Dodane: Kasia Data: 2013-02-14 11:57:50 (czytane: 13171) 
Trwa ogólnokrajowa akcja wspierania projektów edukacyjnych w Afryce. Przyłączył się do niej i polski Kościół. W Busku-Zdroju, od 6 lutego, przy udziale buskich parafii prowadzona jest dobroczynna bezpłatna zbiórka zużytego lub przestarzałego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Zbiórce patronuje hasło: „Oczyść dom i świat z elektrośmieci - daj nadzieję żyjącym bez domu na końcu świata - Wspólnie zrealizujmy projekty edukacyjne w Afryce”.

Każdy z nas może się do niej przyłączyć, oddając niepotrzebny, zużyty, zepsuty sprzęt RTV i AGD, komputery, drukarki, telefony, monitory i wszelki elektrosprzęt w domu parafialnym, przy kościele Św. Brata Alberta w Busku-Zdroju, ul. Lipowa 1. Punkt czynny jest w godzinach od 8 do 17.
Elekrozłom w Europie jest balastem, który zawadza i zagraca środowisko. Ale w krajach gdzie jest bardzo tania siła robocza - Afryka, południowa Azja - z racji tego, że zawiera w sobie trochę miedzi i drobne ilości metali szlachetnych, okazuje się on interesującym towarem, który tam opłaca się recyklingować i odzyskiwać z niego cenne składniki.
Zbiórka prowadzona jest do soboty, 16 lutego.
Bądźmy „eko”, wesprzyjmy biednych w Afryce!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (17) |
- (2013-02-19 08:41:09)
do -Zenek Zobacz w jakich warunksch odzyskuja te metale i kto je odzyskuje wykorzystują do tego dzieci d....u
- (2013-02-19 08:36:20)
No tak - Wywieźmy śmieci do Afryki taka nowa ekologia ...
-Na jakim świecie żyjecie !!!! (2013-02-19 07:15:01)
Elektrośmieci tj. zużyte pralki, lodówki, telewizory, komputery można od dawna zawieźć do Miejskiego Zakładu Komunalnego na ulicę Łagiewnicką i tam je bezpłatnie zostawić. Już widzę jak ten sprzęt popłynie statkiem do Afryki, a jak przeczytałem, że "dziesięcina" była większym dobrodziejstwem od podatków to ręce opadają.
-przegapiłem!!! (2013-02-18 18:54:12)
jak to się mogło stać? sam nie wiem.
A przecież mam tego trochę do pozbycia.
Może następnym razem mi się uda załapać.
-Marek (2013-02-16 15:15:37)
Właśnie zawiozłem stare, zużyte sprzęty, które od kilku lat przekładałem z miejsca na miejsce ( bo może jeszcze się przydadzą ). Ta akcja mnie zmobilizowała do szybkiej, konkretnej decyzji. Stoi już przed plebanią ciężarowy samochód z firmy utylizacyjnej i panowie ładują na niego sprzęt. Z tego co widziałem, to jest tego dużo. Czyli akcja zakończona sukcesem. Życzę takich sukcesów wszystkim krytykantom i narzekaczom, no i współczuję tym, którzy muszą na co dzień znosić ich fanaberie.
-do: Swego czasu szedł film w YV o tym jak małe dzieci roztłukiwały elektrośmieci i wyszukiwały w nich metali. (2013-02-15 23:36:25)
Ja tam nie muszę oglądać TV, by zobaczyć biedę i poniżenie. Wystarczy że spojrzę przez okno w kierunku śmietnika i codziennie widzę ludzi grzebiących tam za puszkami, flaszkami, jedzeniem i czym tam jeszcze. Nie trzeba Afryki, 20 lat IIIRP zrobiło swoje.
- (2013-02-15 16:18:48)
A na kogo będą księża pieniązki zbierać od naszych dzieci komunijnych, skoro dzieci w Afryce bedą zasypane odpadami promieniotwórczymi?
- (2013-02-15 16:07:55)
Poco im stary komputer/ poco im t3 smieci/Swego czasu szedł film w YV o tym jak małe dzieci roztłukiwały elektrośmieci i wyszukiwały w nich metali.a ile jest w takich odpadach trucizn, ile promieniowania i le jeszcze jakichs swińsdtw/Aco nam nie tak dawno przywożono z zachodu pociągami? ile osób blokowało te kursy kolejowe na Dolnym sląsku/ Pamietacie/
- (2013-02-15 16:05:55)
A ja powiem wiecej!!!!-
namowmy naszych ksiezy, aby dolozyli do tego przedsiewziecia dochod z niedzielnych mszy !!!!!
CO WY NA TO ????????
-olaf (2013-02-15 13:15:17)
Popieram Zenka, kto chce dać to da, kto nie chce będzie filozofował i mędrkował.
-Zenek (2013-02-15 10:26:31)
Debilu jeden z drugim jak Ci nie pasują takiego typu akcje to nie bierz w nich udziału.Nikogo nie interesują pseudowypociny sfrustrowanych kalek umysłowych.Ja osobiście popieram takiego typu akcje i sam wezmę w niej udział.
-do cytata'a (2013-02-14 22:26:15)
Nie odpowiem Ci ile % trafia do potrzebujących, myślę że dużo więcej niż piszesz. Jeśli Cię to mocno nurtuje zadzwoń do nich: Siedziba główna PAH -
Warszawa, tel. 22.828.88.82 lub 22.828.90.86, e-mail: pah@pah.org.pl.
A tak w ogóle zacząłbym od tego, czy ty w ogóle wsparłeś finansowo jakąś akcję charytatywną? bo tak się zazwyczaj składa, ze najwięcej uwag i zastrzeżeń mają kibice - ci co się nie angażują tylko patrzą z boku.
A co do twojej definicji ciemnoludu, że to ''wykorzystywani ludzie nie świadomi co się w dokoła dzieje'' to wydaje mi się, ze spokojnie możesz tego określenia użyć w stosunku do siebie i tych co głosowali powtórnie na tych co nas w coraz większą biedę wpędzają.
A czy kościół pławi się w złocie...hm, patrząc np. na złoty ołtarz w kościele w rynku, to niby tak, tylko problem w tym, że jest on drewniany a tylko pozłacany płatkami prawdziwego złota o grubości kilku mikrometrów, tak że złota na nim całym mniej niż na pierwszym z brzegu kantorowcu lub innym biznesmenie szemranym.
A co do wykorzystywania ludu przez kościół, to zakładając, że podstawy matematyki nie są ci obce, przelicz kto bardziej zdzierał z maluczkich: czy kościół pobierający przysłowiową dziesięcinę - 10% dochodu, czy dzisiejszy rząd, skoro Dzień Wolności Podatkowej - dzień, w którym łączny dochód od początku roku zrównuje się z zobowiązaniami podatkowymi za dany rok, a więc data od której symbolicznie obywatele przestają płacić państwu, a zaczynają zarabiać na siebie w 2012 r. przypadł na 21 czerca, czyli niemal w połowie roku.
Policz i pomyśl.
-do krytyka (2013-02-14 18:10:40)
to powiedz mi ile z 10 zł przekazane na takie akcje humanitarne trafia do potrzebujących 1zł 2 więcej. A o ciemnoludzie chodziło mi nie o kolor skóry tylko o wykorzystywanie ludzi nie świadomych co się w dokoła dzieje .Bardziej o kościół co się pławi w złocie czaska drogimi samochodami bo babka da bo była przyzwyczajona od małego . poprostu wykorzystywanie ludzi przez kosciół
-do: zuRZytego-cytat'a (2013-02-14 16:14:27)
W ortografii gościu jak widać nie jesteś mocny. Z myśleniem u ciebie, sądząc po wpisie, jest chyba podobnie. A tak w ogóle to chyba jesteś mieszanką Marksa i Palikota, skoro mocno razi cię zwyczajowy zwrot 'tania siła robocza' i od razu głosisz kto za to odpowiada: kościół i mafia.
I deko rasisty w tobie jest chyba, skoro używasz terminu ciemnolud - ciekawe czy to ze względu na kolor skóry czy też uważanie, że robotnicy taniej opłacani to ciemnolud.
A tak w ogóle, to co w tym złego, że ktoś - tu kościół - wspiera zagospodarowanie europejskich eklektrośmieci w sposób taki, że przy okazji odzyskania z nich cennych składników, pozyskiwane są pieniądze, za które można wesprzeć działania humanitarne w Afryce.
Jeśli Ci ta metoda wspierania Afryki nie odpowiada, to po prostu wpłać kaskę na konto którejś z organizacji humanitarnych, np Polską Akcję Humanitarną PAH.
bo tam jest tania siła robocza wiec kościół niech wykorzystuje ciemnolud . kto na tym zarobi ze wysylajac statek zurzytego sprzetu rtv bedą tam pracowac dzieci wykorzystywane przez mafie i kościoł
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.