swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

NOWE OBOWIĄZKI DLA MAŁYCH FIRM

Dodane: Kasia Data: 2013-02-27 12:34:45 (czytane: 16365)  Wersja do druku

Od 1 marca wiele firm będzie musiało rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kas fiskalnych. Przekroczenie w zeszłym roku limitu 20 tys. zł obrotu obliguje ich z dniem 1 marca do zainstalowania kas fiskalnych.

Nowy obowiązek dotyczy firm, które sprzedają towary, bądź świadczą usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Oznacza to, że z dniem 1 marca wiele małych firm będzie musiało ewidencjonować sprzedaż przy pomocy kas fiskalnych. 

Obowiązek ten dotknie więc wiele małych firm, które handlują na bazarach, małych zakładów fryzjerskich czy kosmetycznych, szkoły nauki jazdy.
W przypadku obowiązku ewidencjonowania kas nie liczy się tylko wysokość obrotów. Od tego roku, zgodnie z nowym Rozporządzeniem Ministra Finansów, limit ten należy liczyć proporcjonalnie od rozpoczęcia prowadzenia sprzedaży na rzecz osób fizycznych.

Z prowadzeniem ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej wiąże się też wiele obowiązków. Sama obsługa nie jest trudna, ale należy pamiętać o tym, żeby dokonywać rocznych serwisów kasy, przez 5 lat podatkowych archiwizować paragony i zapewnić rzetelny szczegółowy zapis transakcji sprzedaży.
Sama inwestycja w kasę nie jest wysokim wydatkiem, zwłaszcza, że można skorzystać z ulgi na jej zakup, która wynosi 90% wydanej kwoty (cena netto), nie więcej niż 700zł.

Ulga ta podlega zwrotowi, jeżeli podatnik w ciągu trzech lat liczonych od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestanie działalności, ogłosi upadłość lub likwidację.

 

Piotr Borto
Biuro Rachunkowe EFEKT

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (10)
     

-pani p (2013-03-17 12:48:26)

No właśnie kupujesz bułkę za 0,50 groszy i musisz nabić na kasę, kupujesz koszulkę za 30 zł musisz nabić na kasę. A lekarze za 10 minut pracy biorą u nas już 80-150 stawka jak u najwybitniejszych profesorów i jeszcze nigdy nie dostałam do ręki paragonu - to jest skandal. No dokładnie jak ktoś wcześniej napisał w centrum wille się stawia, samochody z salonu kupuje i jeszcze gabinety prywatne się produkuje jak grzyby po deszczu. Chyba trzeba będzie przychodnie pozamykać, no bo po co ma pracować za 5 tyś skoro prywatnie zarobi conajmniej 5 razy tyle w misiącu- Polska rzeczywistość, która mnie wku...... i irytuje:((((((((((((

-ja (2013-03-01 13:16:12)

firma budowlana znajomego wykonuje zlecenia za granicą a jest zarejestrowana w Polsce. O ile dobrze pamiętam od 2010 lub 11 musi mieć kase fiskalną, która nie obowiązuję za granicą. Raport robi raz do roku, ale i tak jest problem bo kasa nie chce zrobić zerowego raportu. Gdzie jest sens??? Chętnie odda tą kasę jakiemuś księdzu lub lekarzowi.

-:) (2013-03-01 10:00:03)

c.d. do autora artykułu

No chyba, że to ja się mylę, coś źle rozumiem, więc proszę o wyjaśnienie, co miał Pan na myśli pisząc o limicie liczonym proporcjonalnie.

-:) (2013-03-01 09:56:18)

Do autora artykułu:

Pisząc o proporcjonalnym liczeniu od rozpoczęcia działalności zapomniał Pan chyba dodać, że chodzi o rozpoczęcie działalności w roku 2013 (lub w 2014), a nie np. od rozpoczęcia 15 lat temu. Przyzna Pan, że to różnica.

A serwisowania kas dokonuje się co dwa lata, a nie co roku. :>

-ppp (2013-02-28 20:42:40)

a lekarze też muszą mieć kasę fiskalną?

-mira (2013-02-28 18:35:08)

a kiedy kasy będą mieli nauczyciele dawający korki bo to około 2-3 tyś na miesiąc czysty zysk

- (2013-02-27 22:43:43)

tak wlasnie wyglada eutanazja dzialalnosci gospodarczej w polsce dziekujemy po i psl

- (2013-02-27 21:27:06)

debilizm sięgnął szczytów, a zenitu sięgnie w przyszłym roku kiedy kazdy przedsiebiorca bedzie musial miec kase fiskalna

-vvvvv (2013-02-27 16:41:49)

Do autora artykułu--- taki artykuł już był na stronie, nic nowego Pan nie dodał

-Pitu pitu (2013-02-27 14:17:46)

Dobra dobra, ale czy jak pójdę do lekarza prywatnie i dam mu 100 zł to ma obowiązek wydać mi paragon, z tego co widziałem przez kilka lat to prywatne gabinety lekarskie nie wydawały paragonu dzięki czemu ulica Owczarska tak zakwitła w nowe wille, a ulice w nowe samochody.

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry