są jedynie lekarze. Moja nieznajomość tematu jest usprawiedliwiona, gdyż nie zajmuję się służbą zdrowia zawodowo, natomiast Pan – Panie Starosto odpowiada w sposób bezpośredni za to, co dzieje się w szpitalu powiatowym i w szkole na Górce. Nie wie Pan, w stu procentach, kto jest właścicielem uzdrowiska, zapomniał Pan powiedzieć, że szkoła na Górce podlega pod Starostwo Powiatowe, nie wyjaśnił Pan, na czym polegała restrukturyzacja szkoły na Górce i skąd tak nagłe oszczędności w budżecie Starostwa, czego konsekwencją była, być może, likwidacja szkoły na Górce. Pana wystąpienie było arogancją wobec mojej osoby, z pewną dozą
ignorancji odniósł się Pan do przedstawionego przeze mnie problemu. Nie wiem, Panie Starosto, czy prawdą jest, że „coś urodziło się w mojej głowie”.
Chciałabym też dowiedzieć się, o ile uszczupli się budżet Starostwa z tytułu nieprawidłowości wynikłych w szpitalu na Górce?
Nie będę komentować wypowiedzi Radnego Grzegorza Lasaka, gdyż nie zamierzam zniżać się do poziomu tej retoryki. Informuję Pana, iż „ta osoba ściągnięta z Warszawy”, to Wice Marszałek Sejmu RP Pan Jerzy Wenderlich, który przyjechał na Ponidzie na zaproszenie rolników. Gdyby natomiast radni i posłowie PSL zajęli się problemem, którym musiał zainteresować się Marszałek, nie byłoby potrzeby jego przyjazdu z Warszawy. Przypominam Panu także, iż żyjemy w demokratycznym Państwie prawa, którego obywatele mają prawo interesować się sprawami społecznymi, zadawać pytania i oczekiwać odpowiedzi, nawet, jeśli te odpowiedzi są trudne, gdyż wkalkulowane jest to w funkcje publiczne, które w imieniu społeczeństwa się sprawuje.
Jeżeli natomiast za swoje zainteresowania i działalność społeczną mam stanąć przed Sądem, to zanim to się stanie, chciałam zadać otwarte pytanie radnym powiatowym PSL.
„Czy w powiecie buskim istnieje układ zamknięty?
Czy moja rodzina ma się już obawiać?
Że jutro przyjdą i po mnie?”
PS. Moją intencją nie było wystąpienie przeciwko Szpitalowi Dziecięcemu na Górce, jak sugerują niektórzy radni. W dowód na to przedstawiam materiały do pierwszej części swojego wystąpienia na konferencji prasowej, dokumentujące:
Apel: ODDAJCIE GÓRKĘ DZIECIOM!
Cytuję swoją wypowiedź w tej sprawie, natomiast materiały potwierdzające moją wypowiedź znajdują się w biurze Rady Wojewódzkiej SLD w Kielcach.
„SLD pozytywnie ocenia podjęcie decyzji o komunalizacji Uzdrowiska przez Samorząd Województwa. To słuszna decyzja przede wszystkim z punktu widzenia społecznego. Tym bardziej, że zdecydowana większość pracowników Uzdrowiska i związki zawodowe były przeciwne prywatyzacji. W tej też kwestii Posłowie SLD składali interpelację poselską do Ministra Skarbu. Biorąc pod uwagę, iż wycena majątku Uzdrowiska była rażąco niska, budząc tym samym protest różnych środowisk lokalnych i części politycznych.
Nie wiemy jeszcze, jakie plany w stosunku do całego Uzdrowiska ma Zarząd Województwa i Pan Marszałek. Mamy także nadzieję, że sanatoria dla dorosłych, w warunkach komunalizacji, poradzą sobie chociażby, dlatego, że jest duże zainteresowanie leczeniem w buskim uzdrowisku.
Nasza szczególne zainteresowanie budzi dalszy los Szpitala Górka. To bowiem od Pana Marszałka i Samorządu Województwa będzie teraz zależeć dalszy rozwój szpitala oraz szkoły przyszpitalnej podległej Starostwu Powiatowemu.
SLD zwraca się ze szczególnym apelem do Pana Marszałka oraz Starosty Buskiego o przywrócenie dawnego statusu szpitalowi i szkole na Górce.
- Dajmy ponownie szansę Górce, dajmy szansę dzieciom, personelowi i nauczycielom!
- Dajmy szansę rodzicom, bo dla nich zdrowe i radosne dziecko to największe szczęście i radość!
Górka powinna znów być tylko szpitalem dla dzieci.
W ostatnich latach szpital ten przechodził szereg zawirowań. Ciągłe eksperymenty, zmiany priorytetów, szukanie łatwych i szybkich pieniędzy dla szpitala. W ten oto sposób kosztem dwóch oddziałów dziecięcych i pomieszczeń szkolnych utworzono trzy oddziały ortopedii dla dorosłych. Dzisiaj na dwóch oddziałach dziecięcych jest ponad 60 dzieci, a nauka ich i warunki, w jakich się uczą urąga warunkom XXI wieku, bowiem świetlica, jadalnia i szkoła to trzy w jednym. Przy tych samych stolikach dzieci pobierają naukę, posiłek lub odbywają zajęcia świetlicowe.
Sprawą tą zajmują się media już prawie od trzech lat. W obronie szkoły występowali również jej nauczyciele. Zastanawiający jest fakt, co było powodem załamania się dobrej passy szpitala. Dlaczego w tak krótkim okresie zmieniono całkowicie profil leczenia na Górce. Być może były to trudne negocjacje z NFZ, być może w części niż demograficzny, być może przemawiały za ograniczeniem leczenia dzieci względy ekonomiczne. Stwierdzenie jednak, że nie opłaca się leczyć dzieci, bo to zbyt kosztowne nie powinno być wypowiadane głośno w tym właśnie miejscu, dlatego chociażby iż utworzony w 1920 roku szpital dziecięcy miał pełnić misję leczenia i specjalnej opieki nad dziećmi. Teraz właśnie nadarza się okazja, aby odbudować dawną świetność tego szpitala, wrócić do kompleksowego leczenia dzieci tak jak odbywało się to, kiedy był tam Doktor Starkiewicz, Doktor Goryński, Doktor Dobrowolski, Doktor Domagała i inni fantastycznie oddani sprawie lekarze. Dzisiaj także nie brakuje oddanych sprawie specjalistów, należy tylko określić na nowo priorytety szpitala i zapewnić ciągłość kontraktów a ludzie, tzw. zapaleńcy na pewno się znajdą. Zawsze w naszym społeczeństwie są ludzie, którzy podejmują określone misje i tak też dzieje się w Szpitalu Górka. Szpital Górka ma przecież swoją wyrobioną markę. Może być nadal doskonałą reklamą buskiego uzdrowiska, jako wyłącznie szpital dziecięcy. Nawiązując także do Solca Zdroju, który bardzo dobrze promuje swoje obiekty uzdrowiskowe. Mając Malinowy Zdrój, teraz baseny termalne zaczyna ściągać do siebie coraz więcej kuracjuszy.
Liczymy bardzo na to, iż po przekształceniach własnościowych uzdrowisko buskie odniesie sukces, ale należy podejmować takie działania, które będą zachęcać do przyjazdu do naszego miasta i uzdrowiska, a taką wizytówką może być właśnie szpital kompleksowej rehabilitacji dla dzieci.”
Odsyłam państwa również do artykułów na temat Szpitala na Górce w Gazecie Wyborczej – „Szpital Górka nie dla dzieci? – Bo się nie opłaca” oraz artykułu „Nie opłaca się leczyć małych pacjentów. Apel: Oddajcie Górkę dzieciom”.
Z poważaniem
Irena Romanowska
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (36) |
-do ff (2013-04-18 21:47:31)
Mała różnica określenie zielona wsza nie jest skierowane do konkretnej osoby.Czerwona gnida jest i tu się zgina dziób pingwina.
-xyz (2013-04-18 20:50:17)
taki wpis powinien być natychmiast usunięty przez admina portalu. Jeśli nie reaguje jest podstawa do interwencji prokuratorskiej. Dziwi ,że jest admin portalu wyczulony na spory polityczne czy ideowe na portalu i usuwa wpisy bądz blokuje ich umieszczanie. Nie reaguje na ewidentne naruszenie prawa. Dziwna mentalnośc choć rozumiem o co chodzi. Romanowska nie jest władzą z którą należy się liczyć. Wstyd
-ff do -- (2013-04-18 19:28:32)
odpowiedzialność tylko za gnidy a za wszy już nie. I tu się kłania sprawiedliwość z epoki która minęła a Ty pewnie za nią tęsknisz.
-- (2013-04-18 15:02:55)
Karaluchy w Sejmie,na dole gnidy wszy.Leo przekroczył granice,mam przeczucie,że odpowie za swój wpis.PERSONALNE nazwanie kogoś czerwoną gnidą jest obraźliwe i od Pani R. zależy co teraz z tym zrobi
-Jon (2013-04-18 14:48:55)
Ogórki się nie skończyły ,chociaż niektórzy by bardzo chcieli.
- (2013-04-18 08:30:34)
Taki od dawania dotacji
-- (2013-04-18 07:48:47)
a kto to je kalemba
-do Leo (2013-04-18 07:39:22)
Natomiast ty jesteś zielona wsza
- (2013-04-18 07:04:37)
ogórki sięmskończyły już ?pani Ireno ,Był Kalemba i co dalej z sprawą . Szuka pani gdzie indziej poparcia .
-Leo (2013-04-18 04:02:57)
Romanowska czerwona gnida
-uzu (2013-04-17 21:25:44)
Romanowską na dyrektora Szpitala Powiatowego, rzecznika poszkodowanych w różnych konfiguracjach, na wszystkim się zna.Z powodzeniem dojdzie odszkodowań za robaczywe czereśnie, bo akacje zakwitły za póżno i psl powiadomił tylko tych rolników,co sami wiedzą, co znaczy owocówka, a to czosnek wysadzili we właściwym terminie a inni nie, bo zaczytali się w wystąpieniach pani R. i ponieśli stąd straty,a to koguty przestały znosić jaja bo im zlikwidowano grzęde i jaja pozostały w stanie że nie trzeba ich znosić itd.itp.Buskie sld, jesteście i groteskowi a przez to śmieszni.
-?? (2013-04-17 21:07:48)
A kto jest Moskal?? Co znaczy w Radzie Powiatu ??
- (2013-04-17 20:33:53)
a co moskal na to ?
-pitu do bbbbbbbb (2013-04-17 16:33:02)
Nie szczekaj, jak nie umiesz czytać to do zmywania garów. Nie rozumiesz g...a babo, że ktoś się podszył pod mój nic? Partia kobiet też mi coś. Może sexmisji się naoglądałaś?
-zsr (2013-04-17 12:48:02)
układ zamknięty JEST BYŁ I BĘDZIE to jest całe PSL i reszta to jest w SOLCU ZDROJU jak i w BUSKU ZDROJU wyborcy OCKNNIJCIE SIĘ W KOŃCU
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.