swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Pozytywna opinia UOKiK w sprawie komunalizacji Uzdrowiska

Dodane: Kasia Data: 2013-02-26 14:56:18 (czytane: 13383)  Wersja do druku

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wyraził zgodę na nieodpłatne przejęcie przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego akcji spółki Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. Tym samym samorząd województwa stał się właścicielem buskiego Uzdrowiska.

Miesiąc temu, dokładnie 16 stycznia, marszałek Adam Jarubas i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Urszula Pasławska podpisali umowę dotyczącą komunalizacji Uzdrowiska Busko-Zdrój.

 http://swietokrzyskie.info/wiadomosci/foto/2013_01/komunalizacja05.jpg

Do tej pory czekano na opinię z UOKIK.
Jak wiadomo, w tegorocznym budżecie województwa nie ma pieniędzy na dofinansowane Uzdrowiska, nie będzie ich również w budżecie przyszłorocznym. Uzdrowisko na zyski musi zapracować samo. Może starać się o dofinansowania unijne m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego czy Programu Polska Wschodniej.

Wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba nie jest przekonana co do słuszności komunalizacji, dobro Uzdrowiska jest dla niej sprawą ważną. Jak twierdzi, w grudniu otrzymała bardzo korzystną ofertę prywatyzacji, która zakładała m.in. wkład na poziomie 220 milionów dolarów w ciągu pięciu lat. Ofertę przekazała do ministerstwa.

Jak dowiedziało się "Echo Dnia", na spotkaniu wojewodów z Mikołajem Budzanowskim, ministrem skarbu państwa wojewoda pytała ministra, czy ma wiedzę o ofercie inwestora i czy ta oferta nie jest korzystniejsza dla Uzdrowiska niż komunalizacja.

Marszałek Adam Jarubas jest zaskoczony postawą wojewody i uważa, że komunalizacja jest lepszym rozwiązaniem niż oddanie Uzdrowiska w ręce prywatnego inwestora, nastawionego wyłącznie na zyski.

Czytaj także:
Uzdrowisko z nowym właścicielem
Jest decyzja. Marszałek przejmuje Uzdrowisko w Busku-Zdroju


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (19)
     

-czas pokaże (2013-03-04 10:39:11 - IP: ***.230.92.157)

Zdziwienie budzi chęć sprzedania przez rząd 6 największych i najbardziej wartościowych uzdrowisk polskich za śmieszną łączną kwotę ok. 126 mln zł. bez jakichś głębszych analiz i głośnych sprzeciwów zdrowego rozsądku. Za jedno Uzdrowisko inwestor był gotowy zapłacić znacznie więcej i włożyć w inwestycje prawie 700 milionów. Busko wcale nie zyska na komuunalizacji - marszałek nie zna się na prowadzeniu biznesu. Umie się promować - np. umieścił się na okładkach masowo produkowanych zeszytów szkolnych ) oraz umoieszczać swych kolesiów na odpowiedzialnych i w miarę dobrze płatnych stanowiskach z gwarancja zapewnienia zatrudnienia dla kolejnych "swoich". Uzdrowisko jest fatalnie zarządzane przez jednego z kolesiów. Jest on bardziej celebrytą, bo na pewno nie menadżerem lub pracusiem. Nie jest zdolny, a do tego leń. Uzdrowisko ( ta część obecnie skomunalizowana ) pozostała daleko poza konkurencyjnymi samodzielnymi obiektami ( Włókniarz, Wojskowe, Inwalidzi itd ). Brak jasnego pomysłu jak szybko postawić je na nogi. A może inwestorom zaproponować spółkę. No ale wtedy trzeba byłoby zrezygnować z upychania swoich. Więc lepiej mamić ludzi wizją likwidacji stanowisk przez prywatny kapitał. A przecież może się zdarzyć że komunalizacja bez sprawnego zarządzania doprowadzi do ruiny i wymuszonych zwolnień. Chciałbym się mylić, ale czarno widzę przyszłość Uzdrowiska przy obecnym modelu "darcia płótna".

-DO DRAGON (2013-02-28 23:19:07 - IP: ***185.13.120)

DONOSY TO JUZ SA A Z RZADAMI TAKIEGO PREZESA UZDROWISKO POJDZIE POD MLOTEK BARDZO SZYBKO

-boblo (2013-02-28 23:13:40 - IP: ***185.13.120)

PAŁKOWA CHCE RZĄDZIĆ W UZDROWISKIEM. JUŻ WKRECA SWOICH POCIOTKÓW NA STANOWISKA NP. NOWY PSYCHOLOG. A PIPKOWATY PREZES SIEDZI W KIESZENI U DECYDENTÓW

- (2013-02-27 22:50:29 - IP: ***255.60.251)

złodzieje z PSLu . teraz będą wieśki z psl uzdrowiskiem rządzić

-wojewoda chciała i nie wyszło (2013-02-27 11:58:18 - IP: ***26.193.141)

Wojewoda chciała, a może i nie chciała, a tu jak zwykle g....no.

-do inwestor z USA (2013-02-27 11:40:03 - IP: ***48.67.191)

Skoro w Szymanach lądowali Talibowie jak głosił Endriu to i przywiezienie dolców z zagranicy nie stanowiłoby problemu. Nie wydziwiaj.Uzdrowiskowi potrzebna jest kasa i wymiana przynajmniej jednego kacyka.Zgadzam się z Panią Wojewodą, która Buskie problemy zna dużo lepiej niż komunalizatorzy. Chciała dobrze wszystko teraz w ręku Ministra

-do psl nie rolniczy (2013-02-27 09:39:57 - IP: ***48.67.191)

Mie się wydaje,że tu nie chodzi o chłopów a o kolesiów których trzeba wywiantować.Płacze PO czy PiS nic tu nie pomogą.Oni zapisują do zielonych wszystko jak leci.Więc już mają problemy z zatrudnieniem. Nie przebierają,wszelki odprysk z lewicy,prawicy czy PO jest mile widziany.Nie bójcie,zdrój się już zazielenił, wiosna tuż tuż i znowu wrony zaczną srać i wrzeszczeć w okolicach znanego Sanato-rium a i skargi się posypią.Nic to, wiosna idzie, będzie zielono, będzie wszędzie- zobaczycie do wyborów na pewno będzie.Kto na Europosła -Toporowskiego zgłaszam już w ciemno.

-inwestor z USA (2013-02-27 09:20:00 - IP: ***26.193.141)

Albo pani wojewoda udaje ze nie wie, albo nie ma pojęcia. Zainwestowanie kasy z USA, czyli kraju spoza UE nie jest takie proste. Dlaczego pani ludziom oczy mydli.

-- (2013-02-27 08:18:23 - IP: ***48.67.191)

Nadają się zbierać kaczkom rzosy na bagnach Błotnowoli.Do kurortów chcą ręcami i nogami.Wojewoda dobrze chciała bo szły za nią wielkie pieniądze.O pieniądze dla Uzdrowiska i Miasta chodzi a nie o kobyłę co woli koniczynę. Pani K.jest Wojewodą a nie niby wojewodą,jest przedstawicielem Rządu wiec niech pani sekretarka nie ośmiesza się i nie w ku.

-MMMMM (2013-02-27 07:39:13 - IP: ***.137.161.62)

A CZEMU TEN PSL POSTRZEGANY JEST TYLKO JAK TO PWOWIEDZIAŁ JEDEN Z PISU JAKO CHŁOPKI TO NIE TYLKO SAME CHŁOPKI OD PŁUGA ALE I LUDZIE DOBRZE WYKSZTAŁCENI Z OGROMNĄ WIEDZĄ A KAŻDY Z NAS JAK PRZEANALIZUJE SWOJE KORZENIE TO WYWODZI SIĘ OD TYCH CHŁOPKÓW ,PRAWDĘ POWIEDZIAWSZY TO BUSKO ZAMIESZKUJĄ SAME CHŁOPKI ,NAWET PRZY JEDNYM Z OSIEDLI NADAL JEST GOSPODARSTWO

-psl nie rolniczy (2013-02-27 07:04:52 - IP: ***.43.138.35)

czemuż to chłopska PARTIA nie bierze się za problemy rolnicze tylko zarządzanie szpitalami - same sukcesy. muzeum Matołka - sukces, jeszcze na kuracjach nie sukcesowali, od góry do dołu sami nie wiedzą czego chcą

-sekretarka (2013-02-26 21:49:17 - IP: ***209.151.142)

Inwestor mając 220 mln dolarów udaje się do niby pani wojewody a ona jak dobra sekretarka przesyła ofertę dalej. Śmiech na sali. Nie wyobrażam sobie żeby ktoś z takimi funduszami nie mógł udać się bezpośrednio do ministra.

- (2013-02-26 21:12:57 - IP: ***22.29.135)

Marszałek na zdjęciu. Zapytamy: Jak tam geriatria w buskim szpitalu..bo ponoć kierownik (dawniej mówiono ordynator) uciekł zabierając nawet długopisy. I co będzie? Będzie... wasz zielony wstyd.

- (2013-02-26 20:44:13 - IP: ***22.29.135)

na remontach, rewitalizacjach zarobić chcą zielone cwaniaczki.przejedziecie się moi drodzy, jak na błocie w Błotnowoli. Uzdrowisko winno być oddane (sprzedane)mocnemu kapitałowi.A byli chętni.I można byłoby dla załogi wynegocjować solidny pakiet akcji.No,ale zielone buraki nie pozwolą.Zbawcy..k...a

-DRAGON (2013-02-26 20:37:14 - IP: ***.248.46.56)

Histeryk póki co górą ale czas i rynek zweryfikują zapędy chłopskiego kacyka i wiejskiego pajacyka. Historia się powtórzy i już niedługo z uzdrowiska pod wodzą PSL-u zostanie resztka tego co zostalo z PKS-u i wybuchnie histeria miejska i konjunkutra na donosy ale bedzie juz po ptokach.

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry