swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Rok 2013 rokiem pieszego

Dodane: Kasia Data: 2013-03-13 09:38:49 (czytane: 15249)  Wersja do druku

W celu poprawy bezpieczeństwa, a w szczególności pieszych użytkowników dróg, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Jarosław Szymczyk ogłosił rok 2013, Rokiem Pieszego województwa świętokrzyskiego.

Celem inicjatywy jest wzmożenie działań profilaktycznych oraz współpracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa z lokalnymi samorządami i instytucjami. Po miesiącu jej trwania policyjne statystyki odnotowały spadek liczby wypadków ze skutkiem śmiertelnym. W miesiącu lutym 2013 roku na terenie województwa świętokrzyskiego wydarzyło się 74 wypadki drogowe, w których zginęły 3 osoby. W analogicznym okresie tj. miesiącu lutym 2012 roku wydarzyło się 82 wypadki - ze skutkiem śmiertelnym 10. Niestety pomimo zmniejszenia liczby zdarzeń najechania na pieszych (2012- 54 wypadki; 2013 – 45 wypadki), śmierć w tych zdarzeniach poniosły 3 osoby.

Świętokrzyska policja przypomina, że przejścia dla pieszych to miejsca, w których powinno się bezpiecznie przejść przez jezdnię. Niestety zdarza się, że lekceważący stosunek do przepisów prawa o ruchu drogowym, zarówno kierujących jak i samych pieszych, powoduje, iż często są to miejsca, w których dochodzi do ludzkich tragedii.

Okres zimowy i wiążące się z tym trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że liczba zdarzeń drogowych z udziałem pieszych może być większa. Skutkiem tego są liczne potrącenia osób przez pojazdy. Wina leży nie tylko po stronie kierujących, ale często samych pieszych. Stąd apel ze strony świętokrzyskich funkcjonariuszy adresowany do wszystkich użytkowników dróg, aby w tym niekorzystnym okresie zachowali na drogach szczególne środki ostrożności.
Poniżej przedstawiamy kilka rad, o których każdy pieszy i kierowca powinni pamiętać.

PIESZY powinien:

1. Upewnić się czy jest możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię - czyli najpierw patrzymy w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo
2. Nie wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, nawet na przejściu dla pieszych – pamiętajmy, że samochód nie zatrzyma się w miejscu!
3. Nie wchodzić na jezdnię zza tzw. pojazdu (szczególnie dotyczy to autobusu w rejonie przystanków) bądź innej dużej przeszkody
4. Nie wbiegać na jezdnię, tylko spokojnie wchodzić na przejście dla pieszych
5. Przechodzić jezdnię bez zwalniania i zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby
6. Przekraczać jezdnię tylko w miejscach do tego dozwolonych, a nie tam, gdzie „ nam pasuje”
7. Pod żadnym pozorem nie wolno przeskakiwać płotków, żywopłotów, kwietników i innych elementów oddzielających ruch pieszy od kołowego
8. Dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa na drodze nośmy elementy odblaskowe. Przypominamy, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Prawo o ruchu drogowym mówi o tym, że dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, pozmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Warto, więc namówić dzieci, aby nosiły „odblaski”, nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę oraz wczesną wiosnę, zarówno w dzień jak i po zmierzchu. Nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie tam, gdzie się poruszają. Zwyczaj ten powinien dotyczyć wszystkich pieszych niezależnie od wieku i obowiązujących przepisów prawa.

Pamiętajmy, że stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie – zawieszki, opaski, kamizelki czy jaskrawe parasolki spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet, jeśli popełni on błąd i na przykład będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.
9. Pamiętajmy także, że pieszy, który idzie po lewej stronie jezdni, musi ustąpić miejsca pojazdom nadjeżdżającym z kierunku przeciwnego. Także pieszy idący po drodze przeznaczonej dla rowerów musi ustąpić miejsca nadjeżdżającym rowerom (nie dotyczy to osób niepełnosprawnych).
KIEROWCA powinien:

1. Zawsze zmniejszyć prędkość przed miejscami oznakowanymi, jako przejścia dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami.
2. Widząc pieszych na chodniku, oczekujących na przejście przez jezdnię, należy zatrzymać pojazd i pozwolić im bezpiecznie przejść na drugą stronę drogi.
3. Nie wyprzedzać, ani nie omijać pojazdów w rejonie przejść dla pieszych czy przystanków oraz na samych przejściach.
4. Nie ruszać pojazdem przed zakończeniem przekraczania jezdni przez pieszego.
5. Nie używać sygnałów dźwiękowych, aby wymóc na pieszym szybsze przekraczanie jezdni.

6. Pamiętać, że w kontakcie z pojazdem pieszy jest z góry na straconej pozycji!

Świętokrzyska policja przygotowała także spot, w którym wzięli udział znani polscy aktorzy. Uświadamia on uczestnikom ruchu drogowego, że na bezpieczeństwo pieszych wpływ ma zarówno zachowanie kierujących, jak i samych pieszych.

źródło: KWP Kielce


 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (16)
     

- (2013-03-13 10:48:22)

powinny być zainstalowane kamery na przejściach dla pieszych bo wpadają na pasy nie patrząc czy coś jedzie czy nie

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry