swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Bądźmy eko, wesprzyjmy biednych w Afryce!

Dodane: Kasia Data: 2013-02-14 11:57:50 (czytane: 13173)  Wersja do druku

Trwa ogólnokrajowa akcja wspierania projektów edukacyjnych w Afryce. Przyłączył się do niej i polski Kościół. W Busku-Zdroju, od 6 lutego, przy udziale buskich parafii prowadzona jest dobroczynna bezpłatna zbiórka zużytego lub przestarzałego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Zbiórce patronuje hasło: „Oczyść dom i świat z elektrośmieci - daj nadzieję żyjącym bez domu na końcu świata - Wspólnie zrealizujmy projekty edukacyjne w Afryce”.
 

plakat1.jpg

Każdy z nas może się do niej przyłączyć, oddając niepotrzebny, zużyty, zepsuty  sprzęt RTV i AGD, komputery, drukarki, telefony, monitory i wszelki elektrosprzęt  w domu parafialnym, przy kościele Św. Brata Alberta w Busku-Zdroju, ul. Lipowa 1. Punkt czynny jest w godzinach od 8 do 17.

Elekrozłom w Europie jest balastem, który zawadza i zagraca środowisko. Ale w krajach gdzie jest bardzo tania siła robocza  -  Afryka, południowa Azja - z racji tego, że zawiera w sobie trochę miedzi i drobne ilości metali szlachetnych, okazuje się on interesującym towarem, który tam opłaca się recyklingować i odzyskiwać z niego cenne składniki.
 
Zbiórka prowadzona jest do soboty, 16 lutego.
 
 
Bądźmy „eko”, wesprzyjmy biednych w Afryce!
 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (17)
     

- (2013-02-19 08:41:09)

do -Zenek Zobacz w jakich warunksch odzyskuja te metale i kto je odzyskuje wykorzystują do tego dzieci d....u

- (2013-02-19 08:36:20)

No tak - Wywieźmy śmieci do Afryki taka nowa ekologia ...

-Na jakim świecie żyjecie !!!! (2013-02-19 07:15:01)

Elektrośmieci tj. zużyte pralki, lodówki, telewizory, komputery można od dawna zawieźć do Miejskiego Zakładu Komunalnego na ulicę Łagiewnicką i tam je bezpłatnie zostawić. Już widzę jak ten sprzęt popłynie statkiem do Afryki, a jak przeczytałem, że "dziesięcina" była większym dobrodziejstwem od podatków to ręce opadają.

-przegapiłem!!! (2013-02-18 18:54:12)

jak to się mogło stać? sam nie wiem.
A przecież mam tego trochę do pozbycia.
Może następnym razem mi się uda załapać.

-Marek (2013-02-16 15:15:37)

Właśnie zawiozłem stare, zużyte sprzęty, które od kilku lat przekładałem z miejsca na miejsce ( bo może jeszcze się przydadzą ). Ta akcja mnie zmobilizowała do szybkiej, konkretnej decyzji. Stoi już przed plebanią ciężarowy samochód z firmy utylizacyjnej i panowie ładują na niego sprzęt. Z tego co widziałem, to jest tego dużo. Czyli akcja zakończona sukcesem. Życzę takich sukcesów wszystkim krytykantom i narzekaczom, no i współczuję tym, którzy muszą na co dzień znosić ich fanaberie.

-do: Swego czasu szedł film w YV o tym jak małe dzieci roztłukiwały elektrośmieci i wyszukiwały w nich metali. (2013-02-15 23:36:25)

Ja tam nie muszę oglądać TV, by zobaczyć biedę i poniżenie. Wystarczy że spojrzę przez okno w kierunku śmietnika i codziennie widzę ludzi grzebiących tam za puszkami, flaszkami, jedzeniem i czym tam jeszcze. Nie trzeba Afryki, 20 lat IIIRP zrobiło swoje.

- (2013-02-15 16:18:48)

A na kogo będą księża pieniązki zbierać od naszych dzieci komunijnych, skoro dzieci w Afryce bedą zasypane odpadami promieniotwórczymi?

- (2013-02-15 16:07:55)

Poco im stary komputer/ poco im t3 smieci/Swego czasu szedł film w YV o tym jak małe dzieci roztłukiwały elektrośmieci i wyszukiwały w nich metali.a ile jest w takich odpadach trucizn, ile promieniowania i le jeszcze jakichs swińsdtw/Aco nam nie tak dawno przywożono z zachodu pociągami? ile osób blokowało te kursy kolejowe na Dolnym sląsku/ Pamietacie/

- (2013-02-15 16:05:55)

A ja powiem wiecej!!!!-
namowmy naszych ksiezy, aby dolozyli do tego przedsiewziecia dochod z niedzielnych mszy !!!!!
CO WY NA TO ????????

-olaf (2013-02-15 13:15:17)

Popieram Zenka, kto chce dać to da, kto nie chce będzie filozofował i mędrkował.

-Zenek (2013-02-15 10:26:31)

Debilu jeden z drugim jak Ci nie pasują takiego typu akcje to nie bierz w nich udziału.Nikogo nie interesują pseudowypociny sfrustrowanych kalek umysłowych.Ja osobiście popieram takiego typu akcje i sam wezmę w niej udział.

-do cytata'a (2013-02-14 22:26:15)

Nie odpowiem Ci ile % trafia do potrzebujących, myślę że dużo więcej niż piszesz. Jeśli Cię to mocno nurtuje zadzwoń do nich: Siedziba główna PAH -
Warszawa, tel. 22.828.88.82 lub 22.828.90.86, e-mail: pah@pah.org.pl.
A tak w ogóle zacząłbym od tego, czy ty w ogóle wsparłeś finansowo jakąś akcję charytatywną? bo tak się zazwyczaj składa, ze najwięcej uwag i zastrzeżeń mają kibice - ci co się nie angażują tylko patrzą z boku.
A co do twojej definicji ciemnoludu, że to ''wykorzystywani ludzie nie świadomi co się w dokoła dzieje'' to wydaje mi się, ze spokojnie możesz tego określenia użyć w stosunku do siebie i tych co głosowali powtórnie na tych co nas w coraz większą biedę wpędzają.
A czy kościół pławi się w złocie...hm, patrząc np. na złoty ołtarz w kościele w rynku, to niby tak, tylko problem w tym, że jest on drewniany a tylko pozłacany płatkami prawdziwego złota o grubości kilku mikrometrów, tak że złota na nim całym mniej niż na pierwszym z brzegu kantorowcu lub innym biznesmenie szemranym.
A co do wykorzystywania ludu przez kościół, to zakładając, że podstawy matematyki nie są ci obce, przelicz kto bardziej zdzierał z maluczkich: czy kościół pobierający przysłowiową dziesięcinę - 10% dochodu, czy dzisiejszy rząd, skoro Dzień Wolności Podatkowej - dzień, w którym łączny dochód od początku roku zrównuje się z zobowiązaniami podatkowymi za dany rok, a więc data od której symbolicznie obywatele przestają płacić państwu, a zaczynają zarabiać na siebie w 2012 r. przypadł na 21 czerca, czyli niemal w połowie roku.
Policz i pomyśl.

-do krytyka (2013-02-14 18:10:40)

to powiedz mi ile z 10 zł przekazane na takie akcje humanitarne trafia do potrzebujących 1zł 2 więcej. A o ciemnoludzie chodziło mi nie o kolor skóry tylko o wykorzystywanie ludzi nie świadomych co się w dokoła dzieje .Bardziej o kościół co się pławi w złocie czaska drogimi samochodami bo babka da bo była przyzwyczajona od małego . poprostu wykorzystywanie ludzi przez kosciół

-do: zuRZytego-cytat'a (2013-02-14 16:14:27)

W ortografii gościu jak widać nie jesteś mocny. Z myśleniem u ciebie, sądząc po wpisie, jest chyba podobnie. A tak w ogóle to chyba jesteś mieszanką Marksa i Palikota, skoro mocno razi cię zwyczajowy zwrot 'tania siła robocza' i od razu głosisz kto za to odpowiada: kościół i mafia.
I deko rasisty w tobie jest chyba, skoro używasz terminu ciemnolud - ciekawe czy to ze względu na kolor skóry czy też uważanie, że robotnicy taniej opłacani to ciemnolud.

A tak w ogóle, to co w tym złego, że ktoś - tu kościół - wspiera zagospodarowanie europejskich eklektrośmieci w sposób taki, że przy okazji odzyskania z nich cennych składników, pozyskiwane są pieniądze, za które można wesprzeć działania humanitarne w Afryce.
Jeśli Ci ta metoda wspierania Afryki nie odpowiada, to po prostu wpłać kaskę na konto którejś z organizacji humanitarnych, np Polską Akcję Humanitarną PAH.

-cytat"Elekrozłom w Europie jest balastem, który zawadza i zagraca środowisko. Ale w krajach gdzie jest bardzo tania siła robocza - Afryka, południowa Azja - z racji tego, że zawiera w sobie trochę miedzi i drobne ilości metali szlachetnych, okazuje się (2013-02-14 15:12:01)

bo tam jest tania siła robocza wiec kościół niech wykorzystuje ciemnolud . kto na tym zarobi ze wysylajac statek zurzytego sprzetu rtv bedą tam pracowac dzieci wykorzystywane przez mafie i kościoł

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry