swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Bajkowe ferie w Zakopanem

Dodane: MR Data: 2013-01-30 14:42:57 (czytane: 18737)  Wersja do druku

W dniach 13.01 - 24.01. 2013 roku 129 uczniów szkół z gmin Pacanów, Solec Zdrój, Nowy Korczyn, Chęciny przebywało w pensjonacie "U Franka" na zimowisku w Zakopanem. Program był bardzo napięty i skierowany przede wszystkim na aktywność ruchową.

Opiekę nad dziećmi w czasie ich pobytu sprawowała czternastoosobowa kadra: kierownik, zastępca kierownika, ośmiu wychowawców, trzech psychologów i pielęgniarka.

Organizatorem był Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Łódź Hufiec Łask. Inicjatorami pomysłu zorganizowania zimowiska dla dzieci, które w ostatnim roku przeżyły różnego rodzaju stres, m.in. związanym z załamaniem się pogody i konsekwencjami, byli: wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz, Edward Kondratiuk komendant hufca ZHP Łask, wicewojewoda świętokrzyski Grzegorz Dziubek, radny sejmiku wojewódzkiego Krzysztof Dziekan, przewodniczący Rady Gminy w Pacanowie Jan Nowicki.

08_Zakopane2.jpg

Już na samym początku uczestników zimowiska spotkała miła niespodzianka - trzygodzinny pobyt na basenach termalnych w Białce Tatrzańskiej, który dostarczył mnóstwa frajdy i radości. Podobne odczucia towarzyszyły dzieciom podczas wyjazdu do AQUA PARKU w Zakopanem. Odbyła się też wycieczka do Wieliczki, gdzie dzieci wraz z przewodnikiem zwiedzały kopalnię soli poznając jej historię oraz Muzeum Żup Krakowskich.

Dzięki przewodnikowi mieli okazję poznać najciekawsze obiekty Zakopanego, w tym miejsca związane między innymi z patronem Szkoły Podstawowej w Pacanowie Kornelem Makuszyńskim; odwiedzili grób pisarza na Pęksowym Brzyzku oraz Muzeum Kornela Makuszyńskiego, które mieści się w willi "Opolanka", gdzie twórca od zakończania II wojny światowej mieszkał i gdzie zmarł.

Niesamowitą atrakcją był wyjazd kolejką torową na Gubałówkę, gdzie ze względu na dobre warunki pogodowe można było podziwiać niezwykła panoramę Tatr, stamtąd uczestnicy przeszli około 4 km przez  najwyżej położoną w Polsce miejscowość - Ząb do Harendy, skąd zjechali wyciągiem krzesełkowym, a stamtąd dalej pieszo do pensjonatu. Był to wstęp do kolejnej wyprawy do Doliny Kościeliskiej, wraz z przewodnikiem grupa dotarła do schroniska Ornak.

Mnóstwo radości przysporzył dzieciom dzień spędzony na sali gimnastycznej jednej z pobliskich szkół oraz  w remizie OSP, gdzie na zgromadzonym w tych miejscach  sprzęcie, pod czujnym okiem instruktorów można było przetestować swoje umiejętności sprawnościowe; wśród atrakcji ścianka do wspinaczki, slackline (chodzenie po linie), trampolina, paintbaal, sumo oraz różnorodne zajęcia  prowadzone przez animatora.

Ogromną frajdą okazał się z prawdziwego zdarzenia kulig w bajkowej scenerii jak z filmu: konie z saniami, w rekach pochodnie, a na koniec ognisko i kiełbaski, które każdy sam sobie piekł. Uczestnicy zimowiska mieli również okazje posłuchać prawdziwej góralskiej muzyki. Góralska kapela ostro przygrywała do degustacji typowo regionalnych smakołyków, a dla odważniejszych również do tańca.

 08_Zakopane1.jpg

08_Zakopane3.jpg 

W wolnych chwilach wszyscy chętnie korzystali z uroków zimy; spacery po okolicy, wyjścia na Krupówki, a przede wszystkim zabawy na śniegu: bitwy na śnieżki pomiędzy grupami oraz zjeżdżanie na jabłkach lub bez:)) ze zbocza tuż za pensjonatem. Dzieci brały udział w konkursach plastycznych, Eko - Quizie (dla zwycięzców były nagrody) oraz licznych zabawach.

08_Zakopane4.jpg

08_Zakopane5.jpg

Z radosnych relacji uczestników zimowiska to był niezwykły czas, nawiązały się nowe znajomości, przyjaźnie, dzięki czemu będzie można jeszcze długo wspominać chwile spędzone w Zakopanem. 

Dawno na Ponidziu nie widać było tak szczęśliwych i zadowolonych buzi dzieci wracających z tego zimowiska – i to był jego główny cel, dać im odrobinę zapomnienia o przeżytych przykrych zdarzeniach.

Za te wszystkie wspaniałe przeżycia uczestnicy zimowiska serdecznie dziękują jego organizatorom.

Serwis Informacyjny UG

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (33)
     

-erre (2013-01-30 21:23:41)

piękne zakopane !

-jbnkj (2013-01-30 21:18:47)

Niesamowitą atrakcją był wyjazd kolejką torową na Gubałówkę, gdzie ze względu na dobre warunki pogodowe można było podziwiać niezwykła panoramę Tatr, stamtąd uczestnicy przeszli około 4 km przez najwyżej położoną w Polsce miejscowość - Ząb do Harendy, skąd zjechali wyciągiem krzesełkowym, a stamtąd dalej pieszo do pensjonatu. Był to wstęp do kolejnej wyprawy do Doliny Kościeliskiej, wraz z przewodnikiem grupa dotarła do schroniska Ornak.

-Basen (2013-01-30 21:17:59)

Już na samym początku uczestników zimowiska spotkała miła niespodzianka - trzygodzinny pobyt na basenach termalnych w Białce Tatrzańskiej, który dostarczył mnóstwa frajdy i radości. Podobne odczucia towarzyszyły dzieciom podczas wyjazdu do AQUA PARKU w Zakopanem. Odbyła się też wycieczka do Wieliczki, gdzie dzieci wraz z przewodnikiem zwiedzały kopalnię soli poznając jej historię oraz Muzeum Żup Krakowskich.
Tylko pozazdrościć

-Chęciny (2013-01-30 21:15:44)

W końcu Chęciny gdzieś pojechały

-djsdnjs (2013-01-30 21:15:13)

Dobra Akcja

-Antoni (2013-01-30 21:14:40)

Oby wiecej takich wyjazdow

-Grat. (2013-01-30 21:13:58)

Wielkie gratulacje dla organizatorów

-Komputer (2013-01-30 21:13:01)

Pozdrowienia z Zakopanego

-Pińczów (2013-01-30 21:11:36)

U nas też by się takie przydało

-dadam (2013-01-30 21:10:29)

Ciekawe kto tu wrzuca te zdjecia

-Blek (2013-01-30 21:09:50)

Fotomontaż konkretny haha

-sdads (2013-01-30 21:08:59)

Byle wiecej

-porazka (2013-01-30 21:08:56)

ale photoshop gratuluje grafikowi

-;) (2013-01-30 21:07:52)

Dobry pomysł

-On (2013-01-30 21:07:03)

Gratuluje

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry