swietokrzyskie.info

Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Leszek Gadawski Buskowianinem Roku 2012 (foto/video)

Dodane: Kasia Data: 2013-03-25 10:11:51 (czytane: 18671)  Wersja do druku

Buskowianinem Roku 2012 został Leszek Gadawski, prezes Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju. Szósty galowy koncert, podczas którego wręczono statuetkę Siewcy, odbył się w sobotę 23 marca.

Uroczystego otwarcia gali dokonał burmistrz Waldemar Sikora, który serdecznie powitał przybyłych gości. Przypomniał, że statuetka Siewcy symbolizuje rzetelność, dobroć, ofiarność, chęć pomocy innym. Kapituła, w skład której wchodzą Grażyna Buske, poetka i pisarka, Justyna Nurek przewodnicząca Rady Miejskiej w Busku-Zdroju, burmistrz Waldemar Sikora, Mieczysław Sas Buskowianin 2007 roku, wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba Buskowianin Roku 2008, siostra Angela  Buskowianin Roku 2009, fotograf Piotr Kaleta Buskowianin Roku 2010 i Bogdan Panhirsz Buskowianin Roku 2011, w tym roku spośród zgłoszonych kandydatów, wybrała 3 finalistów.

buskowianin06.jpg 

Do tytułu Buskowianin 2012 nominowano: Leszka Gadawskiego prezesa TMB, Mariana Kopałę przedsiębiorcę i biznesmena, właściciela firmy "Metal-Kop" oraz Henryka Moćko wieloletniego nauczyciela, wychowawcę i dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju.

 buskowianin01.jpg

Marian Kopała nie krył, że jest ogromnie dumny z tego, że otrzymał nominację. "Tu w Busku się urodziłem, wychowałem, tu chodziłem na jabłka, gruszki, czereśnie, obserwowałem jak Busko się zmienia, tu założyłem swoją firmę" - mówił nominowany. Kandydaturę Pana Mariana Kopały do tytułu „Buskowianin Roku 2012” zgłosili: Stowarzyszenie BUSKO BUSKO, Stowarzyszenie „Przyszłość Oleszek”, Ochotnicza Straż Pożarna w Młynach oraz Mieszkańcy Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

 buskowianin02.jpg

Henryk Moćko, który swą pracę zaczął w 1952 roku i cieszył się, że o nim nie zapomniano, wyznał podczas gali: "moje bogactwo rozdałem sprawiedliwie wszystkim, których uczyłem". Kandydaturę Pana Henryka Moćko do tytułu „Buskowianin Roku 2012” zgłosili: Społeczny Komitet Obywatelski Miasta i Gminy Busko-Zdrój, Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział Busko-Zdrój, Związek Żołnierzy Wojska Polskiego w Busku-Zdroju oraz Mieszkańcy Miasta i Gminy Busko-Zdrój. Każdy z nominowanych wysłuchał muzycznej dedykacji, którą przygotował Big Band z Kielc pod dyrekcją Jana Tokarza.

buskowianin05.jpg

Tegoroczny laureat, zdobywca tytułu Buskowianin Roku 2012 i statuetki Siewcy, Leszek Gadawski, odbierając nagrodę przyznał, że na jego zasługi w TMB składa się praca wszystkich członków Towarzystwa. "Mam nadzieję, że nagroda, którą dzisiaj otrzymałem, będzie mnie dopingowała do dalszej pracy". Buskowianin Roku 2012 przyjął gratulacje, nie kryjąc swego wzruszenia i radości.

 buskowianin04.jpg

W tym roku po raz pierwszy jeden z nominowanych otrzymał zaszczytny tytuł Kawalera Pierścienia Złotego Orła, który przyznaje Kapituła Pierścienia Złotego Orła Związku Wojska Polskiego. Zdobywcą tytułu został Henryk Moćko, "siewca wiedzy, umiejętności, miłości do ojczyzny i Ponidzia", który podziękował za wyjątkowe wyróżnienie, wykrzykując: "Ku chwale ojczyzny". Po koncercie wszyscy udali się na słodki poczęstunek. 

Leszek Gadawski: od 16 lat jest Prezesem Towarzystwa Miłośników Buska - Zdroju oraz członkiem Zarządu Stowarzyszenia Regionalistów Województwa Świętokrzyskiego. Funkcje te pełni społecznie. Jest pomysłodawcą kwest na cmentarzu parafialnym w Busku – Zdroju. Zebrane podczas kwest środki finansowe są przeznaczane corocznie na odnowę, renowację i remonty zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym. Do tej pory wyremontowano m.in. grobowiec pierwszego, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., Burmistrza Buska - Zdroju Kazimierza Gałdzińskiego, grobowiec rodziny Rzewuskich - gdzie spoczywa zmarły w 1841 r. założyciel Uzdrowiska - generał Feliks Rzewuski, obelisk dr Leopolda Byrkowskiego, który ofiarował na cele społeczne na rzecz miasta Willę „Polonia”, grobowiec rodziny Honowskich, a także grobowiec Andrzeja Brzuchala – Sikorskiego -kapelmistrza orkiestry Legionów Józefa Piłsudskiego i założyciela orkiestry strażackiej w Busku-Zdroju. W ubiegłym roku ustanowionym przez Radę Miejską w Busku-Zdroju „Rokiem Doktora Szymona Starkiewicza” z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju wykonano fasadę grobowca rodziny Starkiewiczów oraz fotografie Wandy i Szymona Starkiewiczów.

buskowianin03.jpg


 Pan Leszek Gadawski jest twórcą pierwszej w Polsce „Alei Wielkich” z drzewami znanych osobistości przebywających w naszym kurorcie. Swoje drzewa posadzili już m.in.: Prymas Polski Kardynał Józef Glemp, Wiesław Ochman, Małgorzata Walewska, prof. Barbara Hesse – Bukowska, Krzysztof Krawczyk, Artur Jaroń, Bogusław Kaczyński, czy Barbara Wachowicz. Był inicjatorem budowy pomnika Leszka Czarnego, który uroczyście odsłonięto w tym roku oraz pomysłodawcą honorowych znaczków Towarzystwa Miłośników Buska – Zdroju nadawanych przez Zarząd TMB-Z zasłużonym dla miasta osobom.

Złote znaczki Towarzystwa otrzymali m.in. Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska, Małgorzata Żak, Mieczysław Sas. Upamiętniając 20- lecie śmierci wybitnego piewcy Ponidzia Wojciecha Belona Pan Leszek Gadawski zorganizował z tej okazji wielki koncert, który dał początek corocznie odbywającemu się już w naszym mieście Ogólnopolskiemu Festiwalowi Piosenki im. Wojtka Belona.

Jako jeden z trzech osób, obok Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa i Dyrektora Szkoły Muzycznej w Kielcach - Artura Jaronia, otrzymał w 2010 r. nagrodę Redakcji „ Echa Dnia” dla osób, które zasłużyły na pochwałę. Za długoletnią pracę społeczną Pan Leszek Gadawski został wyróżniony Srebrnym Krzyżem Zasługi.


Kandydaturę Pana Leszka Gadawskiego do tytułu „Buskowianin Roku 2012” zgłosił
Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Kielecka Hufiec Busko-Zdrój.

/kr/



  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (12)
     

-do kibic (2013-03-26 19:19:46)

Nie mylisz się władzuchna im pachnie.Dla Buska najwięcej robią nie ci z fotografii ale Panowie- SAS,Kopała,Pankirsz,Magdziak,Parowie,Dziekan i inni bo oni dają ludziom pracę a bez niej wyglądalibyśmy jak barszcz na gwoździu.

-do poniżej (2013-03-26 11:02:46)

No co Ty?Oni przecież startują co cztery lata /nie wstydząc się zresztą/.A efekt ich wejścia do rady jaki jest każdy widzi.

-kibic (2013-03-26 07:24:41)

Wcale się nie zdziwię jak czlonkowie TMB wystartują w wyborach samorządowych z list Porozumienia samorządowego. Rozborski, Ura, Majcherczakowa, Gadawski - ludziska czytajcie między wierszami :)

- (2013-03-25 23:06:08)

śmiech na sali... Megaloman i jego Towarzystwo Wzajemnej Adoracji.
Pomnik bez zezwolenia, i drzewa sadzone bez ładu i składu wbrew opinii konserwatora zabytków ot zasługi naszego laureata. Przy poprzednich jak np. Pan Sas baaaaaaardzo blado.

- (2013-03-25 20:29:58)

Statuetka ta należała się dla Pana Profesora Moćko.Panie Profesorze w naszych sercach ma Pan tysiące takich statuetek,przykro tylko że nie szanuje się w naszym mieście prawdziwych wartości i nie docenia tych ludzi którzy na to zasługują.

-boję się (2013-03-25 18:40:51)

panie Gadawski a skoro pan jest tak wielkim społecznikiem to co pan zrobił dla żywych.O zmarłych należy pamiętać.ale od tego jest IPN i inne podobne... teraz już wiem dlaczego nie dostał tego miana człowiek który na to zasłużył czyli Leszek Marciniec.a dzisiejsze ZHP pod kierunkiem tej starszej pani która pana nominowała to wstyd dla Buska.czy panu nie wstyd?czy pan nie wie co to jest ambicja?czy kasę odda pan na ratowanie grobowców w Busku
przecież pan o to podobno dba.

-uczeń (2013-03-25 17:56:59)

Nie mam nic do Pana Gadawskiego, ale jego wybór to ??????
Gratuluje Panu Moćce nominacji szkoda ,że nie wygrał.
Gratulacje dla Kapituły która po raz pierwszy przyznała tytuł Kawalera Pierścienia Złotego Orła, który przyznaje Kapituła Pierścienia Złotego Orła Związku Wojska Polskiego. Zdobywcą tytułu został Henryk Moćko, "siewca wiedzy, umiejętności, miłości do ojczyzny i Ponidzia", który podziękował za wyjątkowe wyróżnienie, wykrzykując: "Ku chwale ojczyzny".

- (2013-03-25 16:19:25)

a może czas zlikwidować tą nagrodę?

-uczennica (2013-03-25 13:23:23)

Gratulacje Panie Profesorze. Z wyrazami szacunku. Uczennica.

-uczeń (2013-03-25 12:55:13)

gratulacje Panie Moćko

-uczeń (2013-03-25 12:55:06)

gratulacje Panie Moćko

-zx (2013-03-25 12:10:30)

Pani przewodnicząca w nowej wersji!!!

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry